kamu işçi maaş

Konu: Gayrimenkul Satışı

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    764

    Gayrimenkul Satışı

    ticari faaliyeti olmayan normal bir vatandaş 2012 yılında 1 adet ,2013 yılında bir adet olamk üzere 2 daire satışı yaptı,bunlara ek olarak 2013 yılında çok ufak bir değerde arsa satışı da oldu. Tüm bunları ele alırsak bu satışları ticari kazanç olarak mı değerlendirmek lazım,yoksa değer artış kazancı oalrak mı vergilendiricez? ya da hiç bir işlem yapmaya gerek yok mu? kolay gelsin iyi çalışmalar


  2. #2
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245
    sayın merihs12,

    bu durumda GVK 37.Maddesine göre ticari kazanç olarak vergilendirilmesi gerekir.

    Gayrimenkullerin alım, satım ve inşa işleriyle devamlı olarak uğraşanların bu işlerinden;

    İyi Günler.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2012
    Mesajlar
    102
    merhaba,

    buradaki işlemde öncelikle devamlılık unsuru taşıyıp taşımadığına bakılması gerekiyor. Yani ticari faaliyeti olmayan şahsın bu satımları devamlılık gösteriyor mu?
    Saygılarımla
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir - Ayfer BALOĞLU

  4. #4
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245
    Alıntı burçak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba,

    buradaki işlemde öncelikle devamlılık unsuru taşıyıp taşımadığına bakılması gerekiyor. Yani ticari faaliyeti olmayan şahsın bu satımları devamlılık gösteriyor mu?
    sayın burçak 3 adet satış işlemi gerçekleşmiş 2 tanesi aynı döneme isabet etmiş karine oluşmuş bu durumda ticari faaliyet demeyelim de ne diyelim .

    İyi Günler.

  5. #5
    bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    3.767
    Sn:merih yazınızda sadece satış yapıldığı belirtilmiş. Bahsettiğiniz taşınmazların alınış tarihi ile alınış (iktisap) şekline bakılması gerekir. Mesela 10 yıl önce alınmış ve satılıyorsa ticari kazançtan bahsedilemez. 2012 yılında alıp sattıysa süreklilikten dolayı ticari kazanç olabilir.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2012
    Mesajlar
    102
    sn demiral,

    burada devamlılık unsurunun yanında birde gayrimenkullerin iktisap dönemleri de önemli.. gvk mükerrer 80/6.maddesine görede hareket edilmesi gerekmekte
    Saygılarımla
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir - Ayfer BALOĞLU

  7. #7
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245
    burada sadece değer artış kazanclarının vergisinin ödenmesi yeterli değil bu durumda ticari kazanç olarak vergilendirilmesi gerekir.

    İyi Günler.

  8. #8
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245
    evet iktisap dönemleri ile ilgili hiçbir bilgi yok.

    İyi Günler.

  9. #9
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    1-İlk olarak burada devamlılık unsurunu analiz etmek gerekir. Bence biraz katı bir yorum olsa da öteden beri idarenin görüşü aynı yıl içerisinde birden fazla, veya bir birini takip eden yıllar da birer tane satış yapılmasını ticari kazancın devamlılık unsuru olarak kabul etmekte ve bu kazançların değer artış kazancı olarak değil ticari kazanç olarak vergilendirilmesi gerektiğini belirtmektedir. Dediğim gibi bence bu görüş ticari kazancın sadece devamlılık unsuru göz önüne alan, organizasyon unsurunu göz ardı eden bir yaklaşım, ama 425 nolu VUK GT'den sonra özelgelerin neredeyse kanun hükmünde olduğunu düşündüğümüzde vergi müfettişleri böyle bir olayı ticari kazanç olarak değerlendireceklerdir.

    2-Verilen bilgilere göre daire satışlarını ticari kazanç, arsa satışını ise değer artış kazancı olarak değerlendirmek gerekiyor. Yani iki farklı gelir unsuru elde edilmiştir. GVK md.85 ve 86 hükümlerine göre beyanname verilmesi gerekmektedir.
    Konu koraykarakaya tarafından (02.Nisan.2013 Saat 19:26 ) değiştirilmiştir.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  10. #10
    bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    3.767
    Şimdi babamdan bana 4 daire, 2 arsa miras kaldı.(keşke). Bende bunları iki yıl sonra sattım. Bu ticari kazanç mı oluyor.
    Cevabımda iktisap şekli ile tarihine bu nedenle bakılması gerektiğini belirtmiştim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Gayrimenkul Satışı
    Konu Sahibi asiye780 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 13.Ağustos.2014, 23:39
  2. Gayrimenkul Satışı
    Konu Sahibi kariyerim3568 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 23.Aralık.2008, 09:10
  3. Gayrimenkul Satışı
    Konu Sahibi butterfly effect Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 04.Haziran.2007, 18:50
  4. Gayrimenkul Satışı
    Konu Sahibi c_aydin28 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 20.Ocak.2007, 22:36
  5. Gayrimenkul Satışı?
    Konu Sahibi celilcaglar Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 05.Ekim.2005, 11:15

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36