kamu işçi maaş

Like Tree4Beğeni
  • 1 Post By koraykarakaya
  • 1 Post By demiral
  • 1 Post By koraykarakaya
  • 1 Post By nguroy

Konu: Avukatın Kiraladığı Ofisi Tekrar Kiralaması

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2012
    Mesajlar
    1.406

    Avukatın Kiraladığı Ofisi Tekrar Kiralaması

    Arkadaşlar merhaba
    Avukat kiraladığı ofisi diğer 3 avukat arkadaşına kıraya veriyor makbuz mu kesmeli yoksa diğer avukatlar stopaj mı yapmalı?
    Teşekkür ederim?


  2. #2
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    1-Bu serbest meslek erbabı kiralama sözleşmesinden doğan kullanma ve yararlanma hakkını kısmen Borçlar Kanunun 322'nci maddesine göre alt kiralama sözleşmesi ile diğer avukatlara devretmiş oluyor. Bu nedenle GVK md.70 uyarınca avukatın elde ettiği gelir serbest meslek kazancı değil, GMSİ'dir.

    2-Kiraya veren avukat GMSİ elde ettiği, bir serbest meslek kazancı elde etmediği için VUK md.236 uyarınca serbest meslek makbuzu düzenlemeyecektir.

    3-Kiracı olan avukatlar ise GVK md.94/5-a uyarınca stopaj yapacaklar.

    4-Diğer taraftan eğer bu avukat ofisi diğer 3 avukatla birlikte kullanıyorsa, ödemiş olduğu kira giderinin %25'nin SMK'nınn tespitinde gider olarak dikkate alabilir, %75'ni ise GMSİ'nin tespitinde.
    Day-Dream bunu beğendi.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  3. #3
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245
    Alıntı koraykarakaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1-Bu serbest meslek erbabı kiralama sözleşmesinden doğan kullanma ve yararlanma hakkını kısmen Borçlar Kanunun 322'nci maddesine göre alt kiralama sözleşmesi ile diğer avukatlara devretmiş oluyor. Bu nedenle GVK md.70 uyarınca avukatın elde ettiği gelir serbest meslek kazancı değil, GMSİ'dir.

    sayın koraykarakaya,

    bu durumda kiraya verenin yazılı rızası bulunması gerekmiyor mu ?

    İyi Günler.

  4. #4
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    Sayın Demiral;

    Her ne kadar sorunuz Borçlar Hukukunu ilgilendirse de, cevap vermeye çalışalım. Evet kiraya ilk verenin de yazılı onayı gerekiyor.
    Borçlar Kanunu madde 322;

    "Kiracı, konut ve çatılı işyeri kiralarında, kiraya verenin yazılı rızası olmadıkça, kiralananı başkasına kiralayamayacağı gibi, kullanım hakkını da devredemez".

    Ama ortada 4 tane avukat olduğuna göre bunu düşünmüşlerdir her halde.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  5. #5
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245
    Alıntı koraykarakaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın Demiral;

    Her ne kadar sorunuz Borçlar Hukukunu ilgilendirse de, cevap vermeye çalışalım. Evet kiraya ilk verenin de yazılı onayı gerekiyor.
    Borçlar Kanunu madde 322;

    "Kiracı, konut ve çatılı işyeri kiralarında, kiraya verenin yazılı rızası olmadıkça, kiralananı başkasına kiralayamayacağı gibi, kullanım hakkını da devredemez".

    Ama ortada 4 tane avukat olduğuna göre bunu düşünmüşlerdir her halde.
    Sayın koraykarakaya,

    Sorduğum soru borçlar kanunu ile ilgili fakat soru içerisinde konu dağılmaması için sordum ince düşünecek olursak forumda açılan konular farklı yerlerde açılıyor fakat cevap veriliyor soru içerisinden soru çıkabiliyor sırf konu dağılmasın diye aynı konu üzerinden devam ediliyor ilk sorudan kopukluk olmaması açısından

    Belirttiğiniz gibi 4 tane avukat bu işlemleri gerçekleştirmiş fakat soruda ve ilk cevaplamanızda yazılı rıza ile ilgili bir bilgi geçmediği için sorma gereksinimi duydum.

    İyi Günler.
    koraykarakaya bunu beğendi.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2012
    Mesajlar
    1.406
    Değerli üstadlarım çok teşekkür ederim. Asıl kiracı alt kiralama yaparken düşük bedelden sözleşme imzalaması ( emsal kira bedeli hususunda sıkıntı yaratır mı ? İşyerinin sahibi olmayan tekrar kiralarsa yine de emlak vergisi değerini dikkate alması gerekir mi sizce ?

    Saygılarımla

  7. #7
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    GVK md.73'te veya ikincil mevzuatta emsal kira bedelinin alt kiralama sözleşmelerinin kapsamadığına dair bir hüküm olmadığı için mutlaka uygulanması gerekir.
    Day-Dream bunu beğendi.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  8. #8
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.411
    Gayrimenkul kiralanması 2. veya 3. alt kiralama bile olsa nitelik bakımından aynıdır. Bu nedenle uygulanmalıdır tabi.
    Konu nguroy tarafından (20.Mart.2013 Saat 14:32 ) değiştirilmiştir.
    Day-Dream bunu beğendi.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2012
    Mesajlar
    1.406
    Gerçekten çok değerli bilgiler, Teşekkür ederim
    Saygılarımla

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 1
    Son Mesaj : 14.Nisan.2013, 22:57
  2. Serbest meslek mensubunun Ofisi'ni kiralaması hakkında
    Konu Sahibi Ant Z Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 16.Ocak.2012, 12:26
  3. Avukatın vergilendirilmesi
    Konu Sahibi rcpbey Forum KDV
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 19.Ağustos.2009, 18:53
  4. Cevap: 4
    Son Mesaj : 14.Ocak.2009, 09:10
  5. Şirketin Çalışanına Kiraladığı Konut Gider Gösterilemez
    Konu Sahibi ferhat Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 21.Ağustos.2008, 09:21

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36