kamu işçi maaş

Like Tree5Beğeni

Konu: Özel Bina Yapım Aşamaları Nasıldır ?

Özel Bina Yapım Aşamaları Nasıldır ?

Arkadaşlar,belediye sınırlarında 191 m2 alana oturmak için bina yapımak isteniyor buraya bina yapmaya başlarken nerden nasıl başlamalı nerelere başvurmalıdır bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim teşkl.

Ynt: Özel bina yapım aşamaları nasıldır?

bina yapım prosedürleriyle ilgili olarak forumda çok fazla kişinin bilgisinin olduğunu sanmıyorum... bina yapımdan kastınızın vergisel ve ssk yönünden olduğunu varsayarak bildiklerimi kısaca anlatıcam.

vergi yönünden;

özel binalarda binayı yapan kişi mal sahibi olduğundan ve bu işi ticari amaçla yapmadığından vergi dairesi yönünden bir mükellefiyet söz konusu değildir. fakat bina bittikten sonra daireleri satmaya başlarsa işte o zaman vergi dairesi mükellefiyet açma durumunu gündeme getirebilir. orada da değer artış kazancıyla bu işi çözmeye çalışabilirsiniz.

ssk yönünden;

yapı ruhsatı, tapu fotokopisi, kimlik fotokopisi, ikametgah senedini ssk işyeri bildirgesinin ekinde inşaat adresinin bağlı bulunduğu sgm'ye bildirimde bulunup dosyayı açıyorsunuz. daha sonra yapı ruhsatındaki bina maliyetinin %6,75'ini buluncaya kadar ssk ödemek zorundasınız. biz genelde %7'den hesap yapıyoruz. inşaat tamamlandıktan sonra iş bitirme yazısı alıp belediye ve tapuda iskan için kullanılıyor bildiğim kadarıyla.

inşaatta çalışan amelelerin vergisel olayları;

gerçek usulde vergilendirilmeyen işletmelerde sigortalı olarak çalışan kişiler ev adreslerinin bağlı olduğu vergi dairesine her yıl şubat ayında gidip vergi karnelerini hesaplatmak ve bu süre içinde ödemeyi yapmak zorundalar.

umarım söylediklerim biraz işinize yarar.

benim aklıma gelen bunlar. eksik yanları arkadaşlar lütfen düzeltsinler.

iyi çalışmalar

Ynt: Özel bina yapım aşamaları nasıldır?

Arkadışımız söylediklerine ilaveten ; Öncelikle proje çizdirmeniz belediye den onaylatmanız ve belediye ye gerekli haçları ödedikten sonra inşaatın yapım tarihini bildirip yapı ruhsatı alıyorsunuz.eğer özel bina inşaatından kastınız işyeri ise yine bu aşamada ssk inşaat dosyası açtırıp işçilerin sosyal güvencelerini yapıyorsunuz.inşaatı bittikten sonra sgk ilikşik kesme yazısı verecektir.Prim borcunuz varsa fark pirimi peşin tahsil ederek.Bu yazı ile belediyeden yapı kullanım belgesi alıcaksınız.ve Çalışma ruhsatı için gerekli prosüdürleri tamalayarak ilgili ruhsatı alıp,işe başlama içinde sırasıyla ticaret sicili,vergi dairesi,ssk 'ya başvurularınızı yapmanız gerekecektir.
    Day-Dream bunu beğendi.

özel inşaat
    Konu eeee1945 tarafından (03.Mayıs.2013 Saat 00:23 ) değiştirilmiştir.

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın atışalanı

''bina yapım prosedürleriyle ilgili olarak forumda çok fazla kişinin bilgisinin olduğunu sanmıyorum... '' Takıldığınız bir konu olursa ben formdayım.İsterseniz telefonla da yardım verebilirm.

Saygılar

demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayin ferhat merhaba nasilsin?

Hangi uyenin sorusuna yada cevabina gore verdin en son mesaj yazan devlet memurunun sorusuna karsilik cevap yazdiysan hem ismini yanlis yazmissiniz hemde farkli kanun basligi altinda ayni soru ayni devlet memuru tarafindan soruldu ben ve sayin koraykarakaya cevapladik.

Eger cevabinizi sayin atisalani ya vermisseniz uzerinden yaklasik 1 sene gececek merak ettim bu zamana kadar neden yazmadiniz?

İyi Gunler.

Sayın demiral

Ben genelde formda hiç cevap verilmemiş konulara cevap vermeye çalışıyorum.Üzerinden uzun zaman geçtiği halde cevaplanmayan konular oluyor.Bazen de bir konu formun değişik bölümlerinde açılıyor.O konuların birleştirilmesi,silinmesi v.s atlanıyor. Cevaba gelince cevabı Sayın atışalanı için tırank içindeki cümleye istinaden yazdım.

Başka yardımcı olabileceğim konu var mı ? Sayın demiral

demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Estağfurullah sağlıcakla kal.

İyi Günler.

Degerlı üstadlarım

Yapı ruhsatı aldım inşaatı yaptım sonra tapuya mı gıdecegım her daırenın ayrı ayrı tapusu ıcın? ( iskanı belediyeden aldıktan sonra?)
    Yoksa bıtmeden kat ırtıfak tapusu alsam satsam herkes daıresını kendı bıtırıp kat mulkıyetıne cevırebılır mı

Sayın Day-dream

Yukardaki yazdıklarınız doğru.Yapı ruhsatı alındı,inşaat yapıldı,iskan sonra tapu buraya kadar doğru.yanlız Kat irtifakından kat mülkiyetine geçiş biraz zahmetli ve paralı izlenecek yol aşağıdaki gibidir;

Binada oturan herhangi bir daire sahibinin tapu yada fotokopisi, yada ada parsel no sunu alıp.

1- Belediye imar Md.lüğü Arşiv'den iskan belgesi + m2 dağıtım cetveli fotokopisi alınıp, iskan şubesinde onaylatılacak.

2- veraset ve harçlar vergi dairesi gidilip , iskan belgesinin harçlarının yattıgına dair belge alınıp.

3- Tapu kadastro müdürlüğüne gidilip, kadastro'dan değişiklik folyası alınıp.

4- Tüm daireler için deprem sigortası yaptırılacak.

5- Tapuya gidilip müracat edilecek. ( Daire sahiplerinden herhangi birisi T.C kimlik belgesi ile müracat edip tüm daireler için işlem yaptıra bilir )

Masraf Daire başına 15.000.-tl kadar çıkıyor.

Saygılar
    Day-Dream bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)