kamu işçi maaş

Konu: İnternet Sitesi Komisyon

İnternet Sitesi Komisyon

Merhabalar, öncelikle iyi günler.

Benim aylardır üzerinde uğraştığım bir web sitesi var, bu site komisyon bazlı gelir elde edecek. Yani yazı alış&satış sitesi gibi bir "freelancer" platformu. Alan ve satanları buluşturmadan önce benim proje bedellerine el koymam yani sitenin hesabında tutmam gerekiyor herhangi bir terslikte paranın kime gideceği üzerinde hükmüm olması için (kötü yazı yazarsa para işverene geri verilir gibi..).

Düz bir ürün satış sitesi olmadığı için kafamda bu sitenin nasıl yasal bir şekilde yapılacağını canlandıramıyorum. Diyelim 50 liralık bir proje için bana para gönderdi, benim 50 liralık fatura mı kesmem gerekir? Peki yazarlar serbest meslek erbabı değillerse nasıl onlara parayı aktaracağım yasal bir şekilde? Onların da bana bu mantıkla 45 liralık fatura kesmesi gerekiyor ve o aradaki 5 liranın da KDV'sini ödemem gerekiyor diye düşünüyorum.

Büyük ihtimalle yazarlık için serbest meslek erbabı olan kişilerin oranı çok az ve sadece onları kabul edersem site yürümez gibime geliyor. Bunu nasıl halledebilirim? İnternette bir sürü freelancer sitesi var demek ki bunu yapmanın yasal bir yolu olmalı.

Yazı alıp satarken şahıs şirketine gerek yok bu forumdan okuduğum kadarıyla serbest meslek erbabı olmak yetiyor, peki yazı alış satışı üzerinden komisyon alırken şirket zorunlu mudur?

Son olarak da komisyonu direk işlem sırasında almayacağım siteden para çekerken alacağım, bu işleri daha kolaylaştırır mı işlem bazlı fatura kesip yasal yükümlülüklerim olmasındansa sadece siteye para giriş çıkışında devleti ilgilendirir sadece iki noktadan?

Şimdiden teşekkürler.

Gelen paralar teminat hesabına alınır muhasebe kayıt anlamında, banka hesabınızı çok sıkı takip etmeniz gerekiyor.
    Fakat teminata almak, kesinti yapabilmek gibi bir yetkiye haiz olabilmeniz için sözleşme yapmanız gerekir diye düşünüyorum.
    Diğer taraftan çok küçük rakamlardan konuşuyorsak bu iş çok büyük bir kırtasiye külfeti çıkartır.

Beher Komisyon için fatura kesmeniz gerekir.

Olayın içinde kafamı kurcalayan mevzular var, hangi yetki ile hizmet veya mal satmadığınız kişilerin parasını güvence altına alacaksınız,
    iki sizin banka hesabınıza gelen tutarı işi yapan kişiye gönderirken vergi sorumlusu sıfatı kazanacaksınız dolayısıyla karşı tarafın size smm makbuzu kesmesi gerekir,
    aksi takdirde sizin gider pusulası düzenlemeniz gerekir stopaj kesintisi yapacaksınız GVK md.13 bu stopajları ay sonunda muhtasar beyanname ile kuruma aktaracaksınız...

Cevap vermek için zaman ayırdığınız için teşekkürler,

Terimlere maalesef çok yabancıyım, biraz araştırıp öğrenmeye çalıştım fakat örneğin "Beher Komisyon" ile ilgili google'daki ilk sonuç sizin cevabınız, anladığım kadarıyla devletin benim kafamdaki gibi komisyon ve teminat üzerine çalışan şirketler için çıkardığı özel yasalar ve düzenlemeler var, direkt mal satışı yerine?

Bir işin bedelini güvence altına almak için yasalarla belirlenmiş bir yetkiye sahip olmak zorunlu mudur? Benim açacağım site işverenden parayı tahsil edecek, yazarın yazıyı göndermesini bekleyecek ve yazarın gönderdiği yazı nizami ise parayı yazara, yazıyı ise işverene gönderecek. Bu olaydaki "nizami" şartı sitedeki politika kısmında net bir şekilde belirtilecek ve yazarın ve işverenin işleme başlamadan önce bunu okuyup kabul ettiklerini seçmeleri gerekecek. Bu yeterli bir yöntem değil mi?

Son cümlelerinizden anladığım kadarıyla: Şirket yazarlara ödeme yaptığında eğer yazarlar tarafından smm makbuzu kesilmez ise şirketin gider pusulası düzenlemesi yeterli olacak mıdır?

Kısaca: Ben tıpatıp aynı sistemi uygulayan yurtdışı platformlarda yazarlık yapmıştım ve param paypal'a aktarıldı. Benim ne makbuz kesmem ne de serbest meslek erbabı olmam gerekti. O site bana yasadışı olarak mı ödeme yaptı? Çok büyük siteler oldukları için böyle bir şey olduğunu sanmıyorum. Bundan dolayı da bu sistemi yapmanın bir yolu olduğunu düşünüyorum.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    "beher komisyon"= her bir komisyon demektir.
    Siz özel hukuk kişisi olarak her hangi bir kamusal "yetkiye " sahip olmazsınız. Bu zor yaptırım yetkisi sadece devlete verilmiştir. Siz ancak taraflar arasında yapılmış bir sözleşme ile karşılıklı haklara sahip olabilirsiniz.
    Yurt dışındaki sistem farklıdır. Ülkemizde maliye idaresi her vatandaşı potansiyel vergi kaçakçısı olarak görür. Bu nedenle akla hayale gelmedik vergi tedbileri alır.
    Yurt dışında ise gelişmiş ülkelerde " BEYAN" esası geçerlidir. Vatandaşlar elde ettikleri tüm gelirleri hiç bir zaman saklamadan, tüm masraflarını da düşerek beyan ederler, devlet de bu beyanı doğru kabul eder ve vergi salar.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Paypal üzerinden yapmanız belki bir takım yüklerden kurtulmanız için çözüm olabilir.

Fakat idarenin paypal'e bakışı.....Geçenlerde böyle bir özelge okudum, bir firma gelirler idaresine sizin bahsettiğiniz konuda bilgi vermesi için özelge istemiş.O Özelgede Vergi idaresi paypal firmasına fatura kesilmesini istiyordu diye hatırlıyorum fakat paypale nasıl yapılan işin faturasını kesersiniz o firma sadece finans hizmeti veren komisyoncu...

Evet yurt dışında bu iş daha kolay olabilir neticede pratiği kolay ama ödenen vergi pek değişmez.

Diğer taraftan bir takım siteler, bireylerin mallarını koyup sattığı sahibinden gibi web sitelerinde bahsettiğiniz işlemleri uyguluyorlar, bu web siteleri ile iletişime geçmeniz olayı anlamak açısından doğru yaklaşım olur.

ödemeler Banka hesabından geçeceği için en küçük meblağ için dahi fatura ve benzeri evrak düzenlemek zorundasınız.

bir şirket açılışı yapın, konu ile ilgili gerekirse muhasebecinizle konuşursunuz yada bu işi bilen bir hukukçu daha iyi olur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)