kamu işçi maaş

Konu: Ödenmemiş Geçici Vergi Mahsubu????

Ödenmemiş Geçici Vergi Mahsubu????

merhaba arkadaşlar ,
    şimdiye kadar yapmış olduğumuz çalışmalarda eğer bir geçici vergi ödenmemiş ise, sonraki geçici verginin 26.nolu satırında bulunan 'önceki dönemlerde hesaplanan geçici vergi' adlı satıra yazmıyor ve buna göre geçici vergi beyannamesini düzenliyordum.Şimdiye kadar da bu durumla ilgili bir problemle karşılaşmadım.Burda yürüttüğüm mantık eğer yanlış ise ki 217 nolu tebliğde geçici vergi ödenmiş ise mahsup yapılır diyor,neden şimdiye kadar problemle karşılaşmadım.
    Aksi bir durum bir mükellefimin borçlarını toparlarken ortaya çıktı.ilgili vergi dairesi derki ; 'ödensin ödenmesin mahsup bölümüne yazacaksın.Şimdi bizde enson geçici vergin 9000 ytl olduğu halde toplam geçici vergi borcun 25000 ytl görünüyor.'
    Bu durum kafamı bayağı karıştırdı.Hala ödeme olmadıysa önceki dönemlerde hesaplanan geçici vergiye yazılmamalı diye düşünüyorum.Üstelik terkin işlemi sadece yıllık gelir veya kurumlar beyannamesi düzenlenirken mi ortaya çıkar.
    Ayrıca mahsup yapar ise bunların cezasını neye göre hesaplayacak ilgili vergi dairesi bilemedim.
    Bu konudaki görüşlerinizi acilen bekliyorum.
    Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

geçici vergi mahsubu hakkında.

Merhaba

Geçici vergi beyannamesini düzenlerken önceki dönemlerde hesaplanan geçici vergi, bir sonraki dönem geçici vergiden mahsup edilmeli.

Kurumlar veya Gelir Vergisi Beyannameleri düzenlenirken ödenmeyen Geçici Vergiler mahsup edilmiyor.

Saygılar,
    duymadım, görmedim, bilmiyorum

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

birde şöyle düşünün yıllık vergi beyenı verilmeden ödemeye karar verdiniz. gecikme faizi hangi vade ve tutar üzerinden hesaplanacak? ikinci geçici vergi döneminde ilk dönemi düşmez iseniz hesap hatası yapılmasına neden olabilirsiniz.

turk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    turk_bey Guest

!!!

Müteakip dönemlerde hesaplanan geçici vergiden önceki dönemlerde hesaplanan geçici vergiyi mahsup etmezseniz geçici vergi borcunuzun 25.000 ytl olması doğaldır. Ödememiş iseniz eğer vergi dairesi terkin işlemlerini yapacaktır ama gecikme zamları kalacaktır. söz konusu dönemlere düzeltme beyanlarını vererek yersiz gecikme zamlarından kurtulabilirsiniz.

Yıllık Beyannameden önce ödenmeyen geçici vergini ödenmek istenmesi halinde; Maliye Bakanlığı Uygulama İç Genelgesi(2000/6), 16.05.2000 Tarih, B.07.0.GEL.0.B7100-62/23390;

Ödenmemesi nedeniyle mahsup imkanı bulunmayan ve terkin edilen geç.vergiye ilişkin olarak gelir vergisi için 1 Mart, kurumlar için 1 Nisan tarihi dikkate alınarak hesaplanan gecikme zammı, tahakkuk fişi ile tahakkuk ettirilecektir.
    Diğer taraftan, yıllık beyanname verme süresi geçtikten sonra mükelleflere ikmalen veya re' sen tarhıyat yapılması halinde sadece vergi ziyaı cezası ile birlikte, 1 Mart veya 1 Nisan tarihine kadar hesaplanan gecikme faizinin tahakkukları verilecektir.
    Saygılarımla,<br /><br />Demirkale

vergi dairesinin yapmış olduğu işlem doğrudur, zaten geçici vergi beyannamesinde önceki dönemlerde hesaplanan geçici vergi diye özellikle hesaplanan vergi olduğu belirtilmiş. bencede geçici vergilere düzeltme beyannamesi verin.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)