kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni

Konu: Şüpheli Ticari Alacaklar

Ynt: Şüpheli ticari alacaklar

Kapanış tasdikinden sonra kayıt yapılmasına yapılır ancak tasdik sonrası kayıtlar sahibi lehine delil olmaz.

[B] Nane Üstada Saygılarımla;<br />[img]http://www.loadtr.com/b-64797-icon.gif[/img]admin_fast&#39;dan -&gt; [url=http://forum.alomaliye.com/index.php?PHPSESSID=5b843dee23a9503dcf1ac743e2795156&amp;topic=4231.0] [color=purple] [b]Forum Kuralları[/url]

koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Peki VUK'da aleyhe lehe delil olma olmama durumuna ilişkin özel bir düzenlemede yok. O zaman ne yapıyoruz İYUK md.31'e oradan da HUMK.md.200, TTK md.4 ve TTK md.85'e gidiyoruz. Sonuç olarak defterin kapanış tasdiki yapıldıktan veya kanuni tasdik süresi geçtikten sonra yapılan kayıtlar otomatikman vergi hukukunda da delil olma niteliğini kaybediyor.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Alıntı g705 Nickli Üyeden Alıntı
    Kapanış tasdikinden sonra kayıt yapılmasına yapılır ancak tasdik sonrası kayıtlar sahibi lehine delil olmaz.
    Buradaki soruya dikkat ederseniz. Soru Karşılık ayırmakla ilgili, alacağın şüpheli hale ilişkin kayıtları mükellef zaten yapmış durumda, zaten kapanış tasdiki yaptırdıysa dahi alacak kayıtlarında şüpheli görünüyor. Buradaki asıl can alıcı nokta bu tutara ben karşılık ayırabilirmiyim sorusudur. Dolayısıyla TTK açısından bu yapacağı yevmiye maddelerinin hak düşürücü bir özelliği bulunmayacaktır.
    Alıntı koraykarakaya Nickli Üyeden Alıntı
    Peki VUK'da aleyhe lehe delil olma olmama durumuna ilişkin özel bir düzenlemede yok. O zaman ne yapıyoruz İYUK md.31'e oradan da HUMK.md.200, TTK md.4 ve TTK md.85'e gidiyoruz. Sonuç olarak defterin kapanış tasdiki yapıldıktan veya kanuni tasdik süresi geçtikten sonra yapılan kayıtlar otomatikman vergi hukukunda da delil olma niteliğini kaybediyor.
    Koray bey, bu söylediğiniz söz bana çok farklı geldi, şöyle ki, benim anladığım kadarıyla (yanlış anladıysam lütfen düzeltin) demek ki, size göre tüm kapanış tasdiki yaptırmayan Ticaret Şirketlerinin defterleri Vergi Kanunlarına göre delil sayılmıyor.

Koray Bey, bu konuda Sayın Talha APAK'ın kaliteli bir yazısı var. Belki görüşünüzü değiştirebilir.
    http://www.alomaliye.com/2008/talha_apak_kapanis.htm
    İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

Hayır tüm kapanış tasdiki yaptırmayanlar değil, kapanış tasdiki yaptırmayıp, hesap dönemi kapandıktan sonra deftere kayıt yapanları defterleri sadece 31.12 tarihinden sonraki kayıtları delil olma özelliğini kaybeder.

Bu arada daha önce Talha APAK'ın o makalesini, hatta Bumin DOĞRSUÖZ'ün ve YMM Hayreddin ERDEM'in de bu konuda yazdıkları makaleleri okumuştum. Hepsi aynı şeyi söylüyor, kapanış tasdikinden de sonra deftere kayıt yapılabilir. Peki bu makalelerin hiç birinde yasal bir dayanak var mı? Bence yok,ben yaptım oldu mantığı. Ben bunu kabullenemiyorum.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Koray bey, buradaki durumu VUK 219/b göre bir değerlendirirmisiniz. Belki görüşünüz değişir.

Koray bey, buradaki durumu VUK 219/b göre bir değerlendirirmisiniz. Belki görüşünüz değişir.
    Yanlış anlaşılmaya meydan vermemek için bunu bir örnek yardımıyla, açıklayayım.
    Örneğin firma VUK 219/B göre kayıtlarını takip etmektedir. 31.01.2012 tarihinde defterlerin kapanış tasdiki yapılmıştır. 02.02.2012 tarihinde sehven bir fişin girilmesinin unutultuğu görülmüştür. Bu maddeye göre yapılacak kayıt VUK göre delil sayılamazmı sizce?

Evet VUK md.219/b'ye bakalım beraber. Şimdi ilgili maddeyi aynen burada tekrarlamaya gerek yok. Ancak maddenin amacına baktığımızda büyük çaplı işletmelerin kayıtlarını defterlere 45 gün içerisinde geçirmesine izin veriyor. Üstelik bunu da 10 gün içerisinde yetkili amirlerin imzalarını taşıyan evraklara kaydedilmesi şartını öngörmüş kanun.

Bu maddenin bizim tartıştığımız konu ile ilgisini kuramadım. Ayrıca ilgili madde defterlerin elle tutulduğu 1960 yılında yürürlüğe girmiş, oysa biz 2012 yılındayız ve bilgi-teknoloji çağında yaşıyoruz. Bu madde benim fikrimi değiştirecek bir madde değil özetle. Ama başka bir hukuki argümanınız varsa memnuniyetle dinlerim.

Diğer taraftan verdiğiniz örnek olaya da bakalım.02.02.2012 tarihinde sevhen girilmesi gereken fişin ne olduğuna bakmak gerekir. Örneğin karşılık ayrılması gibi durumlar için mutlaka defterde karşılık kaydının olması gerekir, ancak örneğin bir gelir-gider faturasının unutulması durumunda bu eksiklik beyanname üzerinde giderilebilir durumundayım. Kısaca her somut olayı kendi özellikleri çerçevesinde analiz etmek gerekir kanaatindeyim.

Bu madde bence spesifik olaylardan ziyade genel bir değerlendirme içeriyor. Neyse sonuç itibariyle farklı düşünüyorum. Kolay gelsin.

sonuç itibariyle karşılık giderine kurjmlar vergisinde atabilir miyim kayıtlra 31.12.2011 de alıp zarara atabilir miyim.Geçici vergide düzeltme yapmasam sadece kurumlar vergisinde zarar göstersem

Sonuç itibariyle kapanış tasdiki yaptırdıysanız. İki farklı görüş var. İkisininde farklı argümanları var. Değerlendirme size aittir.
    Kapanış tasdiki yaptırmadıysanız. Yukarıda yazdığımız şekilde ise Karşılık ayırabilirsiniz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)