kamu işçi maaş

Konu: İrtibat bürosunda çalışanlar gelir vergisi vermek zorunda mı?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Nisan.2012
    Mesajlar
    1

    İrtibat bürosunda çalışanlar gelir vergisi vermek zorunda mı?

    Merhaba,
    İrtibat bürosunda çalışan kişi;
    1.Ücretleri yurt dışındaki ana şirket tarafından karşılanıyor ve döviz olarak alıyor.
    2.Büro için çeşitli masraflar yapıyor kendi adına ama bu masraflar maaşı ile birlikte yurt dışından gönderilen para ile karşılanıyor.
    3.SSK primlerini de kendisi ödüyor ve tabi bu tutarda yurt dışından karşılanıyor.
    Bu personelin gelir vergisi verme gibi bir durumu olur mu?


  2. #2
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826

    Ynt: İrtibat bürosunda çalışanlar gelir vergisi vermek zorunda mı?

    Gelir Vergisi Kanunu madde 23/14 te şöyle bir istisna var

    "14. (4962 sayılı Kanunun 5' inci maddesiyle eklenen bent Yürürlük; 01.06.2003 tarihinden geçerli olmak üzere 07.08.2003)Kanunî ve iş merkezi Türkiye'de bulunmayan dar mükellefiyete tâbi işverenlerin yanında çalışan hizmet erbabına, işverenin Türkiye dışında elde ettiği kazançları üzerinden döviz olarak ödediği ücretler"

    Sizin verdiğiniz bilgilere göre tüm şartlar sağlanmış, bu nedenle elde edilen ücret GVK md.23/14 uyarınca gelir vergisinden müstesnadır.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 3
    Son Mesaj : 26.Şubat.2014, 10:24
  2. Cevap: 10
    Son Mesaj : 24.Nisan.2013, 10:47
  3. Kimler Mal Bildirimi Beyanı Vermek Zorunda?
    Konu Sahibi ferhat Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 11.Temmuz.2008, 10:37
  4. İşverenlerin İşkur'a Vermek Zorunda Oldukları Formlar ????
    Konu Sahibi Harby Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 25.Temmuz.2006, 09:51
  5. İşveren istirahat parası vermek zorunda mı?
    Konu Sahibi ercan Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 18.Ağustos.2005, 10:05

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36