kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni

Konu: Geçici Beyannamede Önceki Dönem Ödenen Uyarısı Hk?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2010
    Mesajlar
    98

    Geçici Beyannamede Önceki Dönem Ödenen Uyarısı Hk?

    Sistemde kayıtlı bir önceki dönem ggv nizin hesaplanan ggv tutarı ile bu dönem ggv beyannamenizde indirim konusu yaptığınız önceki dönemlerde hesaplanan geçici vergi tutarı arasında fark bulunmaktadır. sayın üstatlar yukarıdaki uyarı şimdi gönderdiğim peşin vergi beyannamesinin bazılarında çıktı. uyarı çıkanların 1. dönemde peşin vergi çıkan ama ödemeyenlerde çıktı. bu uyarıyı dikkate almalımıyım acaba? sizde de aynı durum söz konusu mu?


  2. #2
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826

    Ynt: Ggv beyan uyarısı

    1.geçici vergi döneminde çıkan geçici vergiyi ödemediyseniz elbette, 2.geçici vergi döneminde ödenecek vergiden indiremezsiniz. Bu uyarıyı dikkate almak zorundasınız.

    217 Nolu GVK Genel Tebliği madde 66;

    "66. Hesaplanan geçici vergiden varsa o hesap dönemi ile ilgili olarak daha önce ödenmiş geçici vergi ve geçici vergiye tabi kazançlarla ilgili olarak tevkif edilmiş vergiler mahsup edilecektir. Mahsuptan sonra kalan tutar o dönem için ödenmesi gereken geçici vergi olacaktır."

    Görüldüğü üzere mahsup yapılabilmesi için önce ödenmiş olması gerekiyor geçmiş dönemdeki geçici verginin. (Peşin vergi değil bu arada geçici vergi)
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2010
    Mesajlar
    98

    Ynt: Ggv beyan uyarısı

    sayın koray karakaya zaten ödenmediği için o tutarı dahil etmediğim halde bu uyarıyı veriyor. örneğin 1. dönem vergi matrahı 595,00 tl ödenecek olan 89,25 tl bu şahıs bu 89,25 tl yi ödemedi 2. dönem beyan hazırlarken kar 1.326,00 tl hesaplanan vergi 198,90 tl şimdi önceki döenem ggv ödenmediğinden bu satırı boş geçtik ödenecek ggv 198,90 çıkıyor. işte bu haliyle uyarı veriyor yanlış mı yaptım diye tereddütte kaldım? sizce

  4. #4
    ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    6.923

    Ynt: Ggv beyan uyarısı

    Hayır.Geçici vergilerde ödemesede ilgili satıra yazın.
    Ödeyip ödemediğini yıllık gelir vergi beyannamesini yaparken kontrol edin.Yıllık gelir vergisi beyannamesine sadece ödediklerini yazacaksınız.
    Geçici beyannamelere ödesede ödemesede ilgili satıra yazın.
    Aksi takdirde, çift tahakkuk ettirirsiniz.!

  5. #5
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826

    Ynt: Ggv beyan uyarısı

    Sayın Zindan yanlış mı anlıyorum?

    1.geçici vergi döneminde tahakkuk etmiş ancak ödenmemiş geçici verginin, 2.geçici vergi döneminde tahakkuk eden vergiden mahsup edilmesi gerektiğini, bu işlem sonucunda 2.geçici vergi döneminde ödenecek tutara ulaşılmasını, aksi takdirde 2.geçici vergi dönemi için mükerrer vergi oluşacağını söylüyorsunuz.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  6. #6
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826

    Ynt: Ggv beyan uyarısı

    Sayın stajyer42 verdiğiniz bilgilere göre, yaptığınız işlem doğru görünüyor. Nasıl bir uyarı mesajı veriyor BDP?
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2010
    Mesajlar
    98

    Ynt: Ggv beyan uyarısı

    Sistemde kayıtlı bir önceki dönem ggv nizin hesaplanan ggv tutarı ile bu dönem ggv beyannamenizde indirim konusu yaptığınız önceki dönemlerde hesaplanan geçici vergi tutarı arasında fark bulunmaktadır şeklinde bir uyarı.

  8. #8
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826

    Ynt: Ggv beyan uyarısı

    Anladım, evet arada bir fark var, ancak bu farkın gayet mantıklı yasal bir gerekçesi de var. Sistem daha önceki geçici vergiyi ödeyip ödemediğiniz otomatik olarak kontrol edemediği için bu uyarıyı veriyor. Yazılım 1.geçici verginin ödenmediğini bilmiyor, ama siz biliyorsunuz. Sizin yapmanız gereken ilgili satırı boş geçerek beyannameyi vermek olmalı.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  9. #9
    ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    6.923

    Ynt: Ggv beyan uyarısı

    İlk geçiciden 89,25 TL tahakkuk etti.Vergi Dairesinde borç gözüküyor.
    İkinci geçiciden de 198,90 TL tahakkuk etti.Vergi Dairesinde bu da borç gözüküyor.
    Toplamda 288,15 TL oldu.
    Ancak sizin tahakkuk ettirmeniz gereken; 198,90 TL' yi geçmemesi lazım.

  10. #10
    aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2008
    Mesajlar
    2.355

    Ynt: Ggv beyan uyarısı

    üstad uygulamamız sn.zindan gibi,
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Geçici Vergiden Mahsup Edilecek Önceki Dönem Zararları
    Konu Sahibi starr Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 10.Şubat.2015, 13:45
  2. Cevap: 5
    Son Mesaj : 13.Şubat.2013, 13:25
  3. Geçici vergide önceki dönem sorunu hk.
    Konu Sahibi dolap Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 08.Ağustos.2012, 22:30
  4. Önceki Dönem Geçici vergi
    Konu Sahibi S_aday Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 15.Mayıs.2006, 16:07
  5. Önceki Geçici Vergi Döneminde Gösterilmeyen Önc.Dönem Zararı
    Konu Sahibi volt Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 04.Şubat.2006, 12:01

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36