kamu işçi maaş

Konu: Vergi İncelemesi Sonucu Kar Dağıtımı

Vergi İncelemesi Sonucu Kar Dağıtımı

Merhaba

Bir şirketin 2 ortağı (eşler arasında) ortaklardan bayan olan eşin banka hesapları 2011 yılında incelenerek, hesaplardaki yüksek rakamların neler olduğu sorulduğunda, eşim ile benim şirketimizin faaliyetlerinden kazandığımız paralar demesi ile maliye 2006 yılının karının (225.000.00 TL) dağıtımının gayri resmi olarak yapıldığı kaantiyle vergi ve cazası yazıyor. Mahkeme sonucuda 2006 yılının kar dağıtımın gayri resmi olarak yapıldığı kanaatine varıyor.

Bu durumda şirketin 2006 yılı kar dağıtı yapılmışmı sayılır. Muhasebe kaydı 2011 yılı defterinde nasıl yapılması gerekir.
    Bilgi verirseniz memnun olurum

Teşekkürler.

Ynt: Vergi İncelemesi Sonucu Kar Dağıtımı

Burada verginin mükellefi şirket ortaklarıdır. Verginin sorumlusu ise şirkettir.
    Vergi denetmenin şirkete saldığı GV stopajı ile vergi ziyaı cezasını kanunen kabul edilmeyen giderlere aktarınız.
    karşılık hesabınıda 360 nolu hesaba alacak veriniz. Ödeme yaptığınızda ise 360 nolu hesaba borç yazarak kapatabilirsiniz.
    İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

Alıntı mohicans Nickli Üyeden Alıntı
    Burada verginin mükellefi şirket ortaklarıdır. Verginin sorumlusu ise şirkettir.
    Vergi denetmenin şirkete saldığı GV stopajı ile vergi ziyaı cezasını kanunen kabul edilmeyen giderlere aktarınız.
    karşılık hesabınıda 360 nolu hesaba alacak veriniz. Ödeme yaptığınızda ise 360 nolu hesaba borç yazarak kapatabilirsiniz.
    Peki bu durumda 2006 yılı karı kar dağıtımı yapılmış sayılmaz mı?

Siz sorunuzda şirketin 2006 yılında kar ettiğini belirtmediğiniz için soruya cevabım yukarıdaki şekilde olmuştur.
    Diğer tarafdan 2006 yılında şirket kar ettiyse, Kanunen Kabul edilmeyen giderler hesabı yerine 570 Geçmiş yıllar Karları hesabını kullanacağınız tabidir. Ancak her halükarda Vergi Ziyaı cezası için KKEG kullanılmalıdır.
    Diğer tarafdan gerçek anlamda kar dağıtımı yoksa, bu tutar işletme ortaklarının işletmeden alacakları için aldığı ve hesaplarına koyduğu bir tutarsa bu konuyu dava konusu yapabilirsiniz.

Siz sorunuzda şirketin 2006 yılında kar ettiğini belirtmediğiniz için soruya cevabım yukarıdaki şekilde olmuştur.
    Diğer tarafdan 2006 yılında şirket kar ettiyse, Kanunen Kabul edilmeyen giderler hesabı yerine 570 Geçmiş yıllar Karları hesabını kullanacağınız tabidir. Ancak her halükarda Vergi Ziyaı cezası için KKEG kullanılmalıdır.
    Diğer tarafdan gerçek anlamda kar dağıtımı yoksa, bu tutar işletme ortaklarının işletmeden alacakları için aldığı ve hesaplarına koyduğu bir tutarsa bu konuyu dava konusu yapabilirsiniz.
    Yukarıdaki sorumda 2006 yılı karının 225.000 Tl olduğunu belirtmiştim. Gerçekte kar dağıtımı olmadı. Fakat incelemede şirket ortaklarının hesabına şirket karının gayri resmi aktarıldığı şirket ortağının beyanı üzerine yazıldı(şirketten kazandıklarımız dedikleri için). Sonuçta mahkemeyede verildi (üstteki sorumda belirtmiştim) mahkemede şirket karının gayrı resmi dağıtıldığı sonucuna vararak davayı red etti.

Sayın Stajer311,
    Dava konusunda haklısınız onu gözden kaçırmışım. Diğer tarafdan kar konusunda ise,
    Mükellef olduğu halde kayıt dışı çalışmaya devam eden firmalar var. Böyle bir durumun varlığını düşünerek cevap vermek durumunda kalıyorum. Kayıt dışı çalışan şirketlerde genellikle zarar çıkmaktadır. Bir vergi denetmeni inceleme yaptığında bu tür kazançları değişik argümanlar kullanarak tespit etmektedir. Dolayısıyla yukarıdaki yazınızı okuduğumda ben sehven bu karın vergi denetmeni tarafından tespit edildiğini düşündüm. Dolayısıyla bir yanlış anlaşılma meydana geldi. Sorularınızı cevaplarken ve sorunuza karşılık verirken bu yanlış anlaşılmaya bağlı cevaplar verdim. Arasıra bu tür yanlış anlaşılmalar oluyor. Kolay Gelsin.

Sayın Stajer311,
    Dava konusunda haklısınız onu gözden kaçırmışım. Diğer tarafdan kar konusunda ise,
    Mükellef olduğu halde kayıt dışı çalışmaya devam eden firmalar var. Böyle bir durumun varlığını düşünerek cevap vermek durumunda kalıyorum. Kayıt dışı çalışan şirketlerde genellikle zarar çıkmaktadır. Bir vergi denetmeni inceleme yaptığında bu tür kazançları değişik argümanlar kullanarak tespit etmektedir. Dolayısıyla yukarıdaki yazınızı okuduğumda ben sehven bu karın vergi denetmeni tarafından tespit edildiğini düşündüm. Dolayısıyla bir yanlış anlaşılma meydana geldi. Sorularınızı cevaplarken ve sorunuza karşılık verirken bu yanlış anlaşılmaya bağlı cevaplar verdim. Arasıra bu tür yanlış anlaşılmalar oluyor. Kolay Gelsin.

İlginiz için teşekkür ederim.

Bu durumda ne yapılması gerektiği konusunda yardımcı olabilecekler lütfen cevaplarsalar memnun olurum.

Kar dağıtımı yapılmış gibimi algılayıp 2011 yılı sonunda nasıl bir kayıt yapmamız gerekir.
    SOnuçta kurum stopajı ile vergisi alındı...

------------------------------/--------------------------------
    570 Geçmiş Yıllar Karları -
    689 Diğ.Olg.Dışı Gid.ve Zarar.- Vergi Ziyaı (KKEG)

331 Ortaklara Borçlar - Vergi Sonrası Net Kar.
    360 Ödenecek Vergi ve Fonlar - Kurum Stopajı
    369 Ödn.Diğ.Yükümlülükler - Vergi Ziyaı Cezası
    Bu kayıtta karın tamamen ortaklara dağıtıldığı varsayılarak yapıldığından, Yasal Yedekler ayrılmadan anlatılmıştır.
    --------------------------------------------------------------------

Cevabınız için teşekkür ederim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)