kamu işçi maaş

Konu: Gider Pusulası

Arrow Gider Pusulası

merhaba,

bir kaç yıl önce şirkette çalışan bir personel şu an bir işverene tabi olmadan (freelance), yurt dışındaki firmalara hizmet veriyor.

kendisi bu ay bir iş yaptı bizim için.
    karşılığında işin başlangıcında tutarın yarısı ve bitiminde yarısı şeklinde ödeme yaptım.
    15 ve 30'unda yaptığım ödemelere karşılık toplam 10 bin lira yani brüt 12.500 liralık bir gider pusulası kesmem kafi gelir mi ?

aksi takdirde ayın 15 ve 30una ayrı iki tane gider pusulası mı kesmek daha doğru olur.

bir de bu iş için kdv ödemek ne derece doğrudur bu kişi bu sene içinde bir kaç yerli firmaya daha iş yapmış çoğunlukla bir sefere mahsus iş yapıp devamını getirmiyor bu durumun ne gibi bir sakıncası olur.

iyi çalışmalar.

demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    gider pusulasında üst sınır bulunmamaktadır,yalnız gider pusulasını düzenlerken fiili olarak ödediğiniz tarihlere gider pusulası hazırlamanız gerekir süreklilik arz edecek bir çalışma olacak ise bu şekilde devam edemezsiniz kişinin 1 yıl içerisinde elde ettiği gayri safi iş hasılatı 35.000 TL ise basit usule tabii olması gerekmektedir.

kişinin yapmış olduğu hizmeti tam olarak belirtirseniz daha fazla yardımcı olabiliriz.

İyi Günler.
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

şöyle ki bu kişi teknik proje çizimi yapıyor.
    fakat bir işyerine bağlı olarak çalışmıyor, hatta yurt içinde çalışmıyor diye biliyorum yurt dışında oluyor çoğunlukla.

bu yıl içinde benim yaptığım ödeme 15 bin lirayı geçmeyecek o bağlamda sıkıntı yaşayacağımı sanmıyorum.

şu da var ki bu personel bir işverene tabi çalışmaya başlar ise ve yine bu kişinin profosyonelliğinde ve mesleki bilgisinin bir konuda çok önemli olması dolayısıyla iş yaptırmamız gerekirse, yine gider makbuzu keserek devam edebilir miyim ?

demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    sayın makuli,

sizin yaptığınız ödeme 15 bin TL benim basit usule tabii olması için 1 yıl içerisinde hasılatını belirtmiştim,tek taraflı olaya bakmayın.
    ikametgahı yurtiçinde kendisi yurtdışında olması bu durumu etkilemez.

ilgili işlem devamlılık arz eden bir işlem olması durumunda (yapmış olduğu hizmeti size ve başkalarına vermesi) vergi mükellefi olması gerekir.

İyi Günler.
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

cümleten selamun aleykum

ben de gider pusulası hakkında soru sormak istiyorum.
    biz istanbul kalkınma ajansından bir proje almaya hak kazandık.
    belli bir bütçe karşılığında.
    biz bu bütçenin içerisindeki bütçe kalemlerinden birisinde web sitesi var. ve bu web sitesinin fiyatını 2500 tl gösterdik.
    bu tek seferlik olacağı için buna gider pusulası göstermemiz lazım.aynı zamanda biz bir derneğiz.
    bunu nasıl yapacağız bilen birisi varsa yardımcı olmasını bekliyorum. 1 aralığa kadar bunları öğrenmem lazım.
    şimdiden teşekkürler..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)