kamu işçi maaş

Konu: GMS de eğitim gideri indirimi

GMS de eğitim gideri indirimi

merhabalar ...toplamda işyeri brüt kira gelirimiz 101.527,50 tl..kesilen stopaj 20.305,50 tl..lisede okuyan çocuk için kurumlar vergisi mükelefi eğtim kurumuna yıllık 12.000 tl kdv dahil faturalı ödeme yapılmıştır.
    gms de götürü yöntem seçilmiştir.
    *101.527,50 *%25 -25.381,88=76.145,62

*76.145.62-7.614,56=68.531,06 (76.145.62 tl nin %10 eğitim giderleri düşüldü.)

*68.531,06 hesplanan gelir vergisi =17.665,87

*17.665,87-20.305,50=2.639,63 burada eğtim gderleri konusunda tereddüte kaldım..yaptığım hesaplama doğrumudur acaba..teşekkür ederim.

demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: gms de eğtim gideri indirimi

götürü gider yönteminde eğitim giderinin indirimini yapamazsınız.

saygılar.
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Ynt: GMS de eğitim gideri indirimi

buradaki durumda; sanırım eğitim harcaması, vergiye tabi gelirden indirim konusu yapılabilinir çünkü gerçek gider yönteminin seçilmesinde; söz konusu giderler; gayrimenkulle ilgili yapılan giderlerdir.

Silent Hill' de birşeyden emin olduğunuz an; Yanıldığınız andır.
    by Silent Hill Fan

sn.melissa78 eğitim giderini gider konusu yapamazsınız.götürü gider seçilmiş.

saygılar,
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

sn.demiral,

Bu eğitim harcaması; GVK madde 74 te hüküm altına alınan gerçek gider yöntemine giren giderlerden olmadığını düşünüyorum. Çünkü söz konusu götürü gider yerine gerçek gider yöntemi seçildiğinde; bunun içine giren giderler; gayrimenkulle ilgili yapılan giderlerdir ( aydınlatma, ısıtma, amortismanlar, vs vs hep gayrimenkulle ilgili giderlerdir)

böyle düşünüyorum.
    Silent Hill' de birşeyden emin olduğunuz an; Yanıldığınız andır.
    by Silent Hill Fan

sn.melissa78 yanlış düşünüyorsunuz,

götürü gider yöntemini seçen mükellefler kira gelirinden istisna tutarı düştükten sonra (konut geliri için geçerli) kalan tutarın % 25 oranında götürü gideri gerçek gidere karşılık olarak indirebilir.

götürü gider yöntemini seçen mükellef 2 yıl geçmedikçe gerçek gider yöntemine dönemez.

saygılar.

koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ben de olaya müdahil olayım ve de Sayın Demiralın %100 hatalı, Meslissa 78'in ise %100 haklı olduğunu belirteyim.

Şöyle ki; götürü veya gerçek gider seçimi münhasıran GVK md.74 uyarınca ve de GSMİ'na ilişkin yapılan bir seçim olup, eğitim harcamalarının GVK md.89/2'ye göre gelir vergisi beyannamesine intikal ettirilen safi gelir ve iradlardan ( ki çoğu zaman birden fazla safi gelir ve iradbeyannamede olabilir) üzerinden vergi matrahına ulaşmak için yapılan indirimlerdendir.

Bu nedenle Mesliss78'in öne sürdüğü gerekçe tamamen doğru olup, Neslisah'ın yaptığı hesaplamalar da doğrudur.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

teşekkür ederim.

saygılar,

Alıntı koraykarakaya Nickli Üyeden Alıntı
    Ben de olaya müdahil olayım ve de Sayın Demiralın %100 hatalı, Meslissa 78'in ise %100 haklı olduğunu belirteyim.

Şöyle ki; götürü veya gerçek gider seçimi münhasıran GVK md.74 uyarınca ve de GSMİ'na ilişkin yapılan bir seçim olup, eğitim harcamalarının GVK md.89/2'ye göre gelir vergisi beyannamesine intikal ettirilen safi gelir ve iradlardan ( ki çoğu zaman birden fazla safi gelir ve iradbeyannamede olabilir) üzerinden vergi matrahına ulaşmak için yapılan indirimlerdendir.

Bu nedenle Mesliss78'in öne sürdüğü gerekçe tamamen doğru olup, Neslisah'ın yaptığı hesaplamalar da doğrudur.
    Eğitim gideri Tablo-2 deki 14 nolu kalemdeki giderlere değil de Tablo-3 deki safi irad belirlendikten sonra düşülecek kalemler arasındaki 22 nolu gider kalemine denk geliyor, yani gerçek de götürü de bayenname verseniz indirebiliyorsunuz herhalde...

Yalnız benim aynı konuda bir sorum olacak lisedeki çocuğun dersane gideri sanırım bu kapsama girer, peki üniversitedeki çocuğun (21 yaş.) harç masrafı bu kaleme dahil edilebilir mi? Ve bunu sadece bakmakla yükümlü olan kişi mi vermeli, örneğin yine beyanname verecek annesi de verebilir mi?

koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

1-225 Nolu Gelir Vergisi Kanunu Genel Tebliğine göre dershane harcamaları indirim konusu yapılabilmektedir.

2-Maddede geçen ?küçük çocuklar? ifadesinin Gelir Vergisi Kanunu?nda tanımı yoktur. Bu durumda genel hükümlere göre Medeni Kanun?a bakmak ve 18 yaşından küçük çocukların eğitim giderlerinin indirim olarak dikkate alınabileceğini kabul edilmelidir. Dolayısıyla 21 yaşındaki çocuğun eğitim gideri hiç bir şekilde indirim konusu yapılamaz.

3-Üniversitelere yatırılan ücret ve öğretim harçlarının beyan edilen gelirden indirilebilmesi için üniversitenin kurumlar vergisine tabi olması ve bu kurumlardan alınacak fatura ile belgelendirilmesi gerekmektedir.(MB.?nin, 07.01.2002 tarih ve 42/4214-1486/000835 sayılı; 23.01.1995 tarih ve 42-4214-25/3920 sayılı Özelgeleri.)

Devlet üniversiteleri kurumlar vergisi mükellefi değildirler ve temel olarak parasızdırlar. Dolayısıyla devlet üniversitesinde öğrenim görenlerin üniversiteye ödedikleri bir eğitim gideri bulunmamaktadır. Ancak, öğrenime katkı payı anlayışı altında öğrencilerden ?yıllık öğrenim harçları? tahsil edilmektedir. Tahsil edilen harçlar karşılığında devlet üniversitelerinin fatura düzenlemeleri söz konusu olamayacağından, ödenen harçların kişilerin gelirlerinden indirilebilmesi mümkün değildir.

Öte yandan vakıf üniversiteleri de kurumlar vergisi mükellefi değildirler. Çünkü 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu?nun 56. maddesinin ?b? bendinde; üniversiteler ve yüksek teknoloji enstitülerinin genel bütçeye dâhil kamu kurum ve kuruluşlarına tanınan malî muafiyetler, istisnalar ve diğer malî kolaylıklardan aynen yararlanacakları belirtilmiştir. Aynı Kanun?un Ek 7. maddesine göre de vakıflarca kurulacak yükseköğretim kurumları, bu Kanun?un 56. maddesinde yer alan malî kolaylıklardan, muafiyetlerden ve istisnalardan aynen istifade ederler.

Özetle ister vakıf üniversitesi isterse devlet üniversitesi olsun, her ikisi de gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olmadığından ödemem harçların indirim konusu yapılması mümkün değildir. Zaten sorunuzda çocuk 18 yaşından büyük, ancak küçük olsaydı bile bir şey fark etmeyecekti.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)