kamu işçi maaş

Konu: Basit Usulde Vergi Mükellefi Hakkında

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Aralık.2005
    Mesajlar
    396

    Basit Usulde Vergi Mükellefi Hakkında

    Basit usulde vergi mükellefi, ödeme kaydedici cihaz ve pos makinası kullanabilir mi? Yoksa satışlarını sadece "Esnaf ve Sanatkarlar Odası" ndan alınan satış fişleri ile mi belgelemek zorunda? Özellikle de pos makinası konusu hakkında bir cevap verebilir misiniz lütfen? TEŞEKKÜRLER!


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    347

    Basit Usulde Vergi Mükellefi Hakkında

    sayın alper basit usulde vergi mükellefi olanlar yazar kasa kullanamaz. esnaf kefalet odasından verilen faturaları kullanmak zorundadır.
    er zaman sevgi ve saygı ile;

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Aralık.2005
    Mesajlar
    396

    Basit Usulde Vergi Mükellefi Hakkında

    Peki ya pos makinası?

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    137

    Basit Usulde Vergi Mükellefi Hakkında

    Sayın alper,
    Gelir Vergisi Kanunun 51.maddesinin Ödeme Kaydedici Cihazları kullanan mükelleflerin basit usulden faydalanamayacağına ilişkin 11 numaralı bent hükmü,4444 sayılı Kanunun 14.maddesiyle 14.08.1999 tarihinden itibaren yürürlükten kaldırıldığından,basit usulde vergilendirilen mükelleflerden isteyenler,bu tarihten itibaren ÖDEME KAYDEDİCİ CİHAZ kullanabileceklerdir.
    Saygılarımla,<br />Davut GENÇ - SMMM

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Aralık.2005
    Mesajlar
    396

    Basit Usulde Vergi Mükellefi Hakkında

    Sayın Davut GENÇ cevabınız için teşekkür ederim, peki pos makinası kullanabilir mi?

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    137

    Basit Usulde Vergi Mükellefi Hakkında

    Sayın alper,
    Herhangi bir hüküm olmadığına göre,basit usule tabi mükellefler pos makinası kullanabilirler.
    Saygılarımla,<br />Davut GENÇ - SMMM

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    347

    Basit Usulde Vergi Mükellefi Hakkında

    sayın davut genç düzelttiğiniz için teşekkür ederim.
    er zaman sevgi ve saygı ile;

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Ocak.2006
    Mesajlar
    731

    Basit Usulde Vergi Mükellefi Hakkında

    pos makinası kullanmalarında hiç bir sakınca yok, yalnız dikkat etmesi gereken husus, çektiği pos karşılığında fiş veya fatura kesmiş olmasıdır.

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Mart.2006
    Mesajlar
    7

    Basit Usulde Vergi Mükellefi Hakkında

    Basit Usul (ÖKC) yazarkasa isterse kullanabilir, pos cihazı alabilir, pos cihazından çektiği tutardan hiçbir şekilde satış miktarı az olmamalıdır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Basit Usulde Sigortalı Çalışan Olması Durumunda Vergi Mükellefiyeti Hakkında
    Konu Sahibi Stajyer-Arzu Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 30.Ekim.2015, 08:18
  2. Basit usulde kdv mükellefi için sözleşme
    Konu Sahibi _mustafa Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 24.Ocak.2012, 19:38
  3. Basit Usulde Vergi Beyannamesi
    Konu Sahibi mes_ar Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 27.Aralık.2010, 09:23
  4. Basit Usulde Vergilendiren Vergi Stopajı Yapmaz
    Konu Sahibi ferhat Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 09.Kasım.2009, 10:04
  5. Basit Usulde Vergi Mükellefi Yanında Çalışan Emekli İşçi
    Konu Sahibi rıza özbek Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 11.Ağustos.2005, 16:01

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36