kamu işçi maaş

Like Tree5Beğeni

Konu: Bedelsiz İthalat İşlem Muhasebe Kaydı

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı koraykarakaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tahsin Bey kesinlikle haklı bence, ben de aynı şeyi düşünüyorum, GİB de öyle, literartürdeki onlarca yazar da öyle, Kevork Bey de tam tersini düşünüyor. Herkes doğru bildiği uygulamaya devam etmeli bu gri alanda.
    Koray Bey,

Ben bedelsiz ithalata konu olan faturanın üzerinde bedelin varolması gerektiğini ancak faturaya konan ibare yüzünden ödeme yapılmadığını söylüyorum. Faturadaki bedelin de ithalat esnasında gümrük bedeli hesaplamasına dayanak teşkil etmek üzere beyannameye intikal ettirildiğini. Yani illa gerekiyorsa takdir, emsal bedel filana gerek yok. Ancak bedelsiz ithalat için gerekli faturada tutar hanesi "0" iken yani maliyeti "0" iken nasıl emsal bedeli yazacaksınız ?

Ancak illa 153 / 159 a bir kayıt koyacaksanız, karşılığı da gelir diyorsanız, ben maddelerin en sonunda geleceği noktayı yazdım 690 hesapta 621 - 6XX (679) = 0 , bundan farklı bir şey varsa bu yaptığımız işlem ne anlam taşıyor diye sordum. Yada gözden kaçırdığım bir şey varsa yevmiye maddelerini yazarak ban anlatın, bende bakış açımı değiştireyim.

Saygılar,
    Kevork

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Tabiki herkes kendi bildiğini uygulamaya devam edecek etmesine de...Ortada şöye bir durum var.. Ben yinede görüşümü yazmadan evvel bir araştırma yapıp konuyla ilgili makaleleri göz gezdirmiştim.Ne hikmettir ki konuyla ilgili ne kadar makale incelediysem hemen hepsi, emsal bedel den bahsetmekte ve bu bedelinde gelire atılması gerektiği konusunda görüş birliği yapmaktadırlar. Bu kadar kişi (bizlerde dahil) tamamen hatalı biliyor da olamaz herhalde, diye düşünüyorum...
    Sonuçta gelir ve gider sıfırlanmaktır.. 679=621=0 olmaktadır.Ama muhasebede tam açıklama diye bir kural vardır.Gelir ve giderin nötrleştiği kaydi bazda da gösterilmelidir.
    Özde birleşiyoruz aslında.
    Konu Tahsin Kurt tarafından (29.Nisan.2013 Saat 16:13 ) değiştirilmiştir.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın Twolf,

Basit bir şey yapalım. Bu faturadaki tutarın 1. TL olduğunu varsayın. ( Diyelimki malın bedeli esasen 500,-- TL gümrük beyannamesine de böyle intikal etti ve vergi hesaplandı ama böyle bir tutar ödemediniz veya sadece 1 TL ödediniz. ) Tam açıklama kuralını ise fatura bedeli 0 olmasına rağmen yani maliyet açıkça belliyken değer takdir ederek ihlal etmiş olmuyormusunuz.

İkincisi ise mademki 159 veya 153 hesaba maliyet bedeline bir takdirde bulundunuz envanterinize de bu değerle alacaksınız. Esasen katlanmadığınız bir maliyeti envantere intikal ettirmek kar zarar unsurunda hangi sonucu doğurur. Bu malı da 1.000,-- TL ile satmış olun.

Saygılar,
    Kevork

Ben bir kumaş firmasıyım.Yurtdışından mümessili olduğum firma 100 mt kumaşı Türkiye'deki firmalara gösterip pazarlamam amacıyla yolladı. Invoice gümrük işlemlerine mesnet teşkil etmesi amacıyla 1.000 Eur olarak düzenlense de üzerine konan bir ibareyle, numune olduğu ve ticari olarak bedelsiz olduğu ayrıca belirtildi. Bu durumda
    1) Bu gelen bedelsiz numune mal için gümrük işlemleri sırasında ödediğim vergi, kdv, nakliye, gümrükçü giderlerini 159 hesapta izlemeli miyim?
    2) Bu gelen malı illada 153 mi almalıyım?
    3) yoksa gelir mi yazmalıyım?
    4) Sadece masraflar için 159 sonra 159 hesapta toplanan tüm giderleri pazarlama satış dağıtım giderlerine virman suretiyle kapatmak

yardımcı olursanız sevinirim
    SMMM Aydın AY

koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı ksimkesyan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın Twolf,

Basit bir şey yapalım. Bu faturadaki tutarın 1. TL olduğunu varsayın. ( Diyelimki malın bedeli esasen 500,-- TL gümrük beyannamesine de böyle intikal etti ve vergi hesaplandı ama böyle bir tutar ödemediniz veya sadece 1 TL ödediniz. ) Tam açıklama kuralını ise fatura bedeli 0 olmasına rağmen yani maliyet açıkça belliyken değer takdir ederek ihlal etmiş olmuyormusunuz.

İkincisi ise mademki 159 veya 153 hesaba maliyet bedeline bir takdirde bulundunuz envanterinize de bu değerle alacaksınız. Esasen katlanmadığınız bir maliyeti envantere intikal ettirmek kar zarar unsurunda hangi sonucu doğurur. Bu malı da 1.000,-- TL ile satmış olun.

Saygılar,
    Kevork
    Faturada emtia bedelinin 1 TL olması ile hiç olmaması çok farklı şeylerdir. Hiç bedel yoksa VUK md.267'ye göre emsal bedele giderken, 1 TL yazıyorsa o 1 Tl'yü maliyet bedeli olarak kabul etmek gerekecektir. Tabi burada tarafların KVK md.13 uyarınca ilişkili kişi olmadığı varsayımı altında her hangi bir vergisel risk ortaya çıkmayacaktır.

Esasen katlanmadığımız bir maliyet ile envantere bir iktisadi kıymet almak eğer bu iktisadi kıymeti aynı hesap dönemi içerisinde satarsak "nötr" bir etki doğurur. Hatta aynı ay içerisinde satarsak KDV açısından da aynı şekilde.

Ne var ki, eğer aktife girişi ile satış tarihi arasında hesap dönemi veya ay atlaması nedeniyle KDV vergilendirme dönemi olursa, her iki vergi türü açısından da yapılan işlem eleştiriye ve cezalı tarhiyata açık bir hale gelecektir.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı aydinay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben bir kumaş firmasıyım.Yurtdışından mümessili olduğum firma 100 mt kumaşı Türkiye'deki firmalara gösterip pazarlamam amacıyla yolladı. Invoice gümrük işlemlerine mesnet teşkil etmesi amacıyla 1.000 Eur olarak düzenlense de üzerine konan bir ibareyle, numune olduğu ve ticari olarak bedelsiz olduğu ayrıca belirtildi. Bu durumda
    1) Bu gelen bedelsiz numune mal için gümrük işlemleri sırasında ödediğim vergi, kdv, nakliye, gümrükçü giderlerini 159 hesapta izlemeli miyim?
    2) Bu gelen malı illada 153 mi almalıyım?
    3) yoksa gelir mi yazmalıyım?
    4) Sadece masraflar için 159 sonra 159 hesapta toplanan tüm giderleri pazarlama satış dağıtım giderlerine virman suretiyle kapatmak

yardımcı olursanız sevinirim
    1- Kısmen evet. Yalızca ithalde ödediğiniz KDV'yi indirim imkanınız olduğu için KDVK md.58 uyarınca stok maliyetine eklemek yerine 191'e kaydetmeniz gerekir.

2-Evet

3-Hem evet, hem de zaten 2'nci cevapla bağlantılı olarak 153/649 kaydını yapmanız gerektiği için her ikisine de evet.

4-Hayır, size bir emtia teslim edilmiş numune olarak. Bu emtiayı 760'a kaydederseniz, tasarruf hakkı hali hazırda size ait olan bir iktisadi kıymetin maliyet bedeline girmesi gereken unsurları gider olarak yazarak önemli bir vergi hatası yapmış olursunuz.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sevgili formdaşlarım

Yukardak anlatılan Bedelsiz İthalat ile ilgili makleleri okudum.Burda da hem bir değerlendirme yapmak hem konuyu toparlamak maksadıyla yazacağım.Zira yazılarını takip ettiğim Sayın Formdaşım Kevork'un kendi yazısında da belirttiği gibi Ancak illa 153 / 159 a bir kayıt koyacaksanız, karşılığı da gelir diyorsanız, ben maddelerin en sonunda geleceği noktayı yazdım 690 hesapta 621 - 6XX (679) = 0 , bundan farklı bir şey varsa bu yaptığımız işlem ne anlam taşıyor diye sordum. Yada gözden kaçırdığım bir şey varsa yevmiye maddelerini yazarak ban anlatın, bende bakış açımı değiştireyim.

Bu bakış açısını değiştirelim.Sayın Formdaşım.Yukarda Saygıdeğer dostlarım Koray bey ve twolf'ün Bedelsiz İthalat konusundaki açıklamaları doğru.Yukarda sizden yaptığım alıntı var.(kırmızı boyalı) kısaca geleceği nokta '0' (sıfır) ne anlam taşıyor demişsiniz. O zaman bu şu anlamamı geliyor.Sonuç '0' (sıfırsa) işlemede gerek yokmu demek o zaman şöylemi düşünelim 2 nolu KDV işlemini bilirsiniz o tür işlemlerde de 1 nolu KDV beyannamesiyle indirip 2 nolu KDV ile beyan ediyoruz.Onun sonucuda sıfır işlem yapılmasın mı veya Banka işlemlerinde bazen hatalı işlemler yapılıyor.Bazen para önce yatırılıyor sonra çekiliyor bunlarda biribiri nötrlediği zaman işlem yapılmamalı mı ?

Oysa açıklamlarınızın tamamını okudum ve doğru buluduklarımı alıp sizi ikna edeceğim.

Sizden yaptığım alıntılarla bazı cevaplar verdikten sonra sonuç kısmında konuyu özetleyeceğim.

Sizinde belirttiğiniz gibi fatura bedelsiz olur ama üzerindeki bedel gümrük işlemleri yani gümrükte bir kdv uygulnaması açısından yazılır.Bu da genelde Sayın Koray beyinde belirttiği ve sizinde değindiğiniz gibi emsal bedeldir.Bu bedel üzerinden kayıtlara alınmalıdır.Ayrıca bedelsiz gelen promosyon eşantiyon v.b işletmeye gelen numunelerin,promosyon,eşantiyom yani çok küçük miktardaki bedellerin değerlemesi ise sizin dediğiniz gibi bedelsiz gelen mallar ise Saygıdeğer dostlarım Koray bey ve twolf dediği şekilde değerlenir.

Sonuçta işletme aktfilerinize karşılıksız bir mal giriyor.Aktiflerinize giren bu mal sonuçta işletmeye satıldığı zaman bir yarar sağlayacak tabiki karşılık hesabı 679-Diğ.Olg.Dışı Gelir Karlar olur.Bunu şöyle söylesek herhalde şöyle anlatsak yanlış olmaz.Bırakın Bedelsiz İthalatı Malınızı saydınız malınız fazla nedeni araştırdınız bulamadınız nasıl kayıt yaparsınız ? Nereye kayıt yaparsınız ?

Dolayısıla Bedelsiz İthalat İşlemlerinde

_______________________________/_____________________________

159-Ver.Sip.Av.

679-Diğ.Olg.Dışı G/K

______________________/_____________________________

153- Tic.Mallar

159-Ver.Sip.Av
    __________________________/______________________________

satış kaydını yapmıyorum.Satış kaydı yapılmış varsayımı ile maliyet kaydı

____________________________/____________________________________

621-Sat.Tic.Mal.Maliyeti

153-Tic.Mallar

_____________________________/____________________________

Dolayısıyla 679-Diğ.Olg.Dışı G/K hesabındaki bedelde yılsonunda 690-Dön.K/Z hesabına atılarak Vergisi ödenecek.Sonuçta bedelsiz bir mala sahip olunmuş sonuçta işletme bundan yarar sağlamıştır.

Gelelim Numune,eşantiyon,promosyon v.b ürünler ise (yani işletmenin sadece pazar payını büyütmek için elindeki ürünler adet ve rakam olarak bunlar 50 nolu kdv tebliği) sadece bunların gümrük masrafları (taşıma,hamaliye,v.b) maliyeti oluşturur.

__________________________________/____________________________________

159-Ver.Sip.Av.

100-Kasa

Gümrük Masraflarının ödenmesi

_______________________________/____________________________

157-Diğer Stoklar

159-Ver.Sip.Av.

______________________________/_______________________________

Saygılarımla

Ferhat
    aşkınbulduk bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)