kamu işçi maaş

Like Tree13Beğeni

Konu: Fason Mobilya İşçiliğinde Tevkifat

koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı aygunh34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    koray bey sizi dediğiniz gibi bir duruma sokmak gibi bir gayem yok.ben doğru olanı bulmaya çalışıyorum ki yok sa size zaten suçlayıcı bir şekilde yanlış biliyorsunuz derdim.ben bu konularda acemiyim çok net bir şeyler biliyor olsa idim burda sizlerden ve tecrübelerinizden müsade ettiğiniz derece de faydalanmak istemezdim.
    kolay gelsin...

Allah, allah bu ne alınganlık, ben siz öyle yapıyorsunuz demedim ki zaten, A,B ve C'den sizi de kast etmedim. Daha ziyade genel olarak meslek mensuplarına bir eleştiri yapmıştım. Benim yazdıklarımdan olsa olsa bir önceki mesajınızda bahse konu olan iki SMMM'nin alınması gerekir, sizin değil.

Siz doğru olanı yapıyorsunuz, bilmediğiniz tereddüt ettiğiniz bir konuda soru soruyorsunuz, öğrenmeye çalışıyorsunuz, biz de bilgimiz yettiği kadarıyla cevap vermeye çalışıyoruz.

Sizi kesinlikle hedef almayan bir mesaja verdiğiniz bu tepkiniz beni şaşırttı gerçekten de.
    Konu koraykarakaya tarafından (02.Mayıs.2013 Saat 18:11 ) değiştirilmiştir.

Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı aygunh34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    koray bey sizi dediğiniz gibi bir duruma sokmak gibi bir gayem yok.ben doğru olanı bulmaya çalışıyorum ki yok sa size zaten suçlayıcı bir şekilde yanlış biliyorsunuz derdim.ben bu konularda acemiyim çok net bir şeyler biliyor olsa idim burda sizlerden ve tecrübelerinizden müsade ettiğiniz derece de faydalanmak istemezdim.
    kolay gelsin...
    Sayın aygunh34,

Sayın koraykarakaya'nın yazdığı örnekleme bahsettiğiniz diğer SMMM'lere vurgu yaparak yazmıştır,sizi hedef alarak yazılan bir örnekleme olmadığı gibi üzerinize alınmanızda gereksizdir. Zaten şahsınıza yapılan bir örnekleme olsaydı 8 No.lu mesajında sizi bu konu hakkında muhattap alıp şahsınıza yönelik cevap yazardı.

Sayın koraykarakaya zaten kötü bir şey dememiş sorunuza zaten etkili ve kesin cevap vermiştir her zaman Sayın koraykarakaya ve tüm forum üyelerinin bilgileri yettiği kadar istifade edebilirsiniz.

Sayın koraykarakaya'nın tanıdığınız SMMM'ler için yaptığı örnekleme sizi kızdırdı ise orasına bir şey diyemem sizin düşüncenizdir.

İyi Günler.
    koraykarakaya bunu beğendi.

Değerli meslektaşlar,

Konuya gördüğüm kadarıyla tebliğin 3.2.5. bölümü olan "İŞGÜCÜ TEMİN HİZMETLERİ" kapsamında yaklaşılmamış. Konu bu çerçeveden değerlendirildiğinde ve şartların uyması halinde Tevkifat olabileceği kanaatindeyim.

Saygılar,

Sayın Tktvlkn bu olayda iş gücü temin hizmetinin en önemli unsuru olan temin edilen elemanların, hizmeti alanın sevk, idare ve kontrolü altında çalıştırılması unsuru mevcut değildir.
    demiral bunu beğendi.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Alıntı koraykarakaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın Tktvlkn bu olayda iş gücü temin hizmetinin en önemli unsuru olan temin edilen elemanların, hizmeti alanın sevk, idare ve kontrolü altında çalıştırılması unsuru mevcut değildir.
    Sayın Koraykarakaya,

Bu konu ile ilgili "aygun" arkadaşımız söz konusu işleme ait elemanların bu yönüne ilişkin bir bildirimde bulunmamış. Böyle olduğunu siz mi farz ettiniz yoksa bir bilgi mevcut mudur? Bu nedenle şirket SMMM'leri konuyu bu yönden bağdaştırmış olabilirler mi? "aygun" arkadaşımızın bahsettiği "dışarıya yaptırıcaz" kesilmesi dışarda değilde 3. bir firmayı kastetmek amacıyla kullanılmış olabilir mi? diye düşünüyorum.

Maksadım sadece böyle bir husus olabilir gibi bir tereddüdütüm var, onu gidermek.

Saygılar,

"fason olarak dışarıya mobilya yaptıracak" bu cümleden işçiliğin fason olduğu açıkça belli oluyor.
    demiral bunu beğendi.

"Fason olarak dışarıya mobilya yaptıracak" cümlesinde ki "fason" kelimesi bir işin asli sahibi değil başka bir kişi veya kurumca yapıtırılabilecek olması anlamına geliyor, uygulamada fason kelimesi genel-geçer bir kelimedir. Başka bir firmaya ait (sorumluluğu size ait) personelin yan tarafta size ait bir dükkanda gelip sizin mobilyalarınızı monte etmesi veya her ne işlem gerekiyorsa gerçekleştirmesi halinde, burada nasıl olupta "İŞGÜCÜ TEMİN HİZMETİ"nden söz edilemez?

Ben bu işe "yahu bu fasondur, fason tekstil ve konfeksiyon işleri, fason çanta ve ayakkabı dikim işlerinde tevkifat vardır" dediğimde, yarın bir inceleme esnasında; "tebliğin 3.2.5. İŞGÜCÜ TEMİN HİZMETLERİ bölümüne hiç mi bakmadın" derler.

Bence ilgili arkadaşa konunun detayını anlatmasını söylemekte ve ona göre gerekirse görüş değiştirmek fayda var.
    Konu tktvlkn tarafından (27.Mayıs.2013 Saat 15:29 ) değiştirilmiştir. Sebep: harf hatası

Fason kelimesinin Türkçe sözlük anlamı şudur; ticaret malzemesi marka sahibi tarafından karşılanarak başka bir firmaya yaptırılan mal. Buna göre diğer şirketin işçileri gelip, mükellefin sevk idaresinde mükellefin iş yerinde imalat yapıyorlarsa işgücü temin hizmeti olur elbette, ama ona da fason imalat denmez.

demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Fason imalat aynen Sayın koraykarakaya'nın belirttiği gibi yapılır kendi malzemesini karşı tarafa vererek imalat yaptırılması açık ve net fason imalatıdır. Malzemeyi temin eden bunu kendi büyesinde imal ettirse bunun adıda 'fason üretimi olmaz'

Fason üretimini özellikle tekstil sektöründe çok fazla görürüz tekstil firması ipliğini karşı küçük atölyelere tartım şeklinde teslim eder üretim sonunda bu çıktılar teslim firmasına yine kilo bazlı teslim edilir (birim fiyat parça başı olarak dikkate alınır) fireler düşüldükten sonra hesaplamalar yapılır kolay anlatımla bu işlem FASON ÜRETİMDİR.

İyi Günler.

Değerli arkadaşlar ben sizi anlıyorum, o yönde bir sıkıntı yok teşekkür ederim.

Ancak, ben ilgili kişinin durumundan bahsediyorum ve siz beni anlamamakta ısrar ediyorsunuz. Bana benim bildiğim şeyleri yazmayın rica ediyorum.

Ben diyorum ki arkadaşın durumu bu şekilde olabilir ama siz kesin konuşuyorsunuz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)