kamu işçi maaş

Konu: Noterden araç alımı

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Eylül.2008
    Mesajlar
    785

    Noterden araç alımı

    işletme defterine tabi mükellef işinde kullanmak üzere Noterden şahıstan ticari araç alıyor. Araç bakım ve mazot masraflarını gider yazıyoruz. Satarken %18 KDV li mi satacağız ?
    Sık araç değiştiriyor, takip edilmiyor malesef. Sabit kıymet olarak görmesem, sadece mazot ve masraflarını gider olarak işlesem olmazmı? yani araç alış ta noterden yada faturalı alınca işlemesem, satarkende fatura kesmesem ?

    saygılar...

  2. #2
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826

    Ynt: noterden araç alımı

    Burada önemli olan aracın hangi amaçla alındığı? Araçlar alım-satım yapmak için mi alınıyor,yoksa işletmenin esas faaliyet konusunun devam ettirilmesi için mi? Sorunuzdaki bilgilerden mükellefin faaliyet konusunun araç alım-satımı olmadığı izlenimini aldım. O halde kesinlikle 254 TAŞITLAR hesabına almanız gerekir,aktife alınan araç için ödenen KDV'yi KDV Kanunu madde 30/b'ye göre indirim konusu yapılamayacağı da kesin olduğuna göre(gerçi araçlar KDV mükellefi olmayan şahıslardan alındığı için İndirilecek bir KDV yok),araç satılırken KDV oranı %1 olacak.(Araç 87.03 pozisyonunda ise).




    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    1.516

    Ynt: noterden araç alımı

    Alıntı tarkaniz72 Nickli Üyeden Alıntı
    işletme defterine tabi mükellef işinde kullanmak üzere Noterden şahıstan ticari araç alıyor. Araç bakım ve mazot masraflarını gider yazıyoruz. Satarken %18 KDV li mi satacağız ?
    Sık araç değiştiriyor, takip edilmiyor malesef. Sabit kıymet olarak görmesem, sadece mazot ve masraflarını gider olarak işlesem olmazmı? yani araç alış ta noterden yada faturalı alınca işlemesem, satarkende fatura kesmesem ?
    Ticari Araç olduğuna eminmisiniz. Aracın tam tanımı yaparmısınız. Şayet ticari araç ise %18 KDV 'ye tabidir. Aracı işletmenin aktifine kayıt etmediğiniz sürece Benzin ve taşıtla ilgili diğer giderleri indiremezsiniz.
    İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Eylül.2008
    Mesajlar
    785

    Ynt: noterden araç alımı

    Araç ile peynir vs. satışı yapıyor. Araçlar minibüs kia yada fodr connect (kapalı kasa). Bu araçları fatura ile aldığında KDV sini (%18) indiremeyecekmiyim ? Neden satarken %1.
    saygılar...

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    1.516

    Ynt: noterden araç alımı

    Aldığınız araç 87.03 G.T.İ.P numarasında yer alıyorsa KDV'sini indiremezsiniz. Diğer tarafdan;
    - Şoför ve ön yolcu bölümündeki araç içi konfor özellikleri ve iç döşemeleri araç iç kısmının her tarafından aynı olmayan
    - Arka kısımda emniyet kemeri montajı için sabit tertibat bulunmayan
    - Şoför ve ön yolcu bölümü ile yük ve insan taşınan arka bölüm arasında bir bariyer veya panel bulunanlar,
    yanlış hatırlamıyorsam 87.04 GTİP numarasında yer alıyorsa %18 KDV'yi indirip satarkende %18 KDV'li satacaksınız.

    http://forum.alomaliye.com/index.php/topic,39733.0.html
    yukarıdaki yazıyı bir inceleyiniz.
    İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

  6. #6
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826

    Ynt: noterden araç alımı

    Galiba araçlar 87.04 pozisyonunda,keşke bu bilgiyi baştan bilseydik-)Baştan beri binek otomobil olarak düşündüm nedense.

    Neyse bu durumda alış ta satışlar da %18'lik KDV oranına tabi olacak Mohicans'ın belirttiği gibi. KDVK md.30/b de devreden çıktı,ödenen KDV indirim konusu yapılabilecek doğal olarak.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Eylül.2008
    Mesajlar
    785

    Ynt: Noterden araç alımı

    Şahıstan noterden aldığımı (faturasız, KDV indirimi olmayan), satarken fatura kesip %18 KDV ekleyeceğim. Yani artı KDV ödemiş olacağım fazladan. doğrumudur ?
    saygılar...

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    1.516

    Ynt: Noterden araç alımı

    evet doğrudur.
    İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Noterden Araç Satışı 20 Yıl Önce
    Konu Sahibi cevdet10 Forum Borçlar Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 10.Mayıs.2013, 13:24
  2. Noterden araç devir sözleşmesi
    Konu Sahibi Ertann Forum Borçlar Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 02.Temmuz.2012, 09:22
  3. Noterden araç alışları
    Konu Sahibi sera Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 9
    Son Mesaj : 31.Mart.2011, 08:46
  4. Noterden Araç satışı
    Konu Sahibi çaylak42 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 16.Eylül.2008, 17:00
  5. Cevap: 0
    Son Mesaj : 07.Haziran.2008, 17:28

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36