kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni

Konu: Birden Fazla Yerden Ücret Alanlar

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2012
    Mesajlar
    1.382

    Birden Fazla Yerden Ücret Alanlar

    Merhaba

    Birden fazla yerden ücret alan kişinin 2 ve 3 işyerlerinden aldığı ücret 25000 tl yi geçiyor. Hepsini beyan edeceğiz ama 2 ve 3 işverenden alınan ücretlerde hangi rakamları baz almamız lazım

    Brüt ücreti mi ?
    Gelir vergisi matrah rakamını mı ? ( Yani ssk yı düşecekmiyiz ?)

    Teşekkür ederim


  2. #2
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410
    Her yerden ssk ödeniyorsa evet matrahı ekleyeceksiniz.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  3. #3
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245
    Birden fazla işverenden ücret alınması durumunda birinci işverenden ücretin hangisi olacağına ücretli çalışan tarafından serbest olarak belirler.

  4. #4
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245
    Sayın Day-Dream,

    Buradaki ince ayrıntı 2.ve 3.işverenden alınan ücret beyan sınırını aşmıyor ise beyan etmeye gerek yok eğer 2.ve3. işverenden alınan ücret beyan sınırını aşıyor ise 1.işverenden alınan ücrette eklenerek beyan edilmesi gerekecektir.

    İyi Günler.
    Konu demiral tarafından (28.Şubat.2013 Saat 12:45 ) değiştirilmiştir.

  5. #5
    ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    5.440
    Birden fazla işverenden ücret alan ve birden sonraki işverenden aldıkları ücretlerin toplamı G.V Kanununda yazılı tarifenin ikinci gelir diliminde yer alan (2012 yılında bu tutar 25.000.-tl) tutarı aşarsa aldıkları ücretin tamamını beyan edektir. Aşmıyorsa beyana gerek yok. Ayrıca fazla işverenden ücret alınması halinde , birinci işverenden alınan ücretin hangisinin olacağı ücretli tarafından serbestçe belirlenecektir.



    ÖRNEK : Ayşe hanım 3 ayrı işverenden ücret geliri elde etmiş ve bu ücretlerde (kesinti uygulanarak vergilendirilmiş) vergilendirilmiştir


    1.İşverenden 35.000
    2.İşverenden 10.000
    3.işverenden 14.000

    Ayşe Hanım ücretini serbestçe belirleme hakkına sahip olduğu için burda ilk işvereni 35.000.-tl kabul etmiş diğer işverenlerden aldığı ücretler toplamıda G.V.K 103 maddesinin (2012 Yılı için 25.000.-tl) ikici dilimini aşmadığı için beyanname vermeyecektir. Bu rakamlarının yerleninin değişik olmasınında bir önemi yoktur.Yani 35.000 .-tl'yi 2.inci veya 3.üncü işverenin herhangi birisinde almış olsaydıda bu sefer Ayşe Hn. onlardan bir tanesini 1.inci işveren olarak serbetçe belirleyecek ve yine beyanname vermeyecekti. Eğer yukardaki rakamlar

    1. işveren 35.000
    2.işveren 20.000
    3.İşveren 20.000

    olmuş olsaydı.Ayşe Hn. yine serbestçe bir ilk işveren belirleyip bununda 35.000.- olacak.Fakat 2.inci ve 3. üncü işverenden aldığı ücretlerin toplamı olan (20.000+20.000 =40.000.-) 40.000.- GVK'nın 103 maddesinin 2.inci dilimini aştığı için beyanname verilmesi gerekecektir


    Saygılar

    Ferhat
    koraykarakaya ve Güven bunu beğendi.

  6. #6
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245
    Sayın Ferhat,

    Ben fazla detaya inmemiştim benimde özet şeklinde geçtiğim cevap bu şekildeydi.

    İyi Günler.

  7. #7
    ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    5.440
    Sayın demiral

    Evet biliyorum.Bende sizin özetinizden detaylandırdım.(Hani iki elmanın bir yarısı gibi oldu)

  8. #8
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245
    Evet öyle olmuş

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2012
    Mesajlar
    1.382
    Cevaplarınız için Çok Teşekkür ederim
    Ferhat üstadım Ayşe hanımın aldığı ücret rakamları bordrodaki brüt ücret mi yoksa brüt ücretten ssk düştükten sonraki gelir vergisi matrahı mıdır ?

    Saygılarımla

  10. #10
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245
    Gerçek usule tabi ücretlerin vergilendirilmesi 2 şekilde yapılmaktadır.
    Ücretten işveren tarafından vergi kesintisi yapılması,
    Elde edilen ücretin yıllık beyanname ile beyan edilmesi,

    İstihkakların ödenmesi sırasında sorumlular tarafından verginin kesilerek vergi dairelerine yatırılmasına kesinti (tevkifat) usulü denilmektedir. Gerçek ücretlerin vergileri esas olarak bu yöntemle alınır.

    Birden fazla işverenden alınan ve kesinti yoluyla vergilendirilen ücretlerden, birinciden sonraki işverenden alınan ücretlerin toplamı 25.000 TL’ yi (Gelir Vergisi Kanununun 103. maddesinde yazılı tarifenin ikinci gelir diliminde yer alan tutar) aşan ücretler,

    Bu durumda matrah'ı dikkate almanız gerekiyor.

    Yalnız soruyu Ferhat Bey'e sordunuz kusura bakmayın ben cevapladım Ferhat Bey sizde kusura bakmayın

    İyi Günler.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. İki Yerden Ücret Alan Stopaj Matrahı
    Konu Sahibi husok Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 18.Haziran.2019, 21:32
  2. Serbest Çalışan Mali Müşavirin Başka Bir Yerden Ücret Alması
    Konu Sahibi merihs12 Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 25.Mart.2014, 12:04
  3. Birden Fazla Yerden Ücret Alanın Vergisi
    Konu Sahibi ferhat Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 09.Mart.2009, 18:04
  4. Cevap: 7
    Son Mesaj : 02.Nisan.2007, 23:54
  5. Birden fazla işverenden ücret alanların....
    Konu Sahibi irfan Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 03.Haziran.2006, 16:54

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36