kamu işçi maaş

Konu: Şirkete ait bina satışı!!!

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    764

    Şirkete ait bina satışı!!!

    Şirketin aktifine henüz geçen yıl giren bir bina önümüzdeki hafta satılacak. Satış tutarı üzerinden hesaplanacak kdv oranı nedir? %1 mi % 18 mi? teşekkürler


  2. #2
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826

    Ynt: Şirkete ait bina satışı!!!

    %18 elbette.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    764

    Ynt: Şirkete ait bina satışı!!!

    yanlız bina faturasız alınmış,yani ind kdv yok alışta. Bu durumda şirkete aşırı bir kdv yüklemesi oluyor satış sonucunda..

  4. #4
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826

    Ynt: Şirkete ait bina satışı!!!

    Yapacak bir şey yok, ya da 1 sene daha bekleyip KDV 17/4-r'deki istisnadan yararlanacaksınız. Başka çare yok.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  5. #5
    aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2008
    Mesajlar
    2.355

    Ynt: Şirkete ait bina satışı!!!

    üstad çok iyi,
    canlı mevzuat gibisiniz.
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    1.516

    Ynt: Şirkete ait bina satışı!!!

    150 M2 altındamı?
    İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    764

    Ynt: Şirkete ait bina satışı!!!

    150 m2 altında olsa dükkan nasıl bir uygulama söz konusu?

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    1.516

    Ynt: Şirkete ait bina satışı!!!

    Tapu kayıtlarında işyeri olarak görünüyorsa yapacak bir şey yok malasef, ancak Koray Beyinde söylediği gibi 730 gün sonra satmanız halinde KDV 17.4.r maddesine göre KDV istisnalı satabilir ve KVK 5/e maddesine %75 kurum kazancı istisnasından faydalanabilirdiniz.
    Diğer tarafdan bu sürelere uymazsanız %18 KDV'ye tabi olacak Kazançda KV tabi olacaktır. Diğer tarafdan Aynı özelliklere sahip MDV almanız halinde VUK.328.maddesine göre VErgi ertelemesi yapabileceksiniz.
    Kolay gelsin.
    İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Ekim.2011
    Mesajlar
    45

    Ynt: Şirkete ait bina satışı!!!

    Şirkete ait, işyeri veya bina gibi taşınmazlara ait satışlarda 150m2 uygulaması söz konusu değildir. Bir yanlış anlama var sanırım. 150m2 lik istisna, daire satışlarında söz konusu olmaktadır. 150m2'nin altındaki daire satışları % 1 KDV'ye tabidir. Önümüzdeki günlerde yeni çıkarılacak yasa ile de bu uygulamaya son verilmektedir.

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    266

    Ynt: Şirkete ait bina satışı!!!

    Alıntı mohicans Nickli Üyeden Alıntı
    Tapu kayıtlarında işyeri olarak görünüyorsa yapacak bir şey yok malasef, ancak Koray Beyinde söylediği gibi 730 gün sonra satmanız halinde KDV 17.4.r maddesine göre KDV istisnalı satabilir ve KVK 5/e maddesine %75 kurum kazancı istisnasından faydalanabilirdiniz.
    Diğer tarafdan bu sürelere uymazsanız %18 KDV'ye tabi olacak Kazançda KV tabi olacaktır. Diğer tarafdan Aynı özelliklere sahip MDV almanız halinde VUK.328.maddesine göre VErgi ertelemesi yapabileceksiniz.
    Kolay gelsin.
    maliye özelgesinde ana sözleşmede yapılmasa bile gayrimenkul almak satmak ifadesi varsa bu istisnalardan yararlanılmayacağı yönünde görüş vermiştir.

    bu açıdan ana sözleşmelere bakmakta fayda vardır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Kayıtlı Bina Satışı
    Konu Sahibi celik_muhasebe Forum KDV
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 22.Eylül.2015, 12:41
  2. Şirkete Alınan Bina
    Konu Sahibi bil_gin Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 23.Kasım.2012, 16:30
  3. Bina Satışı
    Konu Sahibi güzi Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 23.Haziran.2010, 13:42
  4. Özel bina inşaatını şirkete yaptırmak..
    Konu Sahibi DİDAR Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 27.Mart.2010, 19:19
  5. Bina Satışı
    Konu Sahibi Nüket Sarıtaş Forum KDV
    Cevap: 11
    Son Mesaj : 07.Nisan.2007, 14:56

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36