kamu işçi maaş

Konu: Serbest Meslek Stopajı Hakkında

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    65

    Serbest Meslek Stopajı Hakkında

    Saygıdeğer Arkadaşlar


    Bir avukat, vergi mükellefi olmayan bir kişiye hizmet verdiğinde serbest meslek makbuzunda stopaj kesintisi yapacak mı? Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler


  2. #2
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    Serbest Meslek Stopajı Hakkında

    Merhaba,
    Gelir Vergisi Kanunu 94. madde ile kimlerin stopaj yapmakla yükümlü oldukları belirlenmiştir. Maddede sayılanların dışındakilerin stopaj yükümlülüğü yoktur. Yani bahsettiğin durumda Serbest Meslek Makbuzu üzerinde stopaj hesaplanmayacaktır.

    Kod:
                 Vergi tevkifatı: 
                 Madde 94 - Kamu idare ve müesseseleri, iktisadi kamu müesseseleri, sair kurumlar, ticaret şirketleri, iş ortaklıkları, dernekler, vakıflar, dernek ve vakıfların iktisadi işletmeleri, kooperatifler, yatırım fonu yönetenler, gerçek gelirlerini beyan etmeye mecbur olan ticaret ve serbest meslek erbabı, zirai kazançlarını bilanço veya zırai işletme hesabı esasına göre tespit eden çiftçiler aşağıdaki bentlerde sayılan ödemeleri (avans olarak ödenenler dahil) nakden veya hesaben yaptıkları sırada, istihkak sahiplerinin gelir vergilerine mahsuben tevkifat yapmaya mecburdurlar.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mart.2006
    Mesajlar
    96

    Serbest Meslek Stopajı Hakkında

    Zaten tevkifatı GVK 94 m.de sayılanlar, yine bu maddede sayılan ödemeleri yaptıkları sırada uygulayacaklardır.
    Burada avukat ödeme yapan değil kendisine ödeme yapılan konumunda olduğundan tevkifat yapması zaten söz konusu olmayacaktır.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ocak.2006
    Mesajlar
    731

    Serbest Meslek Stopajı Hakkında

    avukat ve muhasebeci diye bir ayrım yok, yani bir muhasebeci vergi mükellefi olmayan bir kişiden ücret aldığında nasılki tevfikat yaptırmayıp sadece kdv ekleyip ücretini alacaksa, avukat içinde aynı şeyler geçerlidir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Serbest Meslek Makbuzu Hakkında
    Konu Sahibi slayer1903 Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 24.Mayıs.2016, 14:06
  2. Serbest Meslek Kazancı Hakkında
    Konu Sahibi asyaaslan Forum Muhasebe Kayıt Örnekleri ve Muhasebe Dersleri
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 19.Mart.2016, 00:17
  3. Serbest Meslek Kira Stopajı Hk.
    Konu Sahibi huseyinsisman Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 26.Eylül.2014, 10:59
  4. Serbest Meslek Hakkında
    Konu Sahibi weronx Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 31.Aralık.2013, 00:40
  5. Serbest Meslek Erbabına Ödenen Avans Stopajı
    Konu Sahibi acarmuhasebeci Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 26.Kasım.2008, 11:59

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36