kamu işçi maaş

Konu: AGİ İşçiye ücreti ödenmediği zaman muhtasardan düşülebilinir mi?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Kasım.2010
    Mesajlar
    1.014

    AGİ İşçiye ücreti ödenmediği zaman muhtasardan düşülebilinir mi?

    AGİ ilgili olduğu ayda ücretler işçiye ödenmemişse muhtasarda düşülebilinir mi ? yoksa ücret ödenmesede düşülebilme hakkı var mı?
    Saygılar


  2. #2
    AYSE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    AYSE isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2010
    Mesajlar
    3.920

    Ynt: AGİ İşçiye ücreti ödenmediği zaman muhtasardan düşülebilinir mi?

    Hayır.
    Ölüm varsa bu dünyada.. zulüm var.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Kasım.2010
    Mesajlar
    1.014

    Ynt: AGİ İşçiye ücreti ödenmediği zaman muhtasardan düşülebilinir mi?

    Ödendiğinde düşülebilir Hayır
    Ödenmesede düşülebilinir Hayır
    Hayır hangi hayır
    Saygılar

  4. #4
    AYSE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    AYSE isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2010
    Mesajlar
    3.920

    Ynt: AGİ İşçiye ücreti ödenmediği zaman muhtasardan düşülebilinir mi?

    Alıntı Ertann Nickli Üyeden Alıntı
    AGİ ilgili olduğu ayda ücretler işçiye ödenmemişse muhtasarda düşülebilinir mi ? yoksa ücret ödenmesede düşülebilme hakkı var mı?
    Saygılar
    2 sorunuz içinde hayır.
    Ölüm varsa bu dünyada.. zulüm var.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ekim.2011
    Mesajlar
    45

    Ynt: AGİ İşçiye ücreti ödenmediği zaman muhtasardan düşülebilinir mi?

    İşverenler tarafından hizmet erbabının ücret gelirlerinden kesilen gelir vergisinden mahsup edilen asgari geçim indirimi, o ayki ücretiyle birlikte ücretliye nakden ödenmesi gerekir. Aksi takdirde, ücretliye nakden
    ödenmeyen asgari geçim indirimi, işverenler tarafından haksız yere yapılan bir mahsup işlemi niteliği taşıyacak ve tevkif suretiyle kesilen verginin bu tutar kadar olan kısmı, muhtasar beyanname ile eksik beyan edilmiş olacaktır.
    Bu nedenle, yukarıda belirtilen şekilde ücretliye nakden ödenmeyen vergi indirimi o ayda eksik beyan edilmiş vergi tevkifatı olarak kabul edilerek, bu vergiler için de işverenler hakkında cezalı tarhiyat yapılacaktır.



  6. #6
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826

    Ynt: AGİ İşçiye ücreti ödenmediği zaman muhtasardan düşülebilinir mi?

    AGİ ancak ücretin ödenmesi durumunda muhtasar beyannameye yansıtılabilir.

    265 Nolu GVK Genel Tebliği madde 8.1;

    "8.1. Muhtasar Beyanname Veren İşverenlerce Yapılacak İşlemler

    İşverenler, her yılın Ocak ayında düzenleyecekleri asgari geçim indirimine ait bordroda, her aya ilişkin ücretliler için hesaplayacakları asgari geçim indirimi tutarını göstereceklerdir. Mevcut bilgilere göre hesaplanan yıllık asgari geçim indirimi tutarının her aya isabet eden kısmı, ücret üzerinden hesaplanan gelir vergisinden mahsup edilecektir.

    Ücretliye yansıtılacak tutar ücret ödemesinin yapıldığı dönemde ücret bordrosunda açılan "Asgari Geçim İndirimi" satırında gösterilecek ve işveren tarafından ilgili aya ilişkin verilecek muhtasar beyannamede tevkif suretiyle kesilen vergiler toplamından mahsup edilerek kalan tevkifat tutarı ödenecektir.

    Mahsup edilecek asgari geçim indirimi, ücretlinin o aydaki ücretinden kesilen gelir vergisinden fazla olamayacaktır. Aşması halinde ise aşan kısım için herhangi bir iade uygulaması yapılmayacaktır.

    Muhtasar beyanname üzerinde asgari geçim indirimi tutarının mahsup edilebilmesi için, söz konusu tutarın mutlak suretle ücretlilere ödenmiş olması gerekmektedir. Ücretlilere ödenmeyen tutarların mahsup edilmesi halinde bu tutar işverenlerce muhtasar beyanname üzerinden eksik beyan edilmiş ve ödenmemiş gelir vergisi tevkifatı olarak addolunacaktır."
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Kasım.2010
    Mesajlar
    1.014

    Ynt: AGİ İşçiye ücreti ödenmediği zaman muhtasardan düşülebilinir mi?

    Üstadım o zaman ilk 3 aylık muhtasarda işçilerin ücreti ödenmediğinden agi düşülmediğinde ve 1-2-3.yların ücretleri mayısta verilirse 2.dönem muhtasarda ilk dönem agileride düşülebilinir mi?
    Saygılar

  8. #8
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826

    Ynt: AGİ İşçiye ücreti ödenmediği zaman muhtasardan düşülebilinir mi?

    İlk 3 ay hiç ücret ödenmedi ve bu ücretler gecikmeli olarak mayısa ayında ödendiyse ödendiği dönemde düşülecek, yalnız mahsup edilecek tutarın hesaplanan gelir vergisi stopajından daha yüksek olmayacağı da tabiidir.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 2
    Son Mesaj : 23.Haziran.2016, 14:45
  2. Aylık Muhtasardan Üç Aylık Muhtasara Geçiş Hk.
    Konu Sahibi asuri33 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 10
    Son Mesaj : 17.Temmuz.2014, 15:23
  3. İşçiye Ödenen Yemek Ve İkramiye Ücreti Gelir Vergisi Matrahına Dahil Olur mu?
    Konu Sahibi Ertann Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 27.Ağustos.2012, 09:38
  4. Cevap: 3
    Son Mesaj : 03.Mayıs.2010, 13:43
  5. Emeklinin Aile Bireyleri Sağlık Yardımı Alma Hakkını Ne Zaman Yitirir, Ne Zaman
    Konu Sahibi T U R K O Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 19.Eylül.2009, 16:34

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36