kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni

Konu: İnceleme İçin Tavsiyeniz

İnceleme İçin Tavsiyeniz

2007 yılında Kurumlar vergim Gecici vergiden Düşük çıktı. Bende mahsup istedim. Buna göre Tarama servisi Yevmiye Defterimi ve faturalarımı incelemek üzere istedi. Benden aradaki farkın(giderlerim yükselmişti) belgeleri ile ispatlamamı isteyeceğini önceden söylemişti inceleme elemanı.
    Şimdi p.tesi evraklarımı götüreceğim. 2007 defterimi yazdıracağım henüz yazılı değil.
    Kurumlar vergisinde vergimin düşmesi ise :
    1- 280 -180 nolu giderlerimin geçicide Giderlere yansıtılmaması 2- banka hesaplarının işlenmesi sonucu ekstrelerdeki giderlerin sonradan işlenmesi 3- 2 adet personel sodexho faturasının da sonradan işlenmesi 4- beyanname damda vergilerinin sonradan banka hesaplarından işlenmesi
    Arkadaşlar defteri yazdırmadan önce bu üstteki giderleri 31/12/2007 tarihine mi işlemem gerekiyor.? çünkü bu giderleri ben evraklardaki ve bankadaki tarihlerine göre işlemiştim.
    Başka ne gibi tavsiyeleriniz olur bana .... Syg.

saygılar...

aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    evraklardaki ve bankadaki tarihlerine göre
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

daha önceki dilekcemde malesef sonradan fatura gelmesi vs. diye ibare kullanmışım. inceleme elemanı keşke böyle yazmasaydın bu cümle alehine demişti bana...
    saygılar...

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Geçici v verilen gelir tablosu ile defter kayıtlarının birbirine uyması gerekir.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Gecici vergi ile uyması için bu giderlerin kendi tarihine değil en son geçici için 31/12/2007 tarihinemi işlesem ?? sodexho faturam doğru işlemişim aslı yokmuş, KDV beyannamelerim tutuyor...
    saygılar...

aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    uyması şart değil (% 10 kontrolünde )
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Selamlar
    Anlaşılan o ki,kurumlar ve geçici vergi arasında %10'dan daha fazla bir değişme olmuş ki,incelemeye çağrılmışsınız.Şimdi burada keşke şöyle şöyle yapsaydınız demek istemiyorum ama sonraki zamanlarda aynı sorunu yaşamamanız adına ve tedbir amaçlı yinede birşeyler söylemek isterim.

1- Sonraki giderlerle,baktınız ki %10'luk hata payını geçiyorum,bu giderleri en azından kkeg kabul eder,gider artsada aynı tutarda vergi matrahıda artacağından ikisi birbirini nötrleyecek ve matrah ve vergide bir değişme olmayacaktı.Dikkatli bir göz,bunu gözden kaçırmamalıydı..
    2- "Sonradan gelen faturalar"yerine hiç değilse "dönem sonu işlemleri ve yıl sonu envanter çalışmaları sebebiyle giderlerde değişme olmuştur" tarzında bir açıklama yapılabilirdi.
    3- Bu giderleri 31.12.2007 tarihine mi işlemem gerekiyordu derken,gerçek tarihleri nedir? Ona göre yorum yapalım.

Saygılar
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

-masraf faturasını sonradan işlediğim için doğru zaman olan gününe Kasım ayına işlemişim, KDV sini KKEG olarak işlemişim KDV değişmemiş. - Banka ekstresi giderleri ki 402 TL. yıl içinde yayılmış şekilde ufak rakamları da sonradan günlerine işlemişim. - beyanname ve ssk damga vergileri de bankadan sonradan işlenmiş ve geriye dönük tarihlerine işlenmiş
    saygılar...

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Kdv'yi kkeg yapmakla,ilk yanlış burada başlamış oldu.Yani gider matrahını kullanalım ama kdv'ye düzeltme vermeyelim,bu da kkeg olsun şeklinde bir uygulama yoktur.Nasıl ki kkeg kabul edilen bir giderin kdv'si de kkeg ise burada da benzer durum söz konusu.Yani kdv'yi indirmemekle vergi dairesinin lehine gibi hareket edilmişse de bir vergiyi kkeg olarak giderleştirmek (her ne kadar matraha yansısa da) lehte durumu aleyhteye çevirmiştir.
    Tabiki inceleyecek memurun yaklaşımını önceden öngörmek zor.
    Geçici vergi beyanından sonra yaptığınız tüm kayıtlar defterden çıkartılmak istenebilir ve kurumlara düzeltme verdirtebilirler.Fakat art niyetli bir memur,kdv'nin kkeg yapılmasından ötürü tdhp mevzuatına uymamak açısından ceza kesme cihetine de yönelebilir.Kaldı ki burada mükellefin kusuru olmadığından cezaya muhatap siz olabilirsiniz. Kötü niyetli olmak istemiyorum elbette.İncelemeye sevk gerçekleştiğinden şu an beyanları düzeltmenizde mümkün değil.
    Diyeceğim odur ki bekleyelim,görelim.
    Saygılar
    tarkaniz72 bunu beğendi.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Ben farklı bir konuda ekleme yapmak istiyorum. Yapılması gerekenleri diğer arkadaşlar söylemiş zaten. Benim hatırlatmak istediğim konu şu.

Tarama kontrol servisinde vergi inceleme elemanı olmaz, gelir uzmanı olur. VUK md.135'e göre gelir uzmanlarının vergi inceleme yetkisi yoktur, vergi dairesi müdürünün vergi inceleme yetkisi vardır, daha doğrusu her hangi bir vergi dairesinde yalnızca vergi dairesi müdürü vergi incelemesine yetkilidir.
    tarkaniz72 bunu beğendi.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)