kamu işçi maaş

Konu: Kira Gelir Bildiriminde 2.Kontrat Sorunu Hk.

Kira Gelir Bildiriminde 2.Kontrat Sorunu Hk.

Henüz 1 yıldır düzgün bir gelirim var. önceki yıllarda payıma düşen gelirden haberim yoktu. hatta bu nedenle gayrimenkul ortağımla(kardeş) davalık olduk.
    Ben bu konuda dürüstlükten yanayım. ancak kiracı madur olacam filan diyerek, tam göstermeme karşı çıktı (kirayı düşük gösteriyor)

Şimdi ben geçmişe dönük tüm kira gelirlerimi, kiracıyla kavgalı olmayı göze alarak, eksiksiz beyan edersem;

1-) Geçmişte düşük gösterilen 2. kontrata imza atılmışsa, bundan yine de ceza gelir mi? yoksa zaten herşeyi açıklayan ben olduğum için, bunun üstünde durulmaz mı?

2-) Daha önce, hissedar/kardeş tarafından, 3 sene önce maliyeye verilen düşük rakamlı kontrata, aynı zamanda bana vekaleten imza atılmışsa bundan dolayı sorumlu tutulur muyum.
    not: vekalet azledildi ve bu kira gelirlerinden ancak hukuki yollardan pay alabildim.

3-) Kontratda net kira bedeli var, brüt yazmamışız. ancak maddelerde stopaj kiracıya aitdir diyor. Bu sorun olur mu?

Ben, riskleri göze alıp dürüstçe maliyeye bilgilendirme yapanlara, aynı iyiniyetle yardımcı olunması gerektiğini düşünüyorum.
    inşaallah maaliye de aynı anlayışa sahiptir.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı Gurol Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Henüz 1 yıldır düzgün bir gelirim var. önceki yıllarda payıma düşen gelirden haberim yoktu. hatta bu nedenle gayrimenkul ortağımla(kardeş) davalık olduk.
    Ben bu konuda dürüstlükten yanayım. ancak kiracı madur olacam filan diyerek, tam göstermeme karşı çıktı (kirayı düşük gösteriyor)

Şimdi ben geçmişe dönük tüm kira gelirlerimi, kiracıyla kavgalı olmayı göze alarak, eksiksiz beyan edersem;

1-) Geçmişte düşük gösterilen 2. kontrata imza atılmışsa, bundan yine de ceza gelir mi? yoksa zaten herşeyi açıklayan ben olduğum için, bunun üstünde durulmaz mı?

Üstünde mutlaka durulur . Hatta sahte belge düzenlemekten çok ağır cezalar yiyebilirsiniz.

2-) Daha önce, hissedar/kardeş tarafından, 3 sene önce maliyeye verilen düşük rakamlı kontrata, aynı zamanda bana vekaleten imza atılmışsa bundan dolayı sorumlu tutulur muyum.
    not: vekalet azledildi ve bu kira gelirlerinden ancak hukuki yollardan pay alabildim.

İmzanın atıldığı tarihte vekaletname geçerli ve usule uygunsa sorumlusunuz

3-) Kontratda net kira bedeli var, brüt yazmamışız. ancak maddelerde stopaj kiracıya aitdir diyor. Bu sorun olur mu?

Sorun olmaz net kira bedeli belirtilmiş ise bunun brütü zaten bellidir. Stopaj zaten kiracıya aittir.

Ben, riskleri göze alıp dürüstçe maliyeye bilgilendirme yapanlara, aynı iyiniyetle yardımcı olunması gerektiğini düşünüyorum.
    inşaallah maaliye de aynı anlayışa sahiptir.

Maliye düşünen bir varlık değildir.Yazılı ve çok katı kurallara göre hareket eden bir yapıdır.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Bilgi için teşekkürler. 3 sene önce maaliyeye verilen kontrat sırasında, çok eski ve muhtemelen süresi dolmuş bir vekalet vardı. zaten neleri kapsadığı da belli değil. ondan sorun çıkacağını zannetmiyorum.
    Maliyenin katı kuralları olduğundan bahsetmişsiniz, doğrudur. Diğer taraftan neticede bu kuralları insanlar belirliyor. Mesela siz daha iyi bilirsiniz, pişmanlık beyanı diye bişey var, vergi cezası %50 düşüyor. bunun gibi bir anlayıştan bahsediyorum.

Diğer kontrat, bildiğim kadarıyla vergiyle ilgili değildi. çünkü belediyeye verildi. Formalite icabı olduğu söylendi. kontratda neler yazdığına dikkat etmedim. açıkçası bu konuda aldatıldım. ayrıca 2011 i tam beyan ettiğimde, bu kontrat aynı yıl verildiği için, bundan dolayı hiçbir vergi kaçırılmamış oluyor. tersine başkalarının kaçırmasını önlemiş oluyorum. herhalde maliye için bunun bir önemi vardır.

Sonuçta, belediyeye durumu izah eden bir dilekçe verirsem, nasıl karşılanır?
    Yani bilmeyerek bu tür belgelere imza atanlar, farkedince vatandaşlık vazifesini yerine getirirlerse nasıl bir sonuç çıkıyor? bilgi verirseniz memnun olurum.

not: mart 2012 de verilen beyanımda, gelirlerim olduğundan bihayli yüksek gösterilmiş. onun düzeltmesini yaparken, aynı zamanda bu yanlışları da düzeltmeyi planlıyorum.
    Konu Gurol tarafından (11.Eylül.2012 Saat 00:45 ) değiştirilmiştir.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sn Gürol;

Bazı bilgilerinizin kulaktan dolma olduğunu görüyorum. Bence siz en iyisi bu işleri bilen tecrübeli bir meslektaşımızla yüz yüze ve belge üzerinden detaylı görüşmelisiniz.

Örneğin pişmanlıkla ilgili sözleriniz hatalı. Pişmanlık dilekçesi verilmesi için belli şartlar gerekir. Maliyece tespit yapılmadan önce verilebilir. pişmanlıkta ceza yoktur gecikme zammı vardır.
    Bir de UZLAŞMA vardır. Orda da şartlar farklıdır.
    Gelir vergilerinin muhatabı Belediye değildir. Gelir vergisi ikametgahınızın olduğu yerdeki vergi dairesine beyan edilir ve ödenir
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)