kamu işçi maaş

Like Tree13Beğeni

Konu: Fason Mobilya İşçiliğinde Tevkifat

Fason Mobilya İşçiliğinde Tevkifat

üstadlar hayırlı akşamlar;

benim iki sorum olacak daha doğrusu sizden teyit alıcam ;

1-şirketimiz fason olarak dışarıya mobilya yaptıracak bütün malzemeleri biz vericez bize sadece işçilik faturası kesilecek.bu işlem sonucundaişçilik faturasının kdvsin de tevkifat mı yapmamız gerekiyor fason tekstil işlerinde 1/2 oranında mobilyada da mı 1/2 kdv tevkifat yapıcaz?
    2- şirket ünvanında tekstil uzantısı var mobilya uzantısı yok.mobilya satışı yapmak için ünvana mobilya kelimesi ekletmeli miyiz?
    teşekkürler şimdiden...
    Konu ebru şener tarafından (30.Nisan.2013 Saat 08:53 ) değiştirilmiştir.

koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    1- 117 Nolu KDV GT bölüm 3.2.7'ye göre sadece tekstil ve konfeksiyon fason işçiliği kdv tevkifatına tabidir, diğer fason işçilikler değil.

2-Yeni TTK ile ultra vires yasağı kalmadığı için ünvan değişikliğine gerek yoktur.
    Konu koraykarakaya tarafından (30.Nisan.2013 Saat 00:31 ) değiştirilmiştir.
    aygunh34 bunu beğendi.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

koray bey fason teks.ve konf.kdv'ye tabidir,diğer fason işçilikler değil derken kdv tevkifatına tabi değildir demek istediniz galiba.yoksa bize keseceği fason işçilik kdv ye tabi olsa gerek

Pardon haklısınız gecenin bu saatinde yazarken KDV tevkifatına tabi değildir yazmak yerine, KDV'ye tabi değildir yazmışım. Yoruldum her halde bugün biraz Kafa karıştırmaması için hemen düzeltiyorum.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

koray bey ;
    ivdb sitesi üzerinde bir muktezaya rastladım burda son satırda
    "Ancak; firmanızca başka firmaların bordrosunda kayıtlı işçiler kullanılarak yapılan “üretim işçiliği” hizmeti 96 ve 97 Seri No.lu KDV Genel Tebliği kapsamında eleman temini olarak değerlendirildiğinden tarafınızdan %90 oranında KDV tevkifatı yapılarak beyan edilip ödenmesi gerekmektedir." cümlesine rastladım.
    T

burda bizim adımıza üretim işçiliği yapılacak.dolayısıyla ödeyeceğimiz kdv de tevkifat yapmamız gerekiyor galiba. nedersiniz?

Mukteza güncel değil, zira 117 Nolu KDV Genel Tebliğinin 7/29 ve 7/30 maddeleri uyarınca 96 ve 97 Nolu KDV Genel Tebliğlerinin ilgili bölümleri yürürlükten kaldırılmıştır.
    demiral bunu beğendi.

aradan bir kaç gün geçti ama tevkifat konusunda hala emin olamadım.koray bey siz mobilyada muhatabın keseceği fason üretim işçiliği kdv tevkifata tabi değil dediniz. şirketin smmm si ve başka bir smmm tanıdığa sordum her ikiside üretim işçiliğinde kdv nin tevkifata tabi olduğunu beyan ettiler.ben de işin içinden çıkamadımbunun dışında genelgeye bakıyorum mobilya fason işçiliği ile ilgili bölüm bula mıyorum.sadece tekstil ve konfeksiyon işçiliği kdv tevkifatından bahsediyor.

Demek şirketin SMMM'si ve diğer tanıdık SMMM bu olayı benden daha iyi biliyorlar, hatta o kadar iyi biliyorlar ki 117 Nolu KDV Genel Tebliğinden bile daha iyi biliyorlar.
    demiral bunu beğendi.

Birazdan antipatik olmayı da göze alarak her zaman olduğu gibi bazı eleştirilerde bulunacağım. Lütfen böyle olmayan meslektaşlarımız üzerine alınmasın.

A,B ve C SMMM olan 3 arkadaşmış. Bir gün A ile B çay içerken A B'ye "tekstil fason işçiliğinde KDV tevkifatı var" demiş. B bunu bilgiyi duyunca hiç sorgulamadan doğru kabul etmiş, bilgi doğru olmasına doğruymuş ama B A'ya bu bilginin yasal dayanağı nedir diye sorma ihtiyacı hissetmemiş. B kendisi de konuyu araştırma ihtiyacı duymamış, zaten böyle bir mesleki alışkanlığı da yokmuş. Aradan bir hafta geçmiş B arkadaşı C ile telefonda konuşurken "tekstil fason işçiliğinde KDV tevkifatı var" demiş, C bu cümleyi "bütün fason işçiliklerde KDV tevkifatı vardır" olarak duymuş. Tabi C de B'den yasal dayanak talebinde bulunmamış veya bu duyduğu bilginin doğrulunu araştırma zahmetine girmemiş. Artık C tüm kalbiyle bütün fason işçiliklerin tevkifata tabi olduğuna inandığı için, uygulamasını böyle yapmaya başlamış, hatta konu hakkında kendisine sorulan sorulara da ısrarla ve de elbette yasal dayanak göstermeden tevkifat vardır diye cevap vermiş.

Şimdi bu hikayede hatalı olan kim sizce?

A-Doğru bir bilgi verip, verdiği bilginin yasal dayanağını söylemeyen ve hatta bilmeyen A

B-Öğrendiği bilginin doğruluğunu kontrol etmeyen B

C-Hem öğrendiği bilginin doğrulunu kontrol etmeyen, hem de yanlış duyduğu bilgiyi ısrarla doğruymuş gibi savunan C

D-Hepsi
    demiral, aşkınbulduk ve ferhat bunu beğendi.

koray bey sizi dediğiniz gibi bir duruma sokmak gibi bir gayem yok.ben doğru olanı bulmaya çalışıyorum ki yok sa size zaten suçlayıcı bir şekilde yanlış biliyorsunuz derdim.ben bu konularda acemiyim çok net bir şeyler biliyor olsa idim burda sizlerden ve tecrübelerinizden müsade ettiğiniz derece de faydalanmak istemezdim.
    kolay gelsin...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)