kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni

Konu: Gayrimenkul Satış Zararı...!

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ekim.2012
    Mesajlar
    106

    Gayrimenkul Satış Zararı...!

    Arkadaşlar merhaba;

    Bir şirket 300.000 TL ' na bir gayrimenkul satın aldı... 3 Ay sonra bu garimenkulü 260.000 TL ' na şirketin ortağına sattı.. Bu durumda 40.000 TL nı ZARAR olarak kaydedebilir miyiz ?

    Bu işlem gerçekten böyle cereyan etti.. Ancak, gerçek de olsa ZARAR yazmak bana pek mantıklı gelmedi, mümkün olsa, her şirket bu yolu denerdi ..!

    Teşekkür ederim..


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ekim.2012
    Mesajlar
    106
    Şöyle bir cevap verilmiş..

    5520 sayılı yeni Kurumlar Vergisi Kanunu'nun 5. maddesinin 1/e bendinde, "Kurumların en az iki tam yıl süreyle aktiflerinde yer alan taşınmazlar ve iştirak hisseleri ile aynı süreyle sahip oldukları kurucu senetleri, intifa senetleri ve rüçhan haklarının satışından doğan kazançların %75'lik kısmının" anılan bentte sayılan şartlar dahilinde kurumlar vergisinden istisna olduğu hükme bağlanmıştır.

    Bazı bakanlık görüşlerinde, bu istisna hükmü nedeniyle, satışta bir zarar oluşmuşsa bu zararın matrahtan indirilemeyeceği ileri sürülmektedir.


    Yani oldukça tartışmalı bir konuymuş.. Uygulama yapan arkadaşlardan tecrübelerini paylaşmalarını rica ediyorum... Mükellef, indirilmesi için baskı yapıyor

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2012
    Mesajlar
    323
    İstisna kapsamındaki bir faaliyete ilişkin giderler veya bu faaliyetten doğan zararları kurum kazancının tespitinde dikkate alınamıyor. (KVK 5/3)

    Eğer bu taşınmazı 2 tam yıl süreyle aktifinizde tutmuş olsaydınız ve zararına bir satış yapsaydınız. Zararın ancak %25'ini dikkate alabilecektiniz. GİB in bu şekilde verilmiş özelgelerini gördüm.

    Fakat siz istisna şartlarını taşımıyorsunuz dolayısıyla karlı satış yapsaydınız, tamamını kurum kazancına dahil edecektiniz. Zarar edince de zararı kurum kazancının tespitinde dikkate almanız gerekir.

    Bu olaya dışarıdan bakınca muvazaa gündeme gelebilir, bu yönden incelenebilsiniz.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2012
    Mesajlar
    323
    T.C.
    GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
    İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI
    Mükellef Hizmetleri Gelir Vergileri Grup
    Müdürlüğü

    Sayı
    :
    B.07.1.GİB.4.34.16.01-KVK 8-399
    06/10/2010
    Konu
    :
    İştirak hissesi satış zararı

    İlgide kayıtlı dilekçenizde, tasfiye halindeki şirkete ait iştirak
    hisselerinizin elden çıkarılmasında, satışdan doğan zararın kurum kazancınızın
    tespitinde gider olarak indirim konusu yapılıp yapılamayacağı hususunda
    Başkanlığımız görüşü talep edilmektedir.
    5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu'nun "istisnalar" başlıklı 5 inci
    maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinde, kurumların en az iki tam yıl süreyle
    aktiflerinde yer alan taşınmazlar ve iştirak hisseleri ile aynı süreyle sahip
    oldukları kurucu senetleri, intifa senetleri ve rüçhan haklarının satışından
    doğan kazançlarının %75 lik kısmının anılan bentte sayılan şartlar dahilinde
    kurumlar vergisinden istisna olduğu hükme bağlanmıştır.

    Aynı maddenin üçüncü fıkrasında ise; iştirak hisseleri alımıyla ilgili
    finansman giderleri hariç olmak üzere, kurumların kurumlar vergisinden istisna
    edilen kazançlarına ilişkin giderlerinin veya istisna kapsamındaki
    faaliyetlerinden doğan zararlarının, istisna dışı kurum kazancından
    indirilmesinin kabul edilemeyeceği belirtilmiştir.

    Öte yandan, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu'nun geçici 25 inci maddesinin (I)
    bendinde, bu madde uyarınca düzeltilen kalemlerin elden çıkarılması halinde,
    bunlara ilişkin enflasyon düzeltme farklarının maliyet bedeli addolunacağı,
    ancak amortismana tabi olmayan kıymetlerin düzeltilmiş değerinin altında bir
    bedelle satılması halinde, düzeltilmiş değerle düzeltme öncesi değer arasındaki
    farka isabet eden zararın, gelir veya kurumlar vergisi matrahının tespitinde
    dikkate alınmayacağı hükme bağlanmıştır.

    Buradan da anlaşılacağı üzere, hisse senetlerinin alış bedeli ile
    değerlendirilmesi zorunlu olduğundan hisse senetlerine sahip olunan şirketler
    ile ortaklık ilişkisi devam ettiğinden ortaklık payını temsil eden hisse
    senetlerinin itibari değerinde meydana gelecek azalmaların kurum kazancının
    tespitinde dikkate alınması mümkün değildir.

    Aksi halde, hisse senetlerinin satışı veya iştirak edilen şirketin iflas
    etmesi veya tasfiyenin sonuçlanması halinde doğması muhtemel bir zararın
    gerçekleşmeden dikkate alınmasına imkan tanınmış olacaktır.

    Ayrıca, iktisap edilen iştirak hisselerinin elden çıkarılması halinde,
    işlemde oluşan kar/zarar, bu işlemden önce yapılmış en son düzeltme işlemi baz
    alınarak belirlenecektir. Elden çıkarmanın tasfiye işlemleri sırasında olması
    durumu değiştirmeyecektir.

    Sonuç olarak, iştirak hisselerinin elden çıkarıldığı tarihten önce
    gerçekleştirilen en son enflasyon düzeltme işlemine göre düzeltilmiş maliyet
    değeri ile elden çıkarma değeri arasındaki farkın negatif çıkması (satışın
    zararla sonuçlanması) durumunda ortaya çıkan zararın, kurumlar vergisi
    matrahının hesaplanmasında dikkate alınmaması gerektiği gibi, 2 yıldan fazla
    süre kayıtlı bulunan iştirak hisselerinin satışından kazanç doğmaması halinde,
    bu satışa ilişkin zararların (giderlerin) %75 inin de, kanunen kabul edilmeyen
    gider sayılarak kurumun diğer faaliyetlerinden doğan kazançlardan indirilmesi
    mümkün olmayacaktır. Ancak bu satışa ilişkin zararların (giderlerin) kalan %25
    inin ise gider olarak matrahın tespitinde dikkate alınabilmesi mümkün
    bulunmaktadır.

    Bilgi edinilmesini rica ederim.


  5. #5
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    Sayın 5520'nin KVK md.5/1-e ile ilgili söylediklerine katılıyorum.

    Yalnız taşınmazın değerinin 3 ay içerisinde 40.000.-TL düşmesini açıklamak biraz zor olabilir. TFYÖKD veya peçeleme şüphesi uyandırıyor.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2012
    Mesajlar
    323
    Bu özelgeye bakarak sizin durumunuzu yorumlarsak sizin de zararı dikkate almamanız lazım.

    Ancak, ben hala 300.000 TL ye alınan bir gayrimenkul birkaç sonra zararına "ortağa" satılır onu düşünüyorum.

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Ekim.2012
    Mesajlar
    106
    Sn.5520
    Çok teşekkür ederim..

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Ekim.2012
    Mesajlar
    106
    Sn.Koraykarakaya
    Teşekkür ederim..

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Ekim.2012
    Mesajlar
    106
    Arkadaşlar, malum mükellefler hep aynı, sorsanız gerçekten böyle oldu.. Ama ( sadece düz mantıkla ) bu zarar kayda alınabilirse, tüm kurumlar mükellefleri aynı işlemi yapsın.. Çok kolay.. Belediye rayiçleri çok düşük.. Yukarıdan al.. Değerinin çok üstüne.. Sadece tapu harçlarını ödemiş ol.. Sonra zararına satış yap ve farkı ZARAR işle.. Hiçbir mantığı yok.. Bence de işleneme-meli..
    cevaplar için tekrar teşekkür ederim..

  10. #10
    bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    3.779
    300.000 TL.ye alınan bir g.menkulun 3 ay sonra hem de şirket ortağına zarar ederek satılması akla muvazaa ihtimalini getiriyor. Belkide alımında kredi bile kullanılmıştır. Bence bu g.menkulun tapudaki alım giderleri de dahil olmak üzere satışından zarar yazılamaz diye düşünüyorum.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Gayrimenkul Satış Kar
    Konu Sahibi mes_ar Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 14.Temmuz.2016, 09:40
  2. Daha Önce Amortisman Ayrılmamış Demirbaş Satış Zararı
    Konu Sahibi CEMAL İÇKE Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 15.Aralık.2009, 14:05
  3. Cevap: 0
    Son Mesaj : 25.Ağustos.2009, 13:36
  4. Gayrimenkul Satış Zararı Gider Yazılabilir mi?
    Konu Sahibi ferhat Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 16.Nisan.2009, 08:56
  5. demirbaş satış zararı
    Konu Sahibi efendi Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 14.Ağustos.2007, 17:20

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36