kamu işçi maaş

Konu: İşten Ayırlan İşçinin Vergi İade Zarfının Kabul Edilmemesi

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Aralık.2005
  Mesajlar
  869

  İşten Ayırlan İşçinin Vergi İade Zarfının Kabul Edilmemesi

  Değerli arkadaşlar,

  İşçi çalıştırmayıp halen Muhtasar Mükellefi olan işyerimizde çalşan işçimiz (Ocak 2006 ayında işyerimizden çıkmıştır.) Şubat 2006 ayında başka bir işyerine girmiştir. Zarfı Halen çalışmakta olduğu işyerine götürtüğünde işv. muhasebecisi zarfı kabul etmemiş daha önceki çalıştığın işyerine vereceksin biz kesinlikle zarfı kabul edemeyiz demişler. Bizde işçi çalışmadığı için Vergi indirimini mahsup edemeyeceğiz. Zarfı Halen çalıştığı işyerine vermesi gerekmiyormu. İşverenin zafı almaması durumunda ne gibi bir işlem yapmamız gerekiyor. Bilgisi olan varsa Lütfen cevap yazsın.

  İyi çalışmalar


 2. #2
  Kemal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kemal Guest

  Vergi indirim bildiriminden sonra işveren değişikliği

  Merhaba,
  255 seri nolu Gelir Vergisi Genel Tebliğinin ilgili hükmü aşağıdadır.

  10.3. Bildirimin Verilmesinden Sonra Mahsup İşlemi Tamamlanmadan Başka Bir İşveren Nezdinde Çalışmaya Başlayanlarda Vergi İndirimi Uygulaması

  10.3.1. Muhtasar Beyanname Veren İşverenlerin Yanında Çalışanlar Bildirimin en son işverene verilmesinden sonra ücretlinin buradaki işinden ayrılması başka bir işveren nezdinde çalışmaya başlaması durumunda, ücretlinin vergi indirimine ait bildirimini vermiş olduğu işvereninden; bir önceki yıl gelir vergisi matrahı, vergi indirimine konu harcama tutarı, hesaplanan vergi indirimi tutarı ile o tarihe kadar yararlanmış olduğu vergi indirimi tutarlarını aylar itibariyle belirten bir yazıyı alarak yeni işverenine ibraz edecek ve bu işveren yararlanılmamış olan kalan vergi indirimi tutarını ücretliye ödeyeceği ücretlerden kesilen gelir vergisinden genel esaslar çerçevesinde mahsup edecektir. Bu yazının bir örneği yeni işveren tarafından eski işverenin muhtasar beyanname yönünden bağlı olduğu vergi dairesine bir yazıyla gönderilecektir.

 3. #3
  nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nane Guest

  İşten Ayırlan İşçinin Vergi İade Zarfının Kabul Edilmemesi

  20/01/2006 tarihine kadar hangi işyerinde gözüküyorsa o işyerinin alması gerekir. işalan şubat ayında yeni işyerine girdiğine göre ve zarfın son teslim tahihi 20/01/2006 olduğuna göre çıktığı işverenin zarfı alması ve tüm indimi bir defada ödemesi gerekir.

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Aralık.2005
  Mesajlar
  869

  İşten Ayırlan İşçinin Vergi İade Zarfının Kabul Edilmemesi

  20/01/2006 tarihine kadar hangi işyerinde gözüküyorsa o işyerinin alması gerekir. işalan şubat ayında yeni işyerine girdiğine göre ve zarfın son teslim tahihi 20/01/2006 olduğuna göre çıktığı işverenin zarfı alması ve tüm indimi bir defada ödemesi gerekir
  Sayın Nane Mahsup edilecek Gelir Vergsi olmayınca işveren tüm indirimi birdefada nasıl öder. Bunu bir açıklığa kavuştururmusunuz. Ayrıca işçi 16/01/2006 tarihinde işten çıkmıştır.

  İyi çalışmalar

 5. #5
  nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nane Guest

  İşten Ayırlan İşçinin Vergi İade Zarfının Kabul Edilmemesi

  işalan 20/01/2006 mesai saati sonuna kadar işsiz ise (16/01/2006 sizden ayrılmış) işten ayrıldığı işveren yeni bir işe girmiş ise yeni işveren sorumludur.

  255 SERİ NO'LU GELİR VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ

  "7.1. Ücretliler Tarafından Yapılacak İşlemler
  Ücretliler bir takvim yılı boyunca yaptıkları vergi indirimine konu harcama tutarlarını, ertesi takvim yılının 20 Ocak tarihinin mesai saati sonuna kadar örneği ekli "Ücretlilerde Vergi İndirimine Ait Bildirim" (Ek:l) ile işverenlerine beyan edeceklerdir.

  "10.1.1.Vergi İndirimi Bildiriminin Verilmesinden Önce Emeklilik Nedeniyle İşten Ayrılan Ücretliler İçin Yapılacak Uygulama

  Emeklilik nedeniyle işinden ayrılan ücretliler, yıl içinde vergi indirimine konu mal ve hizmet alımlarına ilişkin yaptıkları harcamalara ait belgelerini (7) numaralı bölümde açıklanan esaslar ve süreler dahilinde emekli oldukları işverene vereceklerdir.

  Genel bütçeye dahil olan daireler, ayrı bir vergi indirimi bordrosuna dahil ettikleri bu ücretliler için hazırlayacakları tahakkuk müzekkeresi ve verile emrine dayanarak Şubat ayı içinde emeklilerine hesaplanan vergi indirimi tutarını nakden ödeyeceklerdir.

  Muhtasar beyanname veren işverenler ise emeklilik nedeniyle işten ayrılanlar için hesapladıkları vergi indirimi tutarlarını, Ocak ayına ait olup 20 Şubat akşamına kadar verilecek muhtasar beyanname ile beyan edilen tevkif suretiyle kesilen vergilerden mahsup edeceklerdir. Bu mahsuba rağmen arta kalan vergi indirimi tutarı, vergi dairesince harcamaların vergi indirimi konusuna girip girmediği, belgelerin geçerli olup olmadığı ve vergi indirimi tutarının doğru hesaplanıp hesaplanmadığı hususlarının tespitine ilişkin gerekli incelemenin yapılmasını müteakip en geç Mart ayı sonuna kadar muhtasar beyanname veren işverene nakden iade edilecektir.

  Mahsup edilen vergi indirimi tutarının işverenlerce 20 Şubat akşamına kadar hak sahiplerine nakden ödenmesi zorunludur. Nakit iadenin ise vergi dairesinden nakden alındığı tarihten itibaren 3 gün içinde hak sahiplerine ödenmesi gerekir.

  Bu bölümde belirtilen esaslar işten ayrılan ancak bir başka işveren nezdinde ücretli olarak çalışmayan ücretliler hakkında da geçerlidir. "

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Alış İade Faturasının Kabul Edilmemesi
  Konu Sahibi smmmsld Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 29.Ocak.2013, 11:14
 2. İstifa Kabul Edilmemesi
  Konu Sahibi atilaozsan Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 15
  Son Mesaj : 12.Aralık.2012, 18:19
 3. Kesilen Faturanın Kabul Edilmemesi
  Konu Sahibi anemus Forum KDV
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 25.Temmuz.2012, 12:50
 4. Pişmanlıkla verilen düzeltme beyannamesinin kabul edilmemesi.?
  Konu Sahibi questosera Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 05.Mart.2010, 12:15
 5. Kesilen Faturanın Kabul Edilmemesi
  Konu Sahibi talcid Forum KDV
  Cevap: 17
  Son Mesaj : 29.Ocak.2007, 17:25

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36