kamu işçi maaş

Konu: Yetiştirme yurduna verilen ürün için kesilecek fatura hakkında

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mart.2012
    Mesajlar
    35

    Yetiştirme yurduna verilen ürün için kesilecek fatura hakkında

    Merhabalar,

    Ahşap malz. ve koltuk imalatı yapan bir firmamız "yetiştime yurduna" kendi ürettiği kanapelerden 9-10 tane vermek istiyor. Bunun faturası nasıl kesilir, stoklarımızdan çıkış nasıl yaparız. Kdv'si varmıdır. İyi Çalışmalar.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    1.516

    Ynt: yetiştirme yurduna verilen ürün için kesilecek fatura hakkında

    Bağışmı yapacaksınız?
    İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mart.2012
    Mesajlar
    35

    Ynt: yetiştirme yurduna verilen ürün için kesilecek fatura hakkında

    evet bağış yapılacak...

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Nisan.2012
    Mesajlar
    29

    Ynt: Yetiştirme yurduna verilen ürün için kesilecek fatura hakkında

    3065 sayılı KDV Kanunu'nun 17. maddesinin 2/b bendine göre yetiştirme yurtlarına keseceğiniz faturalarda KDV'siz olacaktır.
    Yukarıdaki istisnanın uygulanabilme şartı olarak yapılacak bağışın toplum menfaatine uygun olması gerekiyor ve sizin keseceğiniz fatura da yetiştirme yurduna olduğu için faturada KDV hesaplamayacaksınız.
    Ancak fatura üzerinde KDV'siz fatura kestiğiniz için açıklama yapmak zorundasınız.

  5. #5
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826

    Ynt: Yetiştirme yurduna verilen ürün için kesilecek fatura hakkında

    Olayı KVK ve KDV açısından toparlayalım.

    1-Öncelikle KVK açısından bakalım; KVK madde 10/1-ç'ye göre yetiştirme yurduna yapılan bağışlar beyanname üzerinden, %5'lik sınıra tabi olmaksızın indirim konusu yapılabilir. Yalnız bu bent hükmünden faydalanabilmek için yetiştirme yurdunun en az 100 yatak kapasiteli ( kalkınmada öncelikli yörede ise en az 50 yatak kapasiteli) olması gereklidir. Yatak kapasitesi duruma göre 100 veya 50'nin altındaysa KVK md.10/1-c hükümleri uygulanacaktır.

    2-Stoktan çekilerek yapılan bağışın belgelendirilmesinde usul şöyledir.1 Nolu KVK Genel Tebliği madde 10.3.2.2.4'e göre bağışın yapıldığı kamu kurumu adına fatura düzenlenecek, faturanın arkasına bağış amacıyla verildiğine dair şerh düşülerek şirket yetkilileri tarafından imzalanacaktır, ayrıca bağışın yapıldığı kurumdan bağış makbuzu da alınması gerekmektedir.

    3-Bağış yaptığınız mamulü kayıtlı değeri üzerinden stoktan çıkartarak KKEG olarak muhasebeleştirmeniz, daha sonra bu tutarı kurumlar vergisi beyannamesi üzerinden indirim konusu yapmanız gerekmektedir.

    4-KDV Kanunu md.17/2-b'ye göre yapılan bağış KDV'den istisna olmakla birlikte, bu istisna bir kısmi istisna olduğu için bağışlanan mamulün üretimi için yüklenilen KDV bağışın yapıldığı dönemde ilave edilecek KDV olarak indirimler arasından çıkartılarak bir önceki maddede belirttiğimiz üzere giderleştirilir.

    Bir örnek verelim örneğin bağışladığınız koltuğun kayıtlı değeri 152 MAMULLER hesabında 2.000.-TL, yüklenilen KDV'si 200.-TL olsun, bağış yapılması durumunda muhasebe kaydı

    _______/___________
    689 2.200
    152 2.000
    391 200
    ____________________
    950 KKEG 2.200
    950 KKEG 2.000


    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Çalıştığımız Firmadan Ürün Aldık Ne Ürün Geldi Ne Fatura
    Konu Sahibi ccinar Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 06.Ocak.2017, 15:17
  2. Gönderilen malzemeler için kesilecek irsaliye.
    Konu Sahibi Vakt-i Sükut Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 19.Ekim.2011, 14:32
  3. Yurt dışından ürün getirip satmak için ne gerekli?
    Konu Sahibi saykam Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 16.Mart.2011, 18:14
  4. Franchising Verilen Şirkete Kesilecek Fatura
    Konu Sahibi YILMAZCELIK57 Forum KDV
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 06.Ağustos.2010, 14:15
  5. Arızalı Ürün için Fatura Kayıtları
    Konu Sahibi ggokhan.gokhan Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 21.Ocak.2010, 23:48

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36