kamu işçi maaş

Konu: Fransa'ya temettür ödemesi

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    1.006

    Fransa'ya temettür ödemesi

    Fransadaki ortağa temettü ödemesinde çifte vergilendirme anlşaması gereği stopaj oranı 10 diye biliyorum uygulayan var mı acaba?


  2. #2
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826

    Ynt: Fransa'ya temettür ödemesi

    Yanlış biliyorsunuz üst stopaj sınırı duruma göre %15 veya %20 olabiliyor.

    Türkiye-Fransa ÇVÖ Anlaşması madde 10;

    "1. Bir Akit Devletin mukimi olan bir şirket tarafından diğer Akit Devlet mukimine ödenen temettüler, bu diğer Devlette vergilendirilebilir.

    2. Bununla beraber sözkonusu temettüler, ödemeyi yapan şirketin mukimi olduğu Devletçe de kendi mevzuatına göre vergilendirilebilir; ancak kendisine ödemede bulunulan kişi temettünün gerçek lehdarı ise bu şekilde alınacak vergi aşağıdaki oranları aşamayacaktır:

    a) Temettünün gerçek lehdarı, temettü ödeyen şirketin sermayesinin doğrudan doğruya en az yüzde 10 unu elinde tutan bir şirket ise (ortaklıklar hariç) gayrisafi temettü tutarının yüzde 15'i;

    b) Tüm diğer durumlarda gayrisafi temettü tutarının yüzde 20'si."


    Fransadaki ortak sanırım gerçek kişi, bu durumda madde 10/2-b'ye göre üst sınır %20 olacaktır. Ne var ki GVK md.94/6-b-ii'deki oran %15 olduğundan, bu da %20'den küçük olduğu için oran %15 olarak uygulanmalıdır.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    1.006

    Ynt: Fransa'ya temettür ödemesi

    hayır gerçek kişi değil şirket

  4. #4
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826

    Ynt: Fransa'ya temettür ödemesi

    Peki Türkiyede ortak olduğu firmadaki ortaklık payı %10'nun altında mı üstünde mi?
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    1.006

    Ynt: Fransa'ya temettür ödemesi

    üstünde

  6. #6
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826

    Ynt: Fransa'ya temettür ödemesi

    Bu durumda stopaj oranı madde 10/2-a uyarınca %15 olarak uygulanacaktır.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Fransa
    Konu Sahibi aliçavuş Forum Diğer Makaleler
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 03.Ekim.2017, 05:19
  2. Fransa İhracatta Kdv Ve Gümrük
    Konu Sahibi ocalguven Forum KDV
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 17.Nisan.2017, 16:19
  3. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın Fransa' ya Tepkisi
    Konu Sahibi c_emre Forum Konu Dışı
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 08.Kasım.2006, 16:42
  4. Fransa-Türkiye-Ermeniler
    Konu Sahibi karmati Forum Konu Dışı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 14.Ekim.2006, 11:35
  5. Fransa'da Çalışan İşçinin Sosyal Güvenliği
    Konu Sahibi ercan Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 22.Ağustos.2005, 13:54

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36