kamu işçi maaş

Konu: HARCIRAH HK.

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    260

    HARCIRAH HK.

    BAŞKA ARKADAŞLARADA DANIŞTIM AKLIM DAHA DA KARIŞTI.
    HARCIRAHLARIN İŞ AVANSINDAN FARKI NEDİR?
    ŞUAN ORTAKLARDAN BİRİ İŞÇİ OLARAK GÖRÜNÜYOR VE YURTDIŞINDAN GELDİ.BİZE MASRAFLARINI VERDİ HARCIRAHIMI HESAPLAYIN VERİN DİYO.
    NE YAPMAM GEREKİR?


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    877

    HARCIRAH HK.

    sayın beyhanserin

    Önce iş avansı ne demektir ondan bahsedelim. Bildiğiniz gibi evdeki hesap çarşıya uymayacağından seyahate gönderilenlerin nekadar harcama yapacakları belli olmaz. Bu nedenle kendilerine daha sonra kesinleşecek harcırah tutarına mahsuben makul bir miktar ödeme yapılır. Görevli seyahatten döndüğünde eğer avans olarak verilen para harcadığından az ise aradaki fark ek bir bordro ile ödenir. değilse geri alınır. Buna göre muhasebeleştirme işlemi yapılır.

    Yurt dışı harcırah ödemeleri hakkında aşağıda bilgi verilmiştir.
    .................................................. ...............................................

    Harcırah ödemeleri hakkındaki 138 sayılı GVK Genel tenliğinin 3. maddesi aşağıdadır

    3. Fiili Yemek ve Yatmak Giderleri :
    2772 sayılı Kanunun 3 üncü maddesi ile değişik Gelir Vergisi Kanununun 24 üncü maddesinin 2 numaralı bendine göre, Harcırah Kanunu kapsamı dışında kalan müesseseler tarafından hizmet erbabına ödenen fiili yemek ve yatmak giderleri 1/1/1983 tarihinden itibaren Devlet Memurlarına ödenen gündeliklerle mukayesede dikkate alınmayacaktır.
    Ancak, yemek ve yatmak giderlerinin tevsik edilmemesi halinde, bu giderlere karşılık olarak verilen gündeliklerin aynı aylık seviyesindeki Devlet memurlarına verilen miktarı veya Devletçe verilen gündeliklerin en yüksek haddini aşan kısmının ücret olarak vergiye tabi tutulması gerekir.
    Diğer taraftan, anılan personele fiili yemek ve yatmak giderleri dışında gündelik de ödendiği takdirde bu gündeliklerin tamamının ücret olarak vergiye tabi tutulması gerekecektir.
    .................................................. ..............................................

    Yurt dışı seyahatlerde vergiden müstesna harcırah uygulaması aşağıda özetlenmiştir.

    1-Yurt dışına gönderilenlere, Türkiye'den her çıkışlarında, seyahat ve ikamet süresinin ilk 10 günü için ödenecek gündelikler, 2. sıradaki en yüksek devlet memuruna (Yani başbakanlık Müsteşarına) ödenen miktarların % 50 arttırılması suretiyle hesaplanır. Buna göre her bir seyahatin ilk 10 günü için BKK ile yayımlanan cetvelde II. sütunda yer alan ve en yüksek devlet memurlarına verilen gündelik tutarlarının % 50 fazlası ile hesaplanarak vergiden istisna tutarının tespit edilmesi ve bu tutarı aşan kısmın ücret olarak vergilendirilmesi gerekmektedir.
    2005 yılı için II sıradaki en yüksek devlet memuru için öngörülen günlük harcırah tutarı 57,50 YTL dir. Bunun %50 fazlası
    86,25 YTL tutmaktadır. Demek ki yurt dışı seyahatlerinde uygulanacak vergiden müstesna ücret tavanı 86,25 YTL olmaktadır.

    2- Görevlilerin yatacak yer temini için ödedikleri ücretleri fatura ile belgelendirenlere faturada gösterilen günlük yatak ücretinin yukarıdaki şekilde hesaplanan gündeliklerin % 40'ını aşması halinde aşan kısmın % 70'i ayrıca ödenir'' denilmektedir. Ancak, yatacak yer temini için ödenecek ilave tutar, en yüksek devlet memurlarına verilen (II. sütunda gösterilenler) gündeliklerin % 70'inden fazla olamaz.

    3- Söz konusu uygulamanın yapılabilmesi için ilk şart, personelin yatacak yer temini için ödediği ücreti fatura ile belgelendirmesi ve faturada yer alan günlük yatak bedelinin (faturada yemek bedeli vs. varsa düşülmelidir) ilgili personele uygulanacak vergiden istisna gündelik tutarının % 40'ından fazla olmasıdır. Fatura ibraz edilmemesi halinde ya da faturada yer alan bir günlük yatak bedeli ilgili personele uygulanacak vergiden istisna gündelik tutarının % 40'ından az ise uygulama yapılmayacaktır.
    İlk şart sağlandıktan sonra, yatak bedelinin vergiden istisna gündelik tutarının % 40'ını aşan kısmı bulunacak ve aşan kısmın % 70'i hesaplanacaktır. Bulunacak olan tutar yurt dışı seyahatlerin ilk 10 günü için uygulanan vergiden istisna gündelik tutarına eklenecek ve böylece yurt dışı gündeliklerin vergiden istisna olan kısmı artacaktır. Söz konusu uygulama yapılırken ibraz edilen otel faturası için personele herhangi bir ödeme yapılmayacak ve bu tutar kayıtlara alınmayacak, ancak vergiden istisna tutulan harcırah tutarındaki artışın dayanağı olarak muhafaza edilecektir.

    5- Bununla birlikte, yeme ve yatma giderlerinin tamamının belgelendirilmesi halinde, yeme ve yatma giderleri karşılığında ödenen harcırah gündeliği ''ayın olarak'' başka bir ifade ile tamamen belge karşılığı ödenmiş olmaktadır. Bu durumda, personele verilen harcırah gündeliğinin, en yüksek devlet memuruna verilen ve vergiden istisna edilen gündelik ile kıyaslanmaksızın tamamının gelir vergisinden istisna edilmesi ve doğrudan ilgili gider hesaplarına kaydedilmesi gerekmektedir.
    ..............
    kolay gelsin

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36