kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni
  • 1 Post By koraykarakaya

Konu: Yurtdışı Komisyon Hk

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Nisan.2013
    Mesajlar
    1

    Yurtdışı Komisyon Hk

    merhabalar,
    cok enteresan bir durum ile karşı karşıyayım, bilgisi olan ve yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim.

    Konu şöyle;
    Türkiyede var olan bir şirket var. bu şirket için yurtdışından bir şirket yine türkiyeden müşteri buluyor ve bu nedenle yurt dışı firma
    komisyon bedeli kesiyor. Bu Yurtdışı firmaya yapılacak olan ödemede stopaj kesintisi yapmamız gerekirmi?


  2. #2
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    Aslında çok da enterasan değil. Hizmetten Türkiyede faydalanıldığı ve hizmet Türkiyede ifa edildiği ve de ayrıca hizmeti ifa edenin kanuni veya iş merkezi Türkiyede bulunmadığı için KDV Kanunu madde 6/b, 9/1 ve 117 Nolu KDV Genel Tebliği bölüm 2.1'e göre tam KDV tevkifatı yapılması gerekir.

    Diğer taraftan verilen hizmet ticari kazanç olduğu için KVK md.30 uyarınca kurum stopajı yapılmasına gerek bulunmamaktadır.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  3. #3
    aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2008
    Mesajlar
    2.355
    koray üstadım kvk 30 da yok ?
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

  4. #4
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    Alıntı aşkınbulduk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    koray üstadım kvk 30 da yok ?

    Ben de zaten KVK md.30'a göre tevkifat yapılmasına gerek yok demiştim
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  5. #5
    aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2008
    Mesajlar
    2.355
    üstadım o madde de tasfiye ile ilgili yazıyor..
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

  6. #6
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    Alıntı aşkınbulduk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    üstadım o madde de tasfiye ile ilgili yazıyor..
    KVK md.30-tasfiye? Sayın Aşınbulduk hiç anlamadım, tasfiye maddesi KVK md.17, 30'uncu maddesi ile bir ilgisi var mı ki?
    Konu koraykarakaya tarafından (09.Nisan.2013 Saat 00:54 ) değiştirilmiştir.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  7. #7
    aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2008
    Mesajlar
    2.355
    üstadım 5422 ye bakmışım
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

  8. #8
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    Alıntı aşkınbulduk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    üstadım 5422 ye bakmışım

    Yaaa işte bizim gençliğimizde 5422 vardı, sonra bir gece 5520 geldi, unuttuk ilk göz ağrımızı
    aşkınbulduk bunu beğendi.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Aralık.2012
    Mesajlar
    9
    Merhaba,
    Komisyonculuk Ticari Kazanç olduğundan stopaj sözkonusu değildir.
    Komisyon işinden Türkiyede faydalanıldığından sözkonusu fatura tutarlarındanSSKDV hesaplanıp 2nolu beyannameile yatırılması 1 nolu beyannamedede indirim konusu yapılması gerekmektedir.
    Saygılarımla,
    faruk

  10. #10
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    Alıntı farukustun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,
    Komisyonculuk Ticari Kazanç olduğundan stopaj sözkonusu değildir.
    Komisyon işinden Türkiyede faydalanıldığından sözkonusu fatura tutarlarındanSSKDV hesaplanıp 2nolu beyannameile yatırılması 1 nolu beyannamedede indirim konusu yapılması gerekmektedir.
    Saygılarımla,
    faruk
    Soruya verdiğiniz cevap için teşekkür ederim Sayın Faruk Üstün.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Yurtiçi Ve Yurtdışı Komisyon Faturası
    Konu Sahibi CeyhanZ Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 16.Ocak.2015, 13:27
  2. Yurtdışı Komisyon Faturasında Kdv Durumu
    Konu Sahibi Serapgül Forum KDV
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 25.Haziran.2014, 15:55
  3. Yurtdışı Komisyon Faturası
    Konu Sahibi ibrahim61 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 21.Haziran.2013, 14:57
  4. Yurtdışı Komisyon..
    Konu Sahibi fugenc Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 17.Haziran.2009, 11:27
  5. Yurtdışı komisyon
    Konu Sahibi @SMMM Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 23.Temmuz.2005, 12:12

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36