kamu işçi maaş

Konu: Serbest meslek ve bilanço

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    764

    Serbest meslek ve bilanço

    serbest meslek faaliyetinde bulunan bir labarotuarun cirosu çok yüksek ise bilanço esasına göre defter tutabilir mi? teşekürler


  2. #2
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826

    Ynt: serbest meslek ve bilanço

    VUK md.177/6'ya göre isteyen mükellefler ihtiyari olarak bilanço esasına göre defter tutabilirler.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    1.516

    Ynt: Serbest meslek ve bilanço

    Birinci Sınıf Tüccarlar
    Madde 177-
    Aşağıda yazılı tüccarlar, I'inci sınıfa dahildirler:
    6. İhtiyari olarak bilanço esasına göre defter tutmayı tercih edenler.
    -------------------------
    Koray Bey, burada kastedilen Tüccarlardır. Sorulan soru Serbest Meslek Erbabıdır. Bilindiği üzere Serbest MEslek erbabları VUK 210 göre defter tutarlar. Buna göre Serbest Meslek erbabı bilanço esasına göre defter tutamaz.
    İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    764

    Ynt: Serbest meslek ve bilanço

    Söz konusu fıkralarda yapılan değişiklikle, vergi mükellefleri diledikleri takdirde, Bakanlık iznine tabi olmadan yevmiye defteri ve tutulması zorunlu diğer defterlerini müteharrik yapraklı olarak kullanabileceklerdir. Bu değişiklik 1986 yılında tutulacak defterler için de geçerli bulunmaktadır'' deniyor...


  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    1.516

    Ynt: Serbest meslek ve bilanço

    Alıntı merihs12 Nickli Üyeden Alıntı
    Söz konusu fıkralarda yapılan değişiklikle, vergi mükellefleri diledikleri takdirde, Bakanlık iznine tabi olmadan yevmiye defteri ve tutulması zorunlu diğer defterlerini müteharrik yapraklı olarak kullanabileceklerdir. Bu değişiklik 1986 yılında tutulacak defterler için de geçerli bulunmaktadır'' deniyor...

    Sayın merihs12,
    Benim mesajımdan sonra yazdığınız mesajda ne demek istediğinizi tam olarak anlıyamadım. Ancak yukarıda yazdıklarım geçerlidir. Buna göre Serbest Meslek erbabları Bilanço usulune göre defter tutamazlar.
    İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 2
    Son Mesaj : 22.Ocak.2015, 12:03
  2. Serbest meslek+bilanço
    Konu Sahibi felis Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 12.Şubat.2010, 13:29
  3. Serbest Meslek Erbabı,Bilânço Usulünde Defter Tutabilir mi?
    Konu Sahibi ferhat Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 25.Mayıs.2009, 13:08
  4. Serbest Meslek Erbabı Bilanço Usülüne Göre Defter Tutabilir mi?
    Konu Sahibi Dilek Dursun Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 18.Mart.2009, 14:07
  5. Tek Mükellef Hem Bilanço Hem Serbest Meslek Defteri BA ve BS
    Konu Sahibi soyumert Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 27.Şubat.2009, 09:17

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36