kamu işçi maaş

Konu: Gider Pusulası Hakkında

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Kasım.2010
    Mesajlar
    1.014

    Gider Pusulası Hakkında

    1- Firmamıza dışarıdan emekli bir ahçı yılda iki yada üç kez özel günlerde yemek hazırlıyor bu hizmet için her seferinde 5.000 TL gider pusulası düzenliyoruz ve %10 stopaj yapıyoruz, tabi bir yıl içerisinde 2 yada 3 kez gider pusulası düzenlenmiş oluyor
    - Yılda 3 kez gider pusulası düzenlenmesi normalmidir?
    - Yapılan %10 stopaj doğrumudur?

    2- Firmamıza mükellefiyeti olmayan inşaat mühendisleri ekspertiz hizmeti veriyorlar ve yılda 5-6 kez bu hizmetler karşılığı 5.000-10.000 TL arasında gider pusulası düzenleniyor ve her seferinde %10 stopaj yapılıyor
    - Yılda 5-6 kez gider pusulası düzenlenmesi nrmalmidir?
    - Yapılan stopaj %20 mi olmalı yoksa uzmanlık isteyen hizmette olsa %10 stopaj doğrumudur?
    Saygılar


  2. #2
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    1-Her ikisi de serbest meslek faaliyeti, aslında yıl içerisinde birden fazla kez yapıldığı için arızi de değil, normal olarak aşçı ve mühendislerin serbest meslek erbabı olarak mükellefiyet tesis ettirmesi, SM makbuzu düzenlemesi gerekir.

    2-Bu olmuyorsa hiç değilse gider pusulası düzenlemek evhen-i şer ancak bu durumda da yapılması gereken gelir vergisi tevkifatı oranı GVK md.94/2-b uyarınca %20'dir, %10 değil.

    3-Olayın KDV boyutu ise 117 Nolu KDV Genel Tebliği madde 2.2.4'te açıklanmıştır.

    "2.2.4. Gelir Vergisi Kanununun 94 üncü maddesinde sayılan kişi, kurum ve kuruluşlar bu bölüm kapsamındaki alımlarında, satıcılardan bir yazı talep edeceklerdir. Bu yazıda işlemi yapanlar;- Faaliyetlerinin arızi olması nedeniyle KDV'ye tabi olmadığını veya- Faaliyetlerinin KDV'ye tabi olduğunu ve hesaplanacak KDV'nin sorumlu sıfatıyla beyanını tercih ettiklerini veya- Faaliyetlerinin KDV'ye tabi olduğunu ve hesaplanacak KDV'nin kendileri tarafından mükellef sıfatıyla beyan edileceğini,belirteceklerdir. Bu yazı, Vergi Usul Kanununun muhafaza ve ibraz hükümleri çerçevesinde saklanacak ve gerektiğinde yetkililere ibraz edilecektir."
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Kasım.2010
    Mesajlar
    1.014
    Üstadım teşekkürler özellikle KDV konusunda yazı alınacağını ilk kez duymuş oldum Teşekkürler

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Gider Pusulası Hakkında
    Konu Sahibi formerdealer Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 21.Kasım.2013, 11:27
  2. Gider Pusulası Hakkında.
    Konu Sahibi Vakt-i Sükut Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 18.Kasım.2011, 14:03
  3. Gider Pusulası ile Gider Makbuzu Arasındaki Fark?
    Konu Sahibi NİSAN Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 26.Ocak.2007, 11:41
  4. Gider Pusulası Düzenlenmesi Hakkında...
    Konu Sahibi alper Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 10
    Son Mesaj : 13.Eylül.2006, 15:07
  5. Gider Pusulası Stopaj Oranı Hakkında
    Konu Sahibi hakan03 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 11
    Son Mesaj : 27.Aralık.2005, 15:03

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36