kamu işçi maaş

Like Tree5Beğeni

Konu: Fatura

Fatura

Merhabalar, Nisan tarihli, Mayıs ayı için danışmanlık faturası kesebilir miyiz. Faturayı düzenleyen ve alan açısından Kdv ve gider indirimi, gelir açısından problem yaşanır mı?
    iyi çalışmalar...

koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Yaşanır tabi problem. Nisan ayı içerisinde ifa edilen hizmetin faturasının en geç 07 Mayıs tarihine kadar düzenlenmiş olması gerekirdi.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Selamlar
    Koray Bey,acaba şöyle birşey mümkün olabilir mi?
    Fatura kesilse,kdv nisan ayında beyan edilse,alıcı da bu kdv'yi nisan da indirim konusu yapsa..Hizmet matrahı açısından ise,hizmeti veren gelir tahakkuklarına ,hizmeti alan ise gider tahakkuklarına alsa ve dolayısıyla nisan ayında gelir veya gidere yansıtılmasa,mayıs ayında da satış ve gider kalemlerine intikal etse.... Nihayetinde hizmet mayısta verilecek..
    Bu şekilde mümkün olmaz mı acaba...
    aşkınbulduk ve ELENOR bunu beğendi.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın koraykarakaya,

Bir ekleme yapmak istiyorum.

Sayın ELENOR,

Sayın koraykarakaya burada 07 Mayıs tarihine kadar derken hizmetin 30.04 tarihini düşünerek belirtmiş hizmet 30.04 tarihinden önce verilmiş ise 7 günlük süreyi buna göre hesaplamanız gerekir.

İyi Günler.

Alıntı twolf Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamlar
    Koray Bey,acaba şöyle birşey mümkün olabilir mi?
    Fatura kesilse,kdv nisan ayında beyan edilse,alıcı da bu kdv'yi nisan da indirim konusu yapsa..Hizmet matrahı açısından ise,hizmeti veren gelir tahakkuklarına ,hizmeti alan ise gider tahakkuklarına alsa ve dolayısıyla nisan ayında gelir veya gidere yansıtılmasa,mayıs ayında da satış ve gider kalemlerine intikal etse.... Nihayetinde hizmet mayısta verilecek..
    Bu şekilde mümkün olmaz mı acaba...
    Sayın Twolf;

Bu durum ancak ve ancak hizmetin fiilen Mayıs ayında verilmesi, KDV açısından ise Nisan ayında fatura keserek KDV Kanunu md.10/1-c uyarınca vergiyi doğuran olayın erken tekemmül ettirilmesi durumunda mümkündür.

Teorik olarak doğru ama Sayın Eelenor'un sorduğu sorunun tam tersi bir durum
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Aslında Sayın Elenor'un sorusu doğru mu soruldu,ondan da emin değilim..
    Mayıs ayı için danışmanlık faturası derken,hizmet verildi mi verilmedi mi? Mayıs ayına ait danışmanlık faturası normal şartlar altında haziranda düzenlenmesi gerekmez mi? Bilinen rutin uygulama böylke değil midir? Hizmet verilir,akabinde fatura düzenlenir.Acaba Sayın Elenor'un firması hizmeti vermeden mi fatura kesiliyor.Yani kira ödemesi gibi.. Mayıs ayı başında mayıs kirası ödenir misali...
    Yani sanki soruda biraz eksiklik var...
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Sayın twolf,

Soru dediğiniz gibi eksik olabilir ama sizin bir yorumunuzu izniniz ile düzeltelim.

'Mayıs ayına ait danışmanlık faturası normal şartlar altında haziranda düzenlenmesi gerekmez mi?'

Bu yorumunuzu şu şekilde cevaplayalım. Hizmet öncesi fatura düzenlenebilir bunda hiçbir sakınca bulunmamaktadır.
    Hizmet mayıs ayı içerisinde verilmiş ise hizmetin verilmiş olduğu tarih itibari ile 7 gün içerisinde faturanın düzenlenmesi gerekir dolayısı ile Mayıs ayına ait bir hizmetin faturasını Haziran ayına düzenlemek sıkıntı yaratır eğer hizmeti 25.26.27.28.29.30.31.05 tarihlerinden her hangi birinde verecek ise 7 günlük süre dikkat edilerek Haziran ayına düzenleyebilinir.

İyi Günler.

Sevgili arkadaşlar..
    Muhalefet yapmak gibi bir niyetim yok ama ben bu 7 günlük süreye takılmıyorum..Ben değerlendirmemi bu yönde yapmıyorum...
    Gelmeyen bir ay ve henüz verilmeyen bir hizmet için (sorudan böyle anlıyorum) faturanın nisanda kesilmesinden bahsediliyor..Benim derdim 7 günlük süre değil..
    Bu hizmet verildi mi verilmedi mi benim derdim o... Umuyorum anlatabildim.....

Sayın twolf,

Bir önceki yorumunuzu tabiiki muhalefet olarak algılamadım 'kendi adıma'

Ben diyorumki bir danışmanlık hizmeti verilmiş ise faturayı yukarıda belirttiğim şekilde düzenlenmesi ve 7 günlük süreye dikkat edilmesi gerekir diyorum.
    Zaten öncesinde fatura düzenlenecek ise bunda zaten sıkıntı yok.

İyi Günler.

Sayın Elenorun mesajını tekrar okudum, soruyu belki de(halen emin değilim) tersten anlamışım. Yalnız tabi sorunun soruluş şeklinde de sıkıntı var, Mayıs ayındayız Nisan tarihli fatura nasıl düzenlenebilir ki?

Böyle bir uygulama yapılmış mı, yoksa bundan sonra mı yapılması düşünülüyor, bunlar da belli değil.

Sayın Twolf sizden alıntıladığım aşağıdaki değerlendirmenizde ne kadar da haklısınız

"Sorular çok eksik sorulmaktadır.Haliyle cevaplarda buna paralel eksik verilmektedir."Soru sormayı bile bilmiyoruz" demek,evet belki biraz fazla iddialı bir cümle olacak ama maalesef durum böyle..Soru sormayı bile bilmiyoruz.Soruların yarısından fazlasında yapılan 1-2 yorumdan sonra aslından öğrenilmesi gereken şeyin,çok farklı olduğu ortaya çıkıyor."Aslında sorun şöyle" veya "bizim durumumuz daha farklı" şeklinde bir açıklama ile soru bambaşka bir şekle bürünüyor.Haliyle o an kadar Yapılan bütün yorumlar değerini kaybediyor.Bu da gereksiz zaman kaybı ve konu kirliliğinden başka birşey doğurmuyor.O nedenle soruları kısaca fakat karşı tarafından da yorumlayabileceği şekilde açıklıkla sormak gerekiyor.Unutulmamalı ki,soruya yorum yapacak kişi öncelikle soruda istenen nedir,onun yorumunu kendi kafasında yapıyor ve soruya o şekilde yorum yapıyor.Soru , ne kadar açık ve anlaşılır sorulursa cevaplarda o kadar anlaşılır ve soruya ilişkin şekilde gelecektir."
    Konu koraykarakaya tarafından (14.Mayıs.2013 Saat 18:33 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)