kamu işçi maaş

Konu: Kooperatif üyesi muhasebesi

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Mart.2007
  Mesajlar
  84

  Kooperatif üyesi muhasebesi

  merhaba
  ocak 2012 döneminde açılışını yaptığım nakliyeci mükellefimiz, taşıma kooperatifine üye olmuş.
  kooperatifin muhasebecisi, mükellefim onların k2 belgesini kullanacağından dolayı defter ve evrakları getirin muhasebe işlerini biz takip edeceğiz demiş.
  Gerçekten muhasebesini kooperatif mi tutmalı, yoksa biz tutmaya devam edebilirmiyiz.
  konuda bilgisi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum.


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Mart.2007
  Mesajlar
  84

  Ynt: Kooperatif üyesi muhasebesi

  Bu konuda bilgi sahibi olan yok galiba,

  Ben, sadece Basit usule tabi mükelleflerin muhasebe işlemlerinin ve fatura fiş vb. belgelerinin basımının meslek odaları tarafından yapıldığını biliyorum. - G.V.K. madde 46

  acaba aynı durum motorlu taşıyıcılar kooperatifi içinde geçerli midir veya bunun k1 belgesi ile bir ilgisi var mı dır?

  bilgi sahibi olan arkadaşların cevaplarını bekliyorum..

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Şubat.2012
  Mesajlar
  42

  Ynt: Kooperatif üyesi muhasebesi

  İlla kooperatif tutacak diye bir husus yoktur.

  Kaldı ki sizin bahsettiğiniz hüküm uyarınca bile sadece basılı evrakları alma yükümlülüğü bulunmaktadır.


 4. #4
  Üyelik tarihi
  Kasım.2010
  Mesajlar
  172

  Ynt: Kooperatif üyesi muhasebesi

  Başlık Kooperatif üyeleri tarafından yapılan nakliye işi için kooperatif tarafından sevk irsaliyesi düzenlenmesi gerekip gerekmediği hk.
  Tarih 23/08/2011
  Sayı B.07.1.GİB.4.16.17.02-VUK-10-96-184
  Kapsam
  T.C.

  GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

  BURSA VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI

  MÜKELLEF HİZMETLERİ USUL GRUP MÜDÜRLÜĞÜ


  Sayı
  :
  B.07.1.GİB.4.16.17.02-VUK-10-96-184
  23/08/2011

  Konu
  :
  Kooperatif üyeleri tarafından yapılan nakliye işi için kooperatif tarafından sevk irsaliyesi düzenlenmesi gerekip gerekmediği hk.  İlgide kayıtlı dilekçenizin tetkikinden, .. Malmüdürlüğü'nün ... vergi kimlik numarasında kara yolu ile şehirlerarası yük taşımacılığı faaliyetinden dolayı kayıtlı olduğunuz, ihale ve pazarlık usulü nakliye işi alarak taşıma sözleşmesinin tarafınızca yapıldığı, taşıma işini ise her biri vergi mükellefi olan ve kendi adlarına kayıtlı araçları bulunan kooperatif üyelerine yaptırdığınız, üyelerinizin günde iki-üç sefer yapacağı nakliye işine ilişkin bedelleri kooperatifinize fatura edecekleri, kooperatifinizin de toplam bedeli ay sonlarında taşıma işini yaptıran alıcı veya satıcı firmaya fatura edeceği, yapılan mal sevkiyatı için üyelerinizin taşıma irsaliyesi düzenlediğinden bahisle kooperatifinizin de ayrıca sevk irsaliyesi düzenleyip düzenlemeyeceği hususunda Başkanlığımızdan görüş talebinde bulunduğunuz anlaşılmıştır.

  Bilindiği üzere; 213 sayılı Vergi Usul Kanunu'nun 230'uncu maddesinin 5'inci bendinde " Satılan malların teslim tarihi ve irsaliye numarası, (Malın alıcıya teslim edilmek üzere satıcı tarafından taşındığı veya taşıttırıldığı hallerde satıcının, teslim edilen malın alıcı tarafından taşınması veya taşıttırılması halinde alıcının, taşınan veya taşıttırılan mallar için sevk irsaliyesi düzenlenmesi ve taşıtta bulundurulması şarttır.)

  Malın, bir mükellefin birden çok iş yerleri ile şubeleri arasında taşındığı veya satılmak üzere bir komisyoncu veya diğer bir aracıya gönderildiği hallerde de, malın gönderen tarafından sevk irsaliyesine bağlanması gereklidir. Bu bentte yazılı irsaliyeler hakkında fiyat ve bedel ile ilgili bilgiler hariç olmak üzere, bu madde hükmü ile 231 inci madde hükmü uygulanır. İrsaliyelerde malın nereye ve kime gönderildiği ayrıca belirtilir...." hükmü yer almaktadır.

  Madde hükmünden de anlaşılacağı gibi, sevk irsaliyesi mal hareketinin izlenmesi için düzenlenen bir belgedir. Bu nedenle, malın alıcıya teslim edilmek üzere satıcı tarafından taşındığı veya taşıttırıldığı durumlarda taşınan ve taşıttırılan mallar için sevk irsaliyesi düzenlenmesi ve taşıtta bulundurulması şarttır.

  Diğer taraftan, aynı Kanunun 240'ıncı maddesinde ise; "...A) Taşıma irsaliyeleri: Ücret karşılığında eşya nakleden bütün gerçek ve tüzelkişiler naklettikleri eşya için, 209'uncu maddede yazılı bilgilerle, sürücünün ad ve soyadı ve aracın plaka numarasını ihtivaeden ve seri ve sıra numarası dahilinde teselsül eden irsaliye kullanmak zorundadırlar. Bu irsaliyenin bir nüshası eşyayı taşıttırana, bir nüshası eşyayı taşıyan aracın sürücüsüne veya kaptanına verilir ve bir nüshası da taşımayı yapan nezdinde saklanır. Bu bent hükmü nakliye komisyoncuları ile acenteleri de kapsar." hükmüne yer verilmiştir.

  Bu açıklamalardan anlaşılacağı üzere, taşıma irsaliyesi düzenlenmesindeki amaç, eşya nakli dolayısıyla alınan nakliye bedelinin izlenmesi ve vergilendirilmesidir. Buna göre, taşıma irsaliyesinin ücret karşılığında eşya nakledenler tarafından düzenlenmesi gerekmektedir.

  Bu itibarla, taşımayı yaptıranlara, kooperatifinizin taşımayı yapmak üzere anlaşmayı yapan ve taahhütte bulunan taraf olarak bu taşıma karşılığında fatura düzenlemesi gerekmektedir. Bu taşıma işini kooperatif üyeleriniz nakliyecilere yaptırmanız nedeniyle de nakliyeciler tarafından bu hizmet karşılığında kooperatifinize fatura düzenlenecektir.

  Diğer taraftan, taşımaya ilişkin taşıma irsaliyesinin kooperatif üyesi nakliyeciler tarafından düzenlenmesi ve araçta bulundurulması gerekmektedir. Sevk irsaliyesinin ise malı taşıttıran satıcı veya alıcı tarafından her bir nakil vasıtası için ayrı ayrı olmak üzere düzenlenmesi ve sevkiyat esnasında taşıtlarda bulundurulması gerektiği tabiidir.

  Bilgi edinilmesini rica ederim.

  Kooperatif Danışmanlığı
  www.ozmconsultancy.com
  www.ozmconsultancy.com<br />Kooperatif danışmanlığı

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Kooperatif Muhasebesi Hk
  Konu Sahibi SMMMSTF Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 20.Mayıs.2014, 14:26
 2. Kooperatif muhasebesi
  Konu Sahibi acemismmm Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 21.Haziran.2012, 08:11
 3. Kooperatif Muhasebesi Ve Örnek Kayıtlar
  Konu Sahibi ferhat Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 01.Şubat.2009, 01:46
 4. Kooperatif Muhasebesi
  Konu Sahibi hamdilevent Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 15.Aralık.2008, 09:57
 5. Kooperatif Muhasebesi
  Konu Sahibi SMMMESUT Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 27.Eylül.2005, 13:51

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36