kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni

Konu: Limited Şirket Arsa Trampası Hk

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Eylül.2012
    Mesajlar
    153

    Limited Şirket Arsa Trampası Hk

    Müşterimiz limited şirket, fabrika binası yanında bulunan arsayı arsa sahibi ile görüşerek daha başka bir yerde bulunan şirket üzerine kayıtlı arsa ile trampa yapmak istiyor.
    Üstadlar bu durum nasıl gerçekleşebilir, yardımlarınızı bekliyorum...
    Saygılar...


  2. #2
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    Özel hukuk açısından Borçlar Kanunun 282'nci maddesine göre düzenlenecek mal değişimi sözleşmesi ile trampa yapılır. Vergi hukuku açısından soruyorsanız tam olarak sorduğunuz noktayı belirtirseniz daha net bir cevap verebiliriz.
    Konu koraykarakaya tarafından (09.Nisan.2013 Saat 17:08 ) değiştirilmiştir.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Eylül.2012
    Mesajlar
    153
    Koray Bey,

    Trampa yapılacak arsa şirketin aktifine yeni girdi. Dolayısıyla 2 yıl aktifte kalmadığı için belirli yükümlülükleri olacak. Kdv ve Kurumlar Vergisi Kanunu açısından inceleyebilirmiyiz ?

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2012
    Mesajlar
    1.382
    Üstad tapu da trampa diye bir işlem var mı yok sa satış hükmünde midir ?

  5. #5
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    Alıntı bilanço Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Koray Bey,

    Trampa yapılacak arsa şirketin aktifine yeni girdi. Dolayısıyla 2 yıl aktifte kalmadığı için belirli yükümlülükleri olacak. Kdv ve Kurumlar Vergisi Kanunu açısından inceleyebilirmiyiz ?
    Şimdi 2 tam yıl dolmuş olsa da KVK md.5/1-e istisnasından zaten yararlanamaz trampa suretiyle elden çıkarılan taşınmaz. Bu husus amaçsal bir yorum ile 1 Nolu KVK GT madde 5.6.2.4.1'de açıkça belirtilmiştir.

    "5.6.2.4.1. Taşınmazlar ile iştirak hisselerinin para karşılığı olmaksızın devir ve temliki, trampası ve kamulaştırılması
    İstisna uygulanabilmesi için taşınmazlar ile iştirak hisselerinin satılması ve bu işlemden bir kazanç elde edilerek, satan kurumun mali yapısında bir iyileşmenin olması gerekmektedir. Bu nedenle, söz konusu aktif kalemlerin para karşılığı olmaksızın devir ve temliki, trampası gibi işlemler istisna kapsamına girmemektedir.

    Kat karşılığında arsa devrinde olduğu gibi, bir mal veya hakkın başka bir mal veya hak ile değiştirilmesini ifade eden trampa işlemlerinde de söz konusu istisna hükmü uygulanmayacaktır."

    Kanunun lafzında açık bir düzenleme olmamakla birlikte, VUK md.3/a uyarınca amaçsal yorum yaptığımızda aynı ilke KDV Kanunu madde 17/4-r için de geçerlidir.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  6. #6
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    Alıntı Day-Dream Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Üstad tapu da trampa diye bir işlem var mı yok sa satış hükmünde midir ?
    Yeni Borçlar Kanununda trampa işlemi mal değişimi sözleşmesi olarak isimlendirilmiş ve mülkiyeti devir amacı güden sözleşmelerden satım sözleşmelerinin ilkelerine tabidir.

    "Mal Değişim Sözleşmesi


    A.Tanımı
    MADDE 282- Mal değişim sözleşmesi, taraflardan birinin diğer tarafa bir veya birden çok şeyin zilyetlik ve mülkiyetini, diğer tarafın da karşı edim olarak başka bir veya birden çok şeyin zilyetlik ve mülkiyetini devretmeyi üstlendiği sözleşmedir.


    B. Tabi olduğu hükümler
    MADDE 283- Satış sözleşmesine ilişkin hükümler, mal değişim sözleşmesine de uygulanır; buna göre taraflardan her biri, vermeyi üstlendiği şey bakımından satıcı, kendisine verilmesi üstlenilen şey bakımından alıcı durumundadır.


    C. Zapttan ve ayıptan sorumluluk
    MADDE 284- Satış sözleşmesinin zapttan ve ayıptan sorumluluğa ilişkin hükümleri uygun düştüğü ölçüde, mal değişim sözleşmesine de uygulanır."
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Eylül.2012
    Mesajlar
    153
    üstad, kanun lafzından istisna olmadığı açık.
    işlemlerin uygulanış biçimi hakkında da görüşlerinizi aktarabilirmisiniz.
    trampa yapılan arsa elden çıkarken kdv li fatura kesmemiz gerekiyor herhalde.
    kv açısından ise aktife girip çıkacağı için vergi çıkması söz konusu olmayacak. Yani alış satış değerleri arasında fark yok ise.
    sadece kdv ödememiz yeterli olacak gibi.

  8. #8
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    KDV olacağı kesin, ancak kurum kazancı çıkmayacağına o kadar da emin olmayın bence. Öncelikle VUK md.328'e göre trampa ile aldığınız arsa ile elden çıkardığınız arsanın mukayyet değeri arasındaki farkın MDV satış karı olarak gelir tablosuna yansıtılması gerekiyor. Ayrıca KDV matrahı da emsal bedel olacak KDV md.27 uyarınca, mukayyet değer değil.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Eylül.2012
    Mesajlar
    153
    üstad emeğine sağlık. teşekkürler...

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2012
    Mesajlar
    1.382
    Değerli üstadlar tapuda trampa diye bir işlem varmış ancak tapuların üzerinde edinme şekli trampamı yazacak ?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Limited Şirket Aktifine Kayıtlı Arsa Ve Binaların Trampa Yoluyla Değişimi
    Konu Sahibi gokdemiribo Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 30.Kasım.2015, 12:32
  2. Cevap: 0
    Son Mesaj : 11.Kasım.2015, 10:54
  3. Limited Şirket Arsa Alımı İçin Karar
    Konu Sahibi champell59 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 28.Eylül.2011, 17:00
  4. Cevap: 7
    Son Mesaj : 06.Ağustos.2010, 10:39
  5. Limited Şirkete Limited Şirket ortak.?
    Konu Sahibi ZİNDAN Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 05.Mart.2008, 11:31

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36