kamu işçi maaş

Konu: Şans Oyunları ile İlgili

Şans Oyunları ile İlgili

değerli büyüklerim. mükelleflerimden biri(a.ş.) şans oyunları oynatıyor.her ay milli piyango hesap özeti gönderiyor bana bununla ilgili nasıl bir işlem yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.
    şimdiden teşekkür ederim

ayatımız muhasebe

Şans Oyunları ile İlgili

benim düşünceme göre;

milli piyango idaresinin gönderdiği hesap özetinde bayinin kazancı yazılıdır. şirketin veya şahısın geliri bu tutardır.

toplam yapılan iş hacmiyle ilgili olarak herhangi bir kayıt yapmayacaksın.

bu arada bu tutar ile ilgili Milli Piyango idaresi mükellefinizden fatura veya herhangi bir gelir belgesi istemiyormu.

saygılarımla
    URAT YILMAZ
    <br />S.M.M.M.

Şans Oyunları ile İlgili

milli piyango idaresinin gönderdiği hesap özetinin alt satırında komisyon geliri diye bir satır var. benim düşüncem bu kmisyon gelirini diğer gelirler hesabında takip etsem bir sorun olurmu ve de bunu beyanda göstermem gerekiyor mu?
    ayatımız muhasebe

Şans Oyunları ile İlgili

belge isteyip istemediğini bilmiyorum.
    teşekkür ederim.
    ayatımız muhasebe

merhaba

merhabalar,
    öncelikle defterini tuttuğumuz işletmeler bizim müşterimiz, idarenin ise mükellefi olduğunu hatırlatırım. daha sonra iddaa bayisi olduğunu tahmin ettiğim müşteriniz dilediğinde cihazdan döküm alabilir. ekstrede gördüğünüz komisyon bedelini işletmenin faaliyetiyle ilgili bir geliri olduğuna göre diğer gelirler yerine yurtiçi satışlarda takip etmelisin. iyi çalışmalar dilerim

Şans Oyunları ile İlgili

Gönderilen hesap özetinde komisyon geliri ve varsa bonus geliri olan kısımları kdv ayırmadan direk hasılatınız olarak dikkate alınız.

Şans Oyunları ile İlgili

Merhabalar forumda gezindim ve en uygun yer burası olduğunu düşündüğüm bir sorum var.

İddia bayiliği yapan bir mükellefimiz var. Her ay % 7 oranında komisyon geliri elde ediyor vede bunun yanındada büfe işletiyor ve ticari kazanç sağlıyor. Benim sorum yıllık gelir vergisi beyannamesinde bu % 7'lik komisyon gelirinin yani bir anlamda şans oyunlarından kazanılan bu gelirin bi istisnası varmı bunu beyan etmek gerekiyormu? Ticari kazanç hesaplanırken bu geliri dikkate almalımıyım? bunu sormak istedim teşkkürler
    ail Hepbildik
    <br />Stajyer SMMM

Şans Oyunları ile İlgili

Elde ettiğiniz komisyon gelirini hem geciçi vergi dönemlerinde hemde Yılık Beyannamede belirtmeniz gerekiyor herhangi bir istisna söz konusu değil.

Şans Oyunları ile İlgili

cevaplar için teşekkür ederim. ben bu kaydı mantık olarak şöyle yapıyorum..
    komisyon gelirinin tamamını diğer gelirler hesabına atıyorum istisnasız.
    ayatımız muhasebe

Şans Oyunları ile İlgili

Milli piyango idaresinin verdigi aylık çizelgede komisyon gelirleri ve prim tutarları bellidir. Bunları her ay vereceginiz kdv beyanında özel matrah kısmına yazmanız gerekir.. ayrıca bu gelirler için kesinti yapıldıgından yıllık beyanlarınızda ve gecici vergi beyanlarınızda milli piyango idaresinin yapmış oldugu kesintiyi mahsup edeceksiniz.. Yani şans oyunları kazancınız kesinti yoluyla vergilendirilmiştir.. Saygılarımla.
    Bürokrasi artık yeterrr!<br />kurtar bizi Deli Dumrul, bunlar senden bile beter...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)