kamu işçi maaş

Like Tree5Beğeni

Konu: Yap-satçılık İşinde Daire Teslimi

Yap-satçılık İşinde Daire Teslimi

merhaba arkadaşlar benim sorum : yapsatçılık yapan bir firmam var 2013 şubat ayında 10 dairelik inşaatın 5 dairesini tamamlayarak yaptı ve tapu teslimini de yaptıktan sonra sadece 5 daireye faruasını düzenledi. Ben geçici vergi beyannamesinde bu satışı beyan edecek miyim? ve aşağıda yaptığım satışın yevmiye kaydı doğru mudur. ?
    120
    600 ..
    391
    Bu işle ilgili ticari kazancımı ne zaman beyan edeceğim? bilgisi olanların Bilgi vermenizi rica ediyorum?
    Konu smmcanan tarafından (14.Mayıs.2013 Saat 09:11 ) değiştirilmiştir.

demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Daire satışlarını sözleşme karşılığımı yaptınız önceden avasn almışmıydınız?
    Düzenlediğiniz satış faturasının KDV oranını nedir ?

İyi Günler.

evet avans almıştık. satış faturası kdv oranı %1 çünkü 110 m2 lik daireler.

Bu durumda faturayı %18 KDV oranından düzenlemeniz gerekirdi.

İyi Günler.

koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı demiral Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu durumda faturayı %18 KDV oranından düzenlemeniz gerekirdi.

İyi Günler.
    Neden %18 yine nedenini gerçekten merak ettiğim bir cevap
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Sayın koraykarakaya,

İnşaat bitmeden yapılan satışlara karşılık karşılık alınan avanslara karşılık düzenlenen faturanın KDV oranı %18 olması gerekir.İnşaatın sona erdiği tarih vergiyi doğuran olay kabul etmemiz inşaat bitmeden yapılan satışları avans olarak değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum.Yapı kullanma izni alındığında satış faturası düzenlenmesi gerekir diğer türlü düzenlenecek avans karşılığı faturada KDV %18 olması gerekir.

Saygılarımla,

Sayın koraykarakaya,

İnşaat bitmeden yapılan satışlara karşılık karşılık alınan avanslara karşılık düzenlenen faturanın KDV oranı %18 olması gerekir.İnşaatın sona erdiği tarih vergiyi doğuran olay kabul etmemiz inşaat bitmeden yapılan satışları avans olarak değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum.Yapı kullanma izni alındığında satış faturası düzenlenmesi gerekir diğer türlü düzenlenecek avans karşılığı faturada KDV %18 olması gerekir.

Saygılarımla,
    Avans karşılığı fatura düzenlemek bir de üzerine KDV hesaplamak Gerçekten bir yaşıma daha girdim.
    Konu koraykarakaya tarafından (16.Mayıs.2013 Saat 09:25 ) değiştirilmiştir.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Sayın koraykarakaya,

Benim anlatmak istediğim 6 nolu mesajımdan alıntılar yapıyorum izniniz ile.

İnşaat bitmeden yapılan satışlara karşılık fatura düzenleniyor ise ve öncesinde avans ödenmiş ise bu faturayı %18 KDV oranı ile düzenlemek gerekir,yani yapı ruhsatı alınmadan avans karşılığı düzenlenen faturanın KDV oranı %18 olması gerekir.

Saygılarımla,

1-Avans adı üstünde avanstır. Sözlük anlamı yapılacak bir hizmet ya da satın alınacak bir mal karşılığı gerçekleşecek borçtan öncelikle ödenen bir bölümüdür. Avans olarak alınan bir tutar mal teslim edildiğinde avans özelliğini kaybeder zaten.

2- VUK md.229 uyarınca fatura satılan emtia karşılığında borçlandığı meblağı gösterir, ödenen tutar eğer gerçekten hala avans ise emtia teslim edilmediği ve teslime bağlı müşteriden alacaklı hale gelinmediği için fatura da düzenlenmez.

3-Yapı inşaat ruhsatı başka bir şey, yapı kullanım izni başka bir şeydir. Zaten yapı inşaat ruhsatı almadan inşaata başlanamaz. İnşaat bittiğinde ise yapı kullanım izni alınmasa bile Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre kat irtifakına bağlı olarak gayet güzel satış ve tapu siciline kayıt yapılır.

4- Faturanın düzenlenmesi gereken tarih konutların alıcının fiili kullanımına terk edildiği tarihtir. Eğer henüz yapı kullanma izni alınmadan alıcıya fiilen terk edilmişse, gelir de yazılır, kdv'de bu aşamada hesaplanır, fatura da bu aşamada düzenlenir.

Maliye Bakanlığının 06.04.2000 gün ve 002112 sayılı özelgesi;

"İnşaatlar devam etmekte iken özel sözleşme veya satış vaadi ile veya arsa payı üzerinden (kat irtifaklı arsa tapusu üzerinden) yapılan satışlarda bir teslim veya hizmet mevcut olmadığından alınan bedeller ise avans niteliği taşıdığından fatura düzenlenmesine gerek olmayıp kayıtlara avans olarak intikal ettirilmesi, bu yerlerin tapuya tescil ettirildiği tarihte veya tapuya tescilden önce hak sahiplerinin kullanımına tahsis edilmesi durumunda ise tahsis edildiği tarihte gerçek satış bedeli üzerinden KDV’sini de içerecek fatura düzenlenmesi gerekmektedir.”

5-KDV oranı ile avans alınması arasında en ufak bir bağlantı yoktur. KDV oranı yapı inşaat ruhsatının 01.01.2013 tarihinden önce alınıp alınmamasına, önce alındıysa konutların net alanının 150 m2'den büyük veya küçük olmasına, 01.01.2013 tarihinden sonra yapı inşaat ruhsatı alındı ise de ruhsat tarihinde arsa metrekare emlak vergi değerine bağlıdır.
    Konu koraykarakaya tarafından (16.Mayıs.2013 Saat 10:33 ) değiştirilmiştir.
    ferhat ve tarkaniz72 bunu beğendi.

Sayın koraykarakaya,

İnşaatın sona erdiği tarih vergiyi doğuran olay kabul etmemiz inşaat bitmeden yapılan satışları avans olarak değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum.
    Saygılarımla,
    Sayın koraykarakaya,

Ben yukarıda belirttiğim şekilde düşünüyordum.

Saygılarımla,

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)