kamu işçi maaş

Konu: Devlet Memuru Aynı Zamanda Vergi Mükellefi Olursa...

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Kasım.2012
    Mesajlar
    2

    Devlet Memuru Aynı Zamanda Vergi Mükellefi Olursa...

    ECZACI bir mükellefim vefat etti. mirasçıları KANUNEN 5 yıl süre ile eczaneyi işletebiliyor. işin garip yanı mirasçı devlet memuru. vergi dairesi kaydı yapıldı vergi mükellefi oldu..

    Şimdi soru şu: 1 - Devlet memuru bu mirasçının maaşından kesilen vergi yıl sonunda eczane işletmesinde doğacak gelir vergisinden mahsup edilebilirmi. 2 - Eğer edilir ise; mükellef 6. ayda vefat ettiği için, mirasçının 6 aylık ödediği vergimi düşülür yoksa 12 aylıkmı? çünkü ! vefat eden mükellef adına 6 aylık gelir vergisi beyannamesi verildi ve vergisi ödendi.

    Vereceğiniz bilgi için şimdiden teşekkür ederim.


  2. #2
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    Öncelikle merhuma/merhumeye Allahtah rahmet diliyorum.

    1-Hayır, tek işverenden elde edilen ücret geliri yıllık beyanname ile beyan edilmediği için ticari işletmeden elde edilen ticari kazanç üzerinden tahakkuk edecek gelir vergisinden mahsup edilemez.

    2-Varis zaten 6 aylık kıst dönem sonucunda elde ettiği ticari kazancını beyan edecek.

    3-Esas sorun şu ki devlet memurları 657 sayılı Kanunun 28'nci maddesine göre ticari faaliyette bulunamazlar. Bu fiil 657 sayılı DMK madde 125/D-h maddesi gereğince kademe ilerlemesinin durdurulması cezasını gerektirir ki siz mükellefiniz adına vergi dairesine mükellefiyet açarak ihbar etmiş bulunuyorsunuz.
    Konu koraykarakaya tarafından (06.Kasım.2012 Saat 14:26 ) değiştirilmiştir.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  3. #3
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245
    Alıntı koraykarakaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle merhuma/merhumeye Allahtah rahmet diliyorum.


    3-Esas sorun şu ki devlet memurları 657 sayılı Kanunun 28'nci maddesine göre ticari faaliyette bulunamazlar. Bu fiil 657 sayılı DMK madde 125/D-h maddesi gereğince kademe ilerlemesinin durdurulması cezasını gerektirir ki siz mükellefiniz adına vergi dairesine mükellefiyet açarak ihbar etmiş bulunuyorsunuz.
    Sayın koraykarakaya,

    dediğiniz gibi 657 sayılı devlet memurları kanununun 28.maddesine göre memurlar ttk'ya göre tacir ve esnaf şeklinde faaliyette bulunamaz.

    Sayın tussem ilgili kanunu inceleyiniz.

    İyi Günler.

  4. #4
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    Benim anlamakta zorluk çektiğim şey olası bir disiplin şoruşturmasında müfettişler elleri ile koymuş gibi bulacaklar vergi dairesi kayıtlarını. Ya da insan gözünün karartınca bir şey olmuyor, nasıl olsa 5 senede parayı götürürüm disiplin cezası da ne ki diye bir düşünce var. Ki eğer eczane gerçekten iyi iş yapan bir yerdeyse 5 senede ortalama bir devlet memurunun 25-30 senede kazanacağı kadar para kazanılabilir.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Kasım.2012
    Mesajlar
    2
    Haklısınız devlet memuru ticaret yapamaz ancak eczacı varislerine ayrıcalık var. normalde eczacı olmayanda eczane açamaz. vefat söz konusu oluğu için ayrıcalık var. Yardımcı oldugunuz için teşekkür ederim.

  6. #6
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245
    Alıntı tussem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Haklısınız devlet memuru ticaret yapamaz ancak eczacı varislerine ayrıcalık var. normalde eczacı olmayanda eczane açamaz. vefat söz konusu oluğu için ayrıcalık var. Yardımcı oldugunuz için teşekkür ederim.
    Eczacı varsilerine ayrıcalık var demişsiniz bir dayanağınız varmı?
    normalde eczacı olmayanda eczane açamaz demişsiniz fakat eczacılık diplomasını para karşılığı kullandıranlarda var sözüm meclisten dışarı.
    vefat'dan dolayı oluşan ayrıcalığa bir dayanağınız varmı?

    İyi Günler.

  7. #7
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    Aslında yasal dayanak 6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanunun 9'uncu maddesine dayanıyor. Ne yazık ki ilgili maddede devlet memurları için her hangi bir istisna hükmü yok, olması da saçmalığın daniskası olurdu zaten. Beraber bakalım ilgili maddeye;

    "Madde 9 - A) Bir eczanenin mesul müdür tarafından mahcur namına idare edilmesi hacredilen eczacı hakkındaki hükmün ref'ine veya kendisinin vefatına; B) Sanatın icrasından mütevellit malüliyet dolayısıyle bir eczanenin mesul müdür tarafından idaresi malül eczacının ölümüne;
    Kadar devam eder.
    Ölen bir eczacının karısı veya kocası veya çocukları namına mesul müdür tarafından idaresi (5) seneyi geçemez.
    Şu kadar ki; ölen eczacının çocuğu bu müddetin hitamında reşit değilse reşit oluncaya ve eczacı mektebine veya fakültesine girdiği takdirde bu tahsili bitirinceye kadar devam eder."

    Kalın harflerle ve altını çizerek bir kez daha tekrar edelim.

    Mali müşavirlik bir hukuk mesleğidir. Katiplik mesleği değildir.

    Konu koraykarakaya tarafından (06.Kasım.2012 Saat 17:06 ) değiştirilmiştir.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Kasım.2015
    Mesajlar
    1
    Koray Bey bir de böyle bir yazı var ama, siz ne dersiniz ? Benim de bir işyeri açma fikrim var görüşünüzü almak için yazıyorum. Saygılar.

    Yazar NOVA MÜŞAVİRLİK
    Salı, 24 Ocak 2012 13:14
    EVLET memuru, memuriyet görevi devam ederken, anonim şirket ya da limited şirket ortağı olabilecek. Bu konu, yaklaşık 2 milyon devlet memurunu yakından ilgilendirdiği için son derece önemli...
    Danıştay, değişik tarihlerde verdiği iki kararla, devlet memurlarının anonim şirket ya da limited şirkete ortak olmasının, Devlet Memurları Kanunu'nun 28. maddesinde yeralan ve memurların ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunmalarını yasaklayan maddesine aykırı olmadığına karar verdi.

    YASA NE DİYOR?

    Devlet memurlarının, ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunmalarını yasaklayan düzenleme, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 28. maddesinde yer almaktadır. Bu maddeye göre;

    ˜Memurlar Türk Ticaret Kanunu'na göre (tacir) veya (esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticaret mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirketlerde komandite ortak olamazlar (Görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları görevler hariç)

    Yukarıdaki maddeye göre, devlet memurlarının, anonim şirketlere ortak olmalarını engelleyen bir hüküm mevcut değil. Nitekim Danıştay'ın kararına göre de; ‘‘Devlet memurlarının anonim şirkette kurucu ortak olmaları, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 28. maddesi kapsamında sayılmaz.’’(Dn. 1. Dairesinin, 19.06.1991 tarih ve E. 1991/77, K. 1991/105 sayılı Karar) Başka bir anlatımla, devlet memurları, anonim şirketlere ortak olabilir.

    LİMİTED ŞİRKET ORTAKLIĞI

    Danıştay'a göre; devlet memurlarının limited şirkete ortak olmaları ticaretle uğraşma sayılamaz. Bu nedenle, limited şirkete ortak olan memura, Devlet Memurları Kanunu'na göre disiplin cezası da verilemez (Danıştay 12. Dairesinin 28 Nisan 2003 tarih ve 2002/3538, K. 2003/1197 sayılı Kararının tam metni için Bkz. Yaklaşım Dergisi, Mart 2004, s. 280-281).

    Yukarıdaki açıklamalardan ve dayanağı olan Danıştay kararlarından da farkedileceği gibi devlet memurlarının anonim ya da limited şirketlerde, ortak olmalarına engel olan, yasal bir engel yok.

    Ancak, devlet memurlarının, anonim ve limited şirketlere kurucu olarak ya da sonradan ortak olmaları mümkün olmakla birlikte; anonim şirketlerde yönetim kurulu üyesi ya da denetçi olmaları, limited şirketlerde ise şirket müdürü olmaları mümkün değildir.

    Şükrü Kızılot un yazısından alıntıdır.
    Konu Yusuf TEKİN tarafından (12.Kasım.2015 Saat 11:02 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 0
    Son Mesaj : 17.Ağustos.2017, 15:18
  2. Cevap: 2
    Son Mesaj : 06.Ocak.2011, 15:26
  3. SSK'lı İşçi, Vergi Mükellefi Olursa Bağ-Kur Gerekmez
    Konu Sahibi T U R K O Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 05.Eylül.2009, 14:23
  4. Basit Usul Vergi Mükellefi Şirket Ortağı Olursa
    Konu Sahibi specialist Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 12.Haziran.2007, 17:04
  5. Devlet Memuru
    Konu Sahibi emustafa10 Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 31.Mayıs.2007, 18:30

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36