kamu işçi maaş

Like Tree4Beğeni

Konu: Maaş Avansı

sayın koray
    şirket çalışanlarına aylık kazancının üstünde ileride tahsil edilmek üzere bir para verirse bu avans olmaz borç para olur.
    şirketin borç para vermesininde koşulları olduğunu düşünüyorum. Ocak ayında 12 aylık maaşını 12000 tl olarak ödersek
    şirketin bir faiz kaybı olacak.şirket kendi parasını personele kullandırark kendi aleyhine personel
    lehine bir fayda sağlanmış olacak. Kişilik kavramı gereğince şirketin burdaki faiz kaybının işleme alınması gerekir.
    Faiz kaybının personelden tahsil edilmesi gerektiğini düşünüyorum(tabi kdv'de işin içine giriyor).

koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Avans= Öndelik demektir. Öndelik Büyük Türkçe Sözlüğüne göre şu anlamlara geliyor

1-Yapılacak bir hizmet veya satın alınacak bir mal için anlaşmaya göre önceden ödenen miktar,
    2-Alacağına sayılmak üzere önceden yapılan ödeme.

Borç ise TDK Sözlüğüne göre şu anlama geliyor

1-Geri verilmek üzere alınan veya ödenmesi gerekli para veya başka bir şey

Şimdi bu personel ile aramızda hizmet akdi var, o çalışacak biz ücretini ödeyeceğiz. Ancak personelin vereceği hizmete karşılık 2-3 ay önceden ön ödeme yapıyoruz, yani avans veriyoruz. Eğer verdiğimiz parayı ayrıca hak edilecek maaş ile ilişkilendirmeden verseydik, ve sonra da yine münhasıran geri alsaydık o zaman avans değil borç olurdu.

Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Ben de sn Karakaya gibi düşünüyorum. Ayrıca bu bir hizmet akdine dayalı ücret olduğuna göre mutlaka her ay düzenli ödemem şart mı?. Ben 3 aylık peşin ödüyorum. Kim ne karışır. Öderim vergilendiririm.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

İlk açıklamamda 1000 tl alan kişiye 1500 tl ödersek
    ve 500 tl'yi bordroda gösterirsek sorun yok demiştim.
    sorun bordroda göstermeden 500 tl'yi diğer ayın maaşından
    kesmek ve şirketin 500 TL. sinin kullandırılması durumunda
    olur anlamında açıklamıştım. Toparladım sanırım.
    Şirketlerin Çalışanlarına Borç Para Vermesi Suçtur

Erdal Dinçtürk (SMMM)

Personele iş akdi çerçevesinde gelecekteki ücretlerine mahsuben verilen avanslar Gelir Vergisi Kanunu’nun 61. maddesine göre ücret olarak sayılmıştır. Dolayısıyla ay içinde verilen ve ay sonunda personelin net maaşından kesilen maaş avansları dışında 1 aydan uzun vadeli bütün ödemeler (iş avansları hariç) ücret olarak değerlendirilmeli ve ilgili personelin bordrosuna verildiği ayda ilave edilmelidir. Aksi takdirde yapılan ödeme bir karz akdi olarak değerlendirilip tefecilik suçlamasıyla karşı karşıya kalınabilir.

Ayrıca şunuda belirtmek isterim; her ne kadar bordroda gösterilmesi sorun olmasada
    Meblağlar büyür, vadeler uzar ve durum makul ölçüleri aşarsa, bu durum Vergi Usul Kanunu açısından sıkıntı yaratır. Bu para bankaya yatırılsa bir faiz geliri elde edileceği, bu gelirin verisi olacağı açıktır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)