kamu işçi maaş

Konu: Emsal bedel

Emsal bedel

4. Katma değer vergisi uygulaması bakımından emsal bedelin tayininde genel idare giderleri ve genel giderlerden mamule düşen hissenin bedele katılması mecburidir.

Arkadaslar 3065 sayili Kdv kanunun 27 maddesinin 4 fikrasinda yukaridaki Metin yaziyor. Fakat ne demek istedigini anlayamadim. Bilgisi olan arkadaslardan rica ediyorum

SMMM

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Emsal bedel

4. Katma değer vergisi uygulaması bakımından emsal bedelin tayininde genel idare giderleri ve genel giderlerden mamule düşen hissenin bedele katılması mecburidir.

Arkadaslar 3065 sayili Kdv kanunun 27 maddesinin 4 fikrasinda yukaridaki Metin yaziyor. Fakat ne demek istedigini anlayamadim. Bilgisi olan arkadaslardan rica ediyorum

--Sevgili formdaşım bunun anlamı kısaca bedeli bilinmeyen ürünlerin bedelinin tayininde KDV'ye kayıp vermemek için,Bu ürünlerin diğer ürünler gibi bedelini doğru tayin etmek için bu ürünler için yapılan gider var ise sizde bunu Genel Giderlere atmışsanız yani 740/770 vb.o hesaplardan bu ürüne veya ürünlerin 1 tanesine isabet eden gideride KDV hesaplayacağınız bedele ekleyin öyle KDV ayırın diyor.
    SMMM DR. FERHAT SUCU
    DENETÇİ/BİLİRKİŞİ/UZLAŞTIRMACI
    KONKORDATO KOMİSERİ

Ustad tesekkur ederim

Aslinda bulmaya calistigim 60 nolu Kdv sirkulerinde yazan asagidaki ibarenin karsiligi

- Arsanın bir iktisadi işletmeye dahil olması veya arsa sahibinin arsa alım satımını mutad ve sürekli bir faaliyet olarak sürdürmesi halinde, vergiyi doğuran olayın vuku bulduğu tarihte, müteahhide yapılan bu arsa teslimi nedeniyle düzenlenecek faturada arsa karşılığı alınan bağımsız birimlerin emsal bedeli (arsa payı dahil) üzerinden genel oranda KDV hesaplanması gerekmektedir.

Burada bagimsiz birimlerin emsal bedelini nasil bulacagiz ?
    SMMM

koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Öncelikle burada VUK'nun 275/4'üncü maddesine ile KDV Kanunun 27/4'üncü maddelerini iyi analiz etmek gerekir.

VUK madde 275/4 " Genel idare giderlerinden mamule düşen hisse; (Bu hissenin mamulün maliyetine katılması ihtiyaridir.)" parantez içi hükümden anlaşılacağı üzere değerleme yaparken üretilen mamule GYG'den pay vermek mükellefin ihtiyarındadır. Oysa Kanun Koyucu KDV Kanunu 27/4'te KDV açısından emsal bedeli hesaplarken, genel yönetim giderlerinden pay vermeyi mecburi kılmış, mükelleflere seçimlik hak tanımamıştır.
    Diğer bir ifade ile maliyet muhasebesi açısından üretilen mamule GYG'den pay vermeden doğrudan dönem gideri yazma seçen bir mükellef, KDV matrahına ilişkin emsal bedeli hesaplarken mamulün muhasebe kayıtlarında görülen değerinin üzerine GYG'den düşen payı da ekleyerek KDV'yi buna göre hesaplayacaktır.

Sizin belirttiğiniz örnek olayda emsal bedel VUK md.267/2'ye göre hesaplanacaktır.
    Özetlemek gerekirse. (Mamul Maliyeti+Genel Yönetim Giderlerinden Mamule İsabet Eden Pay)*1,05=KDV Hesaplamaya Esas Tutar olacaktır.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Degerli ustadim
    Ben burada arsayi teslim Eden olarak emsal bedeli bulmak istiyorum.
    Bagimsiz Bolumlerin maliyetini muteahitten mi ogrenecegim ?
    Saygilarimla
    SMMM

Sayın Ant Z açıkçası sorunun soruluş biçiminden ben sizin müteahhitin mali müşaviri olduğunuzu düşünmüştün,o perspektiften cevap verdim-) Eğer olaya arsa sahibi firma açısından bakarsak 2 adet vergiyi doğuran olay var KDV açısından. 1.si arsanın kat karşılığı inşaat sözleşmesine istinaden müteahhite teslimi, 2.si inşaat bitince müteahhitin bağımsız bölümleri firmaya geri teslimi. Arsanın kurumun aktifinde 2 tam yıldan daha az sürede yer aldığını,dolayısıyla KDV Kanunu madde 17/4-r'deki istisnadan yararlanamayacağını kabul ediyorum. Bu durumda arsanın maliyet bedeli üzerine %5 ekleyerek emsal bedeli bulacaksınız. GYG'den pay verip vermeme durumu söz konusu değil,çünkü arsa tabiatı gereği işletme bünyesinde üretilen bir mamul değildir. Müteahhit de size bağımsız bölümleri teslim ederken emsal bedel üzerinden KDV hesaplayacak ama bu da doğal olarak sizin probleminiz değil.Umarım yardımcı olabilmişimdir.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Ustadim cevabiniz İcin tesekkur ederim
    60 numarali Kdv sirkulerinde asagidaki ibare var
    müteahhide yapılan bu arsa teslimi nedeniyle düzenlenecek faturada arsa karşılığı alınan bağımsız birimlerin emsal bedeli (arsa payı dahil) üzerinden genel oranda KDV hesaplanması gerekmektedir.
    Bu ibareyi cozmeye Calisiyorum aslinda
    Cok tesekkur ederim
    SMMM

O sirkülerde bahsedilen 2.vergiyi doğuran olay. Müteahhit dairenin arsa sahibine teslim ettiği her bir bağımsız bölümün maliyetine(152 MAMULLER hesabında oluşan maliyet) GYG'den düşen payı ekleyecek(bu gider payı maliyet muhasebesi ilkelerine göre belirlenecek), bu tutarın üzerine de %5 ekleyerek emsal bedeli bulacak.

Koray üstadım
    Sirkulerde arsa sahibi acısından da vergiyi doğuran olay İcin muteahitin teslim anını söylüyor bu nedenle ben bana kalan ( arsa sahibiyim) bağımsız bölümlerin emsal bedelini nereden öğreneceğim ?
    Muteahitten maliyeti öğrenip /5 mı koyacağım ?
    Saygılarımla
    SMMM

Müteahhit size teslim ettiği için bağımsız bölüm için bir fatura düzenleyecek zaten ve orada KDV'yi gösterecek, siz de faturada yer alan bilgiler üzerinden kendi kayıtlarınızı yaparsınız(252 ve 191 hesaplara)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)