kamu işçi maaş

Like Tree3Beğeni
  • 2 Post By koraykarakaya
  • 1 Post By koraykarakaya

Konu: SGK Çalışan Personel BES Ödemesi Hk.

  1. #1
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245

    Lightbulb SGK Çalışan Personel BES Ödemesi Hk.

    Sayın Forum Üyeleri,

    Aklıma bir konu takıldı acaba..... diye düşünüyorum.

    İşçi ödemiş olduğu aylık bireysel emeklilik prim tutarını 2013 döneminden önce çalışmış olduğu işyerine ibraz ederek gelir vergisinden indirim konusu yapılabiliyordu yeni uygulamada devlet teşviki bulunmakta.

    Acaba olan kısım çalışan işçi ödemiş olduğu bireysel emeklilik prim tutarından devlet teşvikini alarak dönem sonunda ödemiş olduğu bireysel emeklilik prim tutarını beyan etsem gelir vergisinden indirim konusu yapılabilir mi ?

    İyi Günler.


  2. #2
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    Hayır indiremezsiniz. Bu konu 6327 sayılı Kanun ile yapılan düzenlemeler ile açıklığa kavuşmuş olmakla birlikte, yine de bir tereddüt olmaması için 85 Nolu GVK Sirkülerinin 8.1 maddesinde konuya ilişkin açıklamalara yer verilmiştir.

    "8.1. Bireysel Emeklilik Sistemine Ödenen Katkı Paylarının Ücret Matrahından ve Yıllık Beyannameyle Beyan Edilecek Gelirlerden İndirimi6327 sayılı Kanunun 5 ve 8 inci maddeleriyle Gelir Vergisi Kanununun 63 ve 89 uncu maddelerinde yapılan değişiklikler uyarınca, 1/1/2013 tarihinden itibaren, ücretliler için vergiye tabi ücret matrahının; yıllık beyanname veren mükellefler için vergi matrahlarının tespitinde bireysel emeklilik sistemine ödenen katkı payları indirim konusu yapılamayacaktır."
    demiral ve emansur bunu beğendi.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  3. #3
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245
    Alıntı koraykarakaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayır indiremezsiniz. Bu konu 6327 sayılı Kanun ile yapılan düzenlemeler ile açıklığa kavuşmuş olmakla birlikte, yine de bir tereddüt olmaması için 85 Nolu GVK Sirkülerinin 8.1 maddesinde konuya ilişkin açıklamalara yer verilmiştir.

    "8.1. Bireysel Emeklilik Sistemine Ödenen Katkı Paylarının Ücret Matrahından ve Yıllık Beyannameyle Beyan Edilecek Gelirlerden İndirimi6327 sayılı Kanunun 5 ve 8 inci maddeleriyle Gelir Vergisi Kanununun 63 ve 89 uncu maddelerinde yapılan değişiklikler uyarınca, 1/1/2013 tarihinden itibaren, ücretliler için vergiye tabi ücret matrahının; yıllık beyanname veren mükellefler için vergi matrahlarının tespitinde bireysel emeklilik sistemine ödenen katkı payları indirim konusu yapılamayacaktır."
    Sayın koraykarakaya,

    Vermiş olduğunuz bilgi teşekkür ederim. O zaman size şöyle bir sorum olacak aklıma takılan diğer acaba .... arkadaşımdan duydum banka ile konuşmuş bankanın vermiş olduğu bilgi şu yöndeymiş. İşyerine bağlı çalışan işçilerden işveren 20 işçinin bes ödemesini kendisi yapar ise gelir vergisinden indirim söz konu diye bilgi vermiş bu konu hakkında bilginiz varmı (diyelim ki böyle bir uygulama var) işyerinde çalışan bağlı işçi sayısı 19 ve işveren bes ödemelerini kendisi yapıyor fakat sınır 20 işçi bu durum da ne olacak ?

    İyi Günler.

  4. #4
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    Eğer arkadaşınızın size doğru bir şekilde aktardıysa yepyeni bir çığır açılmış demektir vergi mevzuatında

    İşin esasına gelirsek, elbette yok öyle bir şey, hele 20 işçi sınırı tamamen uydurma, nereden çıkıyor bunlar bilmiyorum ki. İşveren tarafından hizmet erbabı adına ödenen BES katkı payları GVK md.40/9'a göre her bir işçi için asgari ücretin brüt tutarını ve o ayda ödenen ücretin %15'ni geçmemek şartları ile ticari kazancın tespitinde gider olarak dikkate alınabilir.

    "7. İşverenler Tarafından Ücretliler Adına Bireysel Emeklilik Sistemine Ödenen Katkı Paylarının Ticari Kazancın Tespitinde İndirimi6327 sayılı Kanunun 4 üncü maddesiyle değişik Gelir Vergisi Kanununun 40 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (9) numaralı bendinde yer alan hüküm, işverenler tarafından ücretliler adına bireysel emeklilik sistemine ödenen katkı paylarının, ücretle ilişkilendirilmeksizin, ticari kazancın tespitinde gider olarak indirilmesine imkan tanımaktadır.Bu kapsamda indirim konusu yapılabilecek tutarın toplamı, ödemenin yapıldığı ayda elde edilen ücretin %15'ini ve yıllık olarak asgari ücretin yıllık tutarını aşamayacaktır. Gerek işverenler tarafından bireysel emeklilik sistemine" ödenen katkı payları, gerekse Gelir Vergisi Kanununun 63 üncü maddesinin birinci fıkrasının (3) numaralı bendi kapsamında indirim konusu yapılacak şahıs sigortaları prim ödemelerinin toplam tutarı, ödemenin yapıldığı ayda elde edilen ücretin %15'ini ve yıllık olarak asgari ücretin yıllık tutarını da aşamayacaktır."
    demiral bunu beğendi.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  5. #5
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245
    Alıntı koraykarakaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eğer arkadaşınızın size doğru bir şekilde aktardıysa yepyeni bir çığır açılmış demektir vergi mevzuatında

    İşin esasına gelirsek, elbette yok öyle bir şey, hele 20 işçi sınırı tamamen uydurma, nereden çıkıyor bunlar bilmiyorum ki. İşveren tarafından hizmet erbabı adına ödenen BES katkı payları GVK md.40/9'a göre her bir işçi için asgari ücretin brüt tutarını ve o ayda ödenen ücretin %15'ni geçmemek şartları ile ticari kazancın tespitinde gider olarak dikkate alınabilir.

    "7. İşverenler Tarafından Ücretliler Adına Bireysel Emeklilik Sistemine Ödenen Katkı Paylarının Ticari Kazancın Tespitinde İndirimi6327 sayılı Kanunun 4 üncü maddesiyle değişik Gelir Vergisi Kanununun 40 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (9) numaralı bendinde yer alan hüküm, işverenler tarafından ücretliler adına bireysel emeklilik sistemine ödenen katkı paylarının, ücretle ilişkilendirilmeksizin, ticari kazancın tespitinde gider olarak indirilmesine imkan tanımaktadır.Bu kapsamda indirim konusu yapılabilecek tutarın toplamı, ödemenin yapıldığı ayda elde edilen ücretin %15'ini ve yıllık olarak asgari ücretin yıllık tutarını aşamayacaktır. Gerek işverenler tarafından bireysel emeklilik sistemine" ödenen katkı payları, gerekse Gelir Vergisi Kanununun 63 üncü maddesinin birinci fıkrasının (3) numaralı bendi kapsamında indirim konusu yapılacak şahıs sigortaları prim ödemelerinin toplam tutarı, ödemenin yapıldığı ayda elde edilen ücretin %15'ini ve yıllık olarak asgari ücretin yıllık tutarını da aşamayacaktır."
    Sayın koraykarakaya bey,

    az önce sigorta şirketi ile görüştüm dediğiniz gibi kullaktan dolma bilgiler ile olmuyor maalesef mevzuat ve direk uygulayıcıdan konuyu öğrenmek en mantıklısı işverenin ödediği işçisi için bes katkı payı ticari kazancın tespitinde gider olarak indirilebiliyor.

    Teşekkür Ederim.

    İyi Günler.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Part-time Çalışan Personel
    Konu Sahibi merdiven Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 16.Ağustos.2018, 11:10
  2. Ekstra Çalışan Personel İş Kazası Geçirirse
    Konu Sahibi buyukdere Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 17.Eylül.2017, 21:10
  3. İki farklı yerde çalışan personel
    Konu Sahibi villien Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 13.Mayıs.2011, 18:11
  4. Bayramda ek personel ödemesi
    Konu Sahibi FNDŞAHİN Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 22.Kasım.2010, 09:35
  5. Özel Şirkette Çalışan Personel
    Konu Sahibi karabiber Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 25.Temmuz.2008, 16:07

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36