kamu işçi maaş

Konu: Sermaye Yedeği

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    1.006

    Sermaye Yedeği

    Bir firmanın sermaye arttırması gerekiyor, ondan mal alan firmanın talebi bu yönde .. ancak firma sermaye artışını sermaye yedeği koymak şeklinde yapacağız demiş, bu ne şekilde olur?


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Eylül.2012
    Mesajlar
    153
    sermaye yedeği zaten hesaplar üzerinde var olan (genellikle ortaklara borçlar) hesabının 529 diğer sermaye yedekleri hesabına virmanlanması ile mümkündür.bankadan nakit sermaye koyularak ta olabilir. fakat; niye öyle yapma gereği duyuldu onun araştırılması lazım.
    muhtemel olası sebepler firmanın teknik iflasta olması durumu olabilir.
    eğer öyle birşey yoksa ortaklara borçlar hesabını direkt sermaye artışında kullanmak suretiyle veya nakit olarak tahahhütte bulunmak suretiyle de sermaye artışı yapabilirsiniz.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    257
    sayın fugenç bu dediğinizin MSUGT.leri ile gelen muhasebe standartlarına ve tek düzen hesap planına uygunluğu ve aynı zamanda ticaret kanununa uygun bir tarafı yoktur ve ben ilk defa böyle bir sermaye artırımı yapma duydum ve bu hesapların 529 ilede bir alakası yoktur ve kayıtlı sermaye uygulaması ilede alakalı değildir ve eğer böyle bir düşünceyi sicil uygulama olarak yaparsa bunu neye göre yapacağınıda ben inanın çok merak ediyorum çünkü 20 senedir böyle bir şey duymadım ve adı üzerinde sermaye artırımı ve sermayenin yedeği ile alakalı değildir 1 nolu MSUGT.liği ilgili 52 nolu grubla alakalı değildir,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    www.hadisatdanismanlik.com / Mali Danışmanlık

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    1.006
    Firmadan gelen yeni açıklamada, şirket arzisinin satışından elde edilen gelirin sermaye yedeği hesabına aktarıldığı belirtilmiş, bu uygun mudur?

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    257
    sayın meslektaşım bu nasıl olabilir muhasebe uygulamalarına ve vergi kanunlarına terstir,250 hesaptaki arazi satışından elde edilen kar varsa (VUK.314.md.kapsamında boş arazi değilse)bu kar VUK.328.maddeye göre 549 özel fonlara alınabilir yani kar yedeklerine ama sermaye yedeklerine alınamaz ve böyle bir izin yok ve yanlış bir uygulama yapılmış olur çünkü bu rakam eğer arazinin yenisi alınmayacaksa o zaman 3 yılın sonunda gelire eklenmelidir,sermaye yedeğine alındığında bu işlemi yapamazsınız,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    www.hadisatdanismanlik.com / Mali Danışmanlık

  6. #6
    bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    3.768
    Gayrımenkul satışları ile ilgili KVK.nun 5.maddesini inceleyiniz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 3
    Son Mesaj : 21.Şubat.2019, 12:11
  2. Kâr Yedeği Ayırma
    Konu Sahibi fugenc Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 04.Temmuz.2013, 16:02
  3. Bağlı Ortaklık Sermaye Yedeklerin Sermaye Artırımı Yevmiye Kaydı
    Konu Sahibi ozguryuksel Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 22.Ekim.2010, 14:31
  4. Sermaye yedeği???!!!!
    Konu Sahibi tommy Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 23.Ağustos.2010, 15:09
  5. Eski sermaye borcu varken sermaye artırımı
    Konu Sahibi @SMMM Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 22.Temmuz.2010, 17:51

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36