kamu işçi maaş

Konu: Aktifte Kayıtlı Gayrimenkul Satışı

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Şubat.2012
    Mesajlar
    230

    Aktifte Kayıtlı Gayrimenkul Satışı

    Günaydın
    Şirketimiz adına 2011 yılında aktife alınan dublex vilların bu ay içinde satışı oldu.
    1. 2 yıl dolsaydı istisna kapsamından yararlanabilirmiydik. (Mesken olduğu için)
    2. Kdv oranı %1 mi olmalı mesken olduğu için


  2. #2
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826

    Ynt: Aktifte Kayıtlı Gayrimenkul Satışı

    1-Bu villa hangi amaca tahsis edilmişti?

    2-Dublex villa 150 m2'den küçük mü?
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Şubat.2012
    Mesajlar
    230

    Ynt: Aktifte Kayıtlı Gayrimenkul Satışı

    Yatırım amaçlı
    Arsasıda mevcutmuş sadece mesken değil toplam 13.074,75m2 yazıyor tapuda

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Şubat.2012
    Mesajlar
    230

    Ynt: Aktifte Kayıtlı Gayrimenkul Satışı

    Yanlış söyledim
    Bir alacağa karşılık alındı firma ödeme güçlüğü çektiği için

  5. #5
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826

    Ynt: Aktifte Kayıtlı Gayrimenkul Satışı

    1-Borca karşılık alındığına göre diğer şartların da yerine getirilmesi durumunda KVK md.5/1-e'deki istisnadan yararlanılabilirdi. Ayrıca KDVK md.17/4-r'den de.

    2-Zaten 150m2'den büyük olduğu için KDV oranı %18 olacak.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Şubat.2012
    Mesajlar
    230

    Ynt: Aktifte Kayıtlı Gayrimenkul Satışı

    Teşekkür Ederim.

  7. #7
    aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2008
    Mesajlar
    2.355

    Ynt: Aktifte Kayıtlı Gayrimenkul Satışı

    Alıntı koraykarakaya Nickli Üyeden Alıntı
    1-Borca karşılık alındığına göre diğer şartların da yerine getirilmesi durumunda KVK md.5/1-e'deki istisnadan yararlanılabilirdi. Ayrıca KDVK md.17/4-r'den de.

    2-Zaten 150m2'den büyük olduğu için KDV oranı %18 olacak.
    üstad, bu 6322 deki 01/06/2012 den sonra ki yapıların durumu ile ilgili herhangi bir yayım yok değilmi ?
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

  8. #8
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826

    Ynt: Aktifte Kayıtlı Gayrimenkul Satışı

    İlk olarak 3065 sayılı KDV Kanunun 6322 sayılı Kanunun 22'nci maddesi ile değişik 28'inci maddesine bakalım.

    "(3505 sayılı Kanunun 23'üncü maddesiyle değişen madde) Katma değer vergisi oranı, vergiye tabi her bir işlem için % 10'dur. Bakanlar Kurulu bu oranı, dört katına kadar artırmaya, % 1'e kadar indirmeye, bu oranlar dahilinde muhtelif mal ve hizmetler ile bazı malların (6322 sayılı kanunun 22.maddesiyle değişen ibare; Yürürlük 15.06.2012)perakende safhası ve inşaatın yapıldığı arsanın veya konutun vergi değeri ve bulunduğu yeri esas alarak konut teslimleri için(*) farklı vergi oranları tespit etmeye yetkilidir."


    Bakanlar Kurulu bu yetkisini henüz kullanmadığı için halihazırda eskisi gibi 150m2'den büyük veya küçük olma kriteri devam etmektedir.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  9. #9
    aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2008
    Mesajlar
    2.355

    Ynt: Aktifte Kayıtlı Gayrimenkul Satışı

    sağolun,


    hayırlı akşamlar,
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. 2 Yıl Aktifte Kayıtlı Araç Satışı Kdv Oranı
    Konu Sahibi stajer611 Forum KDV
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 17.Mart.2016, 13:52
  2. Şirket aktifine kayıtlı olmayan gayrimenkul satışı
    Konu Sahibi ahmet85 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 11
    Son Mesaj : 18.Nisan.2012, 11:49
  3. Aktifte kayıtlı aracın satış ft ve noter satışı ilişkisi
    Konu Sahibi Çağlar Y Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 25.Mayıs.2010, 15:45
  4. Aktifte kayıtlı gayrimenkul satışında Kdv durumu
    Konu Sahibi SMDEMİRYASİN Forum KDV
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 22.Ekim.2009, 15:36
  5. Aktifte Kayıtlı Aracın Trafik Sigortası
    Konu Sahibi Serpil YAVUZ Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 09.Ekim.2008, 12:45

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36