kamu işçi maaş

Konu: Değer Artış Kazancı

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Nisan.2009
    Mesajlar
    29

    Değer Artış Kazancı

    AKTİF PASİF
    DÖNEN VARLIKLAR 218.000,00 TİCARİ BORÇLAR 250.000,00

    DURAN VARLIKLAR 157.000,00 ORTAĞA BORÇ (A ORT) 440.000,00

    ÖZKAYNAKLAR -315.000,00
    GEÇMİŞ YIL ZARARLARI -415.000,00
    SERMAYE 100.000,00


    AKTİF 375.000,00 PASİF 375.000,00


    2005 Yılında kurulmuş olan bir A.ş. nin en son bilançosu yukarıdaki gibidir.
    Bu şirketin hakim ortağı (A ortağı) hisselerini 600.000-TL bedel ile %10 hisse sahibi olan diğer ortağa satmak istiyor.A ortağının aynı zamanda 440.000-TL şirketten alacağı var.

    1.Bu durumda A ortağına Değer artış kazancından dolayı vergi çıkarmı.
    2.Önce sermaye arttırımı yapıp ondan sonra satış olsa o zaman vergi çıkarmı.
    3.Ortak alacağını sermayeyey ilave etsek sonra satış olsa
    4.Hisse senedi yok geçici ilmuıhaber yapabilirmiyiz.
    Yani Değer artışından vergi çıkmaması için ve resmi olarakta bu şirketi senet karşılığında 600.000-TL ye satmak için nasıl bir yol izlemeliyiz.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Nisan.2009
    Mesajlar
    29

    Ynt: Değer Artış Kazancı

    Yorumu olan yokmu acaba????

  3. #3
    ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    5.479

    Ynt: Değer Artış Kazancı

    Sayın Formdaşım

    Malum Gelir Vergisi beyan dönemi biraz yoğunluk var.Onun için cevaplar veya yorumlar geç gelebilir.

    Öncelikle sermayeye baktığımızda 100.000.-tl gözüküyor.Bunun 50.000.-tl'si ortağın sermayesi olarak düşündüğümüzde eğer 600.000.-tl bedelle satarsa tabiki Değer artış Kazancı çıkar bizler genelde hisse devirlerinde Değer Artış Kazancından kaçınmak için karalarımızda ''aynı bedelle'' ibaresisini kullanırız.

    Şimdi sorularımıza soru cevap şeklinde gidelim


    1.Bu durumda A ortağına Değer artış kazancından dolayı vergi çıkarmı.

    **Evet çıkar

    2.Önce sermaye arttırımı yapıp ondan sonra satış olsa o zaman vergi çıkarmı.

    **Bu yol uygun gözüküyor sermaye artışı yapılıp aynı bedelle hisse devri olabilir.

    3.Ortak alacağını sermayeyey ilave etsek sonra satış olsa

    **Bu ikinci maddedekine daha uygun bir yol


    4.Hisse senedi yok geçici ilmuıhaber yapabilirmiyiz.

    **Anonim şirket ana sözleşmesinde aksi yönde bir hükmün bulunmaması halinde, hisse senetlerinin nama yazılı olarak çıkartılması gerekiyor. Ancak, Türk Ticaret Kanunu 409. maddesince, hisse senetlerinin, nama yazılı olarak düzenlenebildiği gibi, hamili adına düzenlenmesi de mümkün bulunuyor. Fakat, bedelleri tamamen ödenmemiş olan sermaye payları için hamiline yazılı hisse senedi veya ilmühaber çıkartmak mümkün değil. Sermaye payları ödenmemiş ortaklık payları için çıkartılan hisse senetleri geçersiz olup, bu hisse senetlerini devir alan iyi niyetli üçüncü kişilerin, tazminat isteme hakkı vardır.

    Yani Değer artışından vergi çıkmaması için ve resmi olarakta bu şirketi senet karşılığında 600.000-TL ye satmak için nasıl bir yol izlemeliyiz.

    Burda önemli olan Sermayenin Öz kaynaklarının içinde korunmuş olması gerekiyor dolayısıyla Sermaye artışına gidilip,ondan sonra hisse devri yukardaki şartlarla aynı bedelle mümkün tabi bu arada Geçmiş Yıllar Zararlarını'da unutmamak gerekir

    ferhat
    SMMM DR. FERHAT SUCU
    DENETÇİ/BİLİRKİŞİ/UZLAŞTIRMACI
    KONKORDATO KOMİSERİ

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Nisan.2009
    Mesajlar
    29

    Ynt: Değer Artış Kazancı

    Sayın Ferhat bey cevabınız için teşkkürler.
    Sermaye artışı yaptığımızda da satacak olan ortak gene şirkete bir sermaye koyacakki hissesi satış bedeli kadar olsun.
    Bu durumda artırdığı sermaye kadar tutar şirketin olacak.Yani zararlı olucak.Doğrumu?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Değer Artış Kazancı
    Konu Sahibi twilight Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 06.Haziran.2014, 15:02
  2. Değer artış kazancı
    Konu Sahibi haktan Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 18.Ağustos.2011, 16:48
  3. Değer artış kazancı Hk.
    Konu Sahibi andac Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 26.Ekim.2010, 19:10
  4. Değer Artış Kazancı için DİE'ce belirlenen TEFE artış oranı uygulaması
    Konu Sahibi mnazif Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 16.Ekim.2009, 18:23
  5. Değer Artış Kazancı
    Konu Sahibi deniz9 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 18.Eylül.2008, 17:43

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36