kamu işçi maaş

Konu: a.ş.' lerde ortakların banka hesabı nasıl vergilendirilir?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    65

    a.ş.' lerde ortakların banka hesabı nasıl vergilendirilir?

    Merhaba arkadaşlar;
    Sorum şu : Anonim şirket ortağı olan birisi şirketin parasını kendi şahsi banka hesabında fon olarak değerlendiriyor. Bu hesaptaki paranın vergisel olarak şirketle bi alakası varmı? yani bu banka hesabı şirkete kayıt yapılabilirmi? geliri şirket gelirimidir?
    Cevap verirseniz çok sevinirim.

    İlginiz için şimdiden teşekkürler.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mart.2006
    Mesajlar
    37

    a.ş.' lerde ortakların banka hesabı nasıl vergilendirilir?

    Söz konusu gelir şirket geliridir. Eğer para şirket aktifine kayıtlı değilse işletmeden çekiş olarak değerlendirilmek suretiyle vergiye tabi tutulur.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mart.2006
    Mesajlar
    416

    hayırr

    bence, şirket ortağı olan kişinin şahsi hesabına yatırılan paranın getirisi şirket açısından hiç bir bağlayıcılığı olamaz . çünkü kişilik kavramı gereği şirketin parasını ortağın şahsi hesabına yatırlması yine şirket üzerinden olcağından borç- alacak ilişkisi söz konusudur. bu paranın getirisinden ortak yararlanabiilir . fakat yine bu notada örtülü kazaç sözkonusu olabilir. bundan dolayı ortak şirkete belli bir oranda faiz ödemekle yükümlüdür.

    saygılar
    HİİİÇ BİR ŞEY BİLMİYORUM....<br /><br />...........................................

  4. #4
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    a.ş.' lerde ortakların banka hesabı nasıl vergilendirilir?

    Merhaba,
    Alıntı 5422 Sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu Nickli Üyeden Alıntı
    Örtülü Sermaye
    Madde 16 - (192 sayılı Kanunun 3'üncü maddesiyle değişen şekli) Kurumların aralarında vasıtalı, vasıtasız bir şirket münasebeti veya devamlı ve sıkı bir iktisadi münasebet bulunan gerçek ve tüzel kişilerden yaptıkları istikrazlar, teşebbüste devamlı olarak kullanılır ve bu istikrazlarla kurumun öz sermayesi arasındaki nispet, emsali kurumlarınkine nazaran bariz bir fazlalık gösterirse mezkur istikrazlar örtülü sermaye sayılır.
    Örtülü Kazanç
    Madde 17 -Aşağıdaki hallerde, kazanç tamamen veya kısmen örtülü olarak dağıtılmış sayılır:
    1. (2362 sayılı Kanunun 12'inci maddesiyle değişen bent) Şirket kendi ortakları, ortaklarının ilgili bulunduğu gerçek ve tüzelkişiler, idaresi, murakabesi veya sermayesi bakımlarından vasıtalı vasıtasız olarak bağlı bulunduğu veya nüfuzu altında bulundurduğu gerçek ve tüzel kişiler ile olan münasebetlerinde emsaline göre göze çarpacak derecede yüksek veya düşük fiyat veya bedeller üzerinden yahut bedelsiz olarak alım, satım, imalat, inşaat muamelelerinde ve hizmet ilişkilerinde bulunursa;
    2. Şirket, 1 numaralı fıkrada yazılı kimselerle olan münasebetlerinde emsaline göre göze çarpacak derecede yüksek veya düşük bedeller üzerinden kiralama veya kiraya verme muamelelerinde bulunursa;
    3. Şirket, 1 numaralı fıkrada yazılı kimselerle olan münasebetlerinde emsaline göre göze çarpacak derecede yüksek veya düşük faiz ve komisyonlarla ödünç para alır veya verirse;
    4. Şirket, ortaklarından veya bunların eşleri ile usul ve füruundan ve 3'üncü dereceye kadar (dahil) kan ve sıhri hısımlarından şirketin idare meclisi başkan veya üyesi, müdürü veya yüksek memuru durumunda bulunanlara emsaline göre göze çarpacak derecede yüksek aylık, ikramiye, ücret verir veya benzeri ödemelerde bulunursa.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

  5. #5
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    a.ş.' lerde ortakların banka hesabı nasıl vergilendirilir?

    Günaydın,
    Soruyu ayıralım;.
    1. Şirket zarar ediyor ama ortak şirketten para çekip kendi kullanıyorsa bu gayet net örtülü kazançtır.
    2, Şirket kar etti kar dağıtımı yaptı . Ortağın payına düşen hesabına geçti . Ortak da bunu çekip istediği gibi kullanıyor. Hiç bir sorun yok.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Ocak.2006
    Mesajlar
    1.112

    a.ş.' lerde ortakların banka hesabı nasıl vergilendirilir?

    Sayın alıerdem ın sorusundan gayet tehlıkelı yerlere geldım.

    Baskan ın dedıgı gıbı ortulu tehlıkesı cok acıktır.

    Fakat,

    "Sırketın parasını kendı sahsı hesabında degerlendırıyor" cumlesınde eksık bır yon var.

    sırketın parası sırketın kasasından ya da bankasından ya da alınan cekınden senedınden hangı kayıt ıle ortak a gecıyor.

    eger boyle bır kayıt yoksa acıga satıs var demektır.

    ıste geldıgım tehlıkelı yer budur. tıkkat.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. AŞ.lerde Yönetim Kurulu Üyesi Ve Ortakların Hisse Devirleri
    Konu Sahibi asuri33 Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 12
    Son Mesaj : 20.Mart.2017, 15:48
  2. Banka Hesabı
    Konu Sahibi stajer5555 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 10.Ekim.2010, 11:38
  3. A.Ş. lerde Kurucu Ortakların Durumu
    Konu Sahibi albatros_e Forum Bağ-Kur Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 29.Ekim.2008, 08:50
  4. Kira Gelirleri Nasıl Vergilendirilir
    Konu Sahibi nane Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 08.Ekim.2008, 13:33
  5. A.Ş.lerde Ortakların Sorumluluğu
    Konu Sahibi M.ÖZBAY Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 03.Eylül.2005, 10:45

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36