kamu işçi maaş

Like Tree4Beğeni
 • 1 Post By adilgonultas
 • 2 Post By Tahsin Kurt
 • 1 Post By merkür2

Konu: Geliri Bu Rakamdan Fazla Olanlar Beyanname Verecek

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Şubat.2013
  Mesajlar
  8

  Geliri Bu Rakamdan Fazla Olanlar Beyanname Verecek

  Maliye’nin altı yıldır üzerinde çalıştığı Gelir Vergisi Kanunu’yla ilgili düzenlemenin ayrıntıları netleşti. Verginin tabana yayılmasını amaçlayan tasarı ile bazı istisnalar kaldırılırken, girişimciler ve tarım sektöründeki işletmeler destekleniyor. Gelir ve Kurumlar Vergisi tek bir kanun olarak birleştiriliyor. Birden fazla kaynaktan 160 bin liranın üzerinde gelir elde edenler beyannameye tabi olacak. İkamet için oturulan konut satıldığında vergi ödenmeyecek. Ancak birden fazla konutu olanların yaptığı satış, vergi kapsamına alınacak. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıkladığı düzenlemeye göre futbolcu, ressam, yazar ve senarist gibi meslek grubundakiler de artık kazandıkları ölçüde vergi ödeyecek. Maliye’nin uzun süredir üzerinde çalıştığı Gelir Vergisi Kanunu’na ilişkin düzenlemenin ayrıntıları netleşti.

  160 BİN LİRADAN FAZLA KAZANANA VERGİ

  Zaman'ın haberine göre, verginin tabana yayılmasını amaçlayan tasarı ile bazı istisnalar kaldırılırken, girişimciler ve tarım sektöründeki işletmeler de destekleniyor. Gelir ve kurumlar vergisi tek bir kanun olarak birleştirilirken, harcama ve servetten hareketle çapraz denetim yapılmayacak. Birden fazla kaynaktan gelir elde edenlerin gelirlerinin toplamı 160 bin liranın üzerinde olanlar beyannameye tabi olacak. Bu kapsamda 126 bin mükellef bulunuyor.

  TEK KONUTUNU SATANA VERGİ YOK

  İkamet amacıyla satın alınan tek konut ne zaman satılırsa satılsın elde edilen kazanç yeni konut alınması şartıyla gelir vergisinden istisna tutulacak. Dar gelirlinin daha az vergi ödemeyi beklediği tasarıda Maliye’nin orta yol formülünü bulduğu sonucu ortaya çıkıyor. Bazı istisnalar ve muafiyetler kaldırılmasına rağmen yüksek miktarda gelir elde etmesine rağmen zarar beyan eden serbest meslek kazancı sahiplerinin durumu netlik kazanmış değil. Bu meslek grubundakilerin kazancının vergilendirilmesinde sorun yaşanıyor. Bunu önlemek için tasarının ilk halinde vergi ödememekte ısrar edenlerin harcamalarından yola çıkılarak bulunması formülü gündeme gelmişti. Bu sayede zarar beyan eden ancak kredi harcaması fazla, çocuğu özel okulda okuyan ve lüks yaşam içerisinde olanlar kredi kartı harcamalarından kontrol edilecekti. Şimdi ise yüksek miktarda gelir elde etmesine rağmen sürekli zarar beyan eden meslek sahiplerinin durumunun ne olacağı sorusu belirsizliğini koruyor. Bu gelişmeler vergi tahsilatında yeni dönemde radikal bir değişiklik olmayacağını gösteriyor. Türkiye’de vergi tahsilatını yine ÖTV ve KDV gibi dolaylı vergiler sırtlayacak.

  KADEMELİ VERGİLENDİRME

  Birden fazla gayrimenkul satışı yapanlar için kademeli vergi istisnası getiriliyor. Buna göre, iki yıldan sonra vergi istisnası yüzde 40, üç yıldan sonra yüzde 50, dört yıldan sonra yüzde 60, beş yıldan sonra da yüzde 75 olarak uygulanacak. Gayrimenkul satış kârı hesaplanırken, enflasyona göre maliyet düzenlemesi yapılacak. Kira gelirlerinin vergilendirilmesinde de kademeli istisna uygulanacak. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 5 yıl tutulan gayrimenkulden elde edilen kazançtan tamamen istisnanın söz konusu olmayacağına dikkat çekti. Kira gelirlerinde götürü gider uygulaması tasarı ile sınırlandırılıyor. Beyana dayalı vergileme sisteminin genişletilmesi yeni dönemde öngörülüyor. Beyanname verilmesi durumunda gerçek giderler, yapılan bağış ve yardımlar, eğitim ve sağlık harcamaları matrahtan indirilebilecek.

  FUTBOLCU İSTİSNASINA SON

  Kentsel rantların ve sermaye kazançlarının vergilemesindeki istisnalar daraltılırken, birden fazla işyerinde ticari faaliyette bulunanlar basit usulden yararlanamayacak. Futbolcu, ressam, yazar ve senarist gibi meslek grubundakiler istisna kapsamı dışında tutularak kazandıkları ölçüde vergi ödeyecek. Bu oran gelirle orantılı yüzde 15 ile yüzde 35 dilimleri arasında olacak. İlk defa gelir vergisine tabi olacak 29 yaşını aşmamış genç girişimciler üç yıl boyunca asgari ücrete isabet eden kazançları üzerinden vergi ödemeyecek. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından açıklanan tasarı ile gelir ve kurumlar vergileri oranlarında herhangi bir değişikliğe gidilmiyor. Veraset ve intikal vergisi mevcut haliyle devam edecek. Meclis kapanmadan yasanın yetiştirilmesi planlanıyor. Düzenleme yarın Meclis’te olacak. Şirketlerin iştirak hissesi satışında, 2 yıldan sonra yüzde 40, 3 yıldan sonra yüzde 50, 4 yıldan sonra yüzde 60, 5 yıldan sonra yüzde 75’lik bir istisna söz konusu. Gerçek kişiler için borsaya kote hisse senetlerinin bir yıldan fazla elde tutulması halinde yüzde 100’lük istisna uygulamasında değişiklik yok.


  YABANCI İŞADAMINA 3 YIL ŞARTI GELDİ

  Uluslararası uygulamalara paralel olarak yabancı iş adamları, uzmanlar ve basın-yayın çalışanları Türkiye’de 3 yıldan fazla kalmaları halinde tam mükellef olacak. Ticari kazanç olarak vergilendirilmeyi gerektiren, sertifikalı tohum, fide, havyan fetüs ve benzerinin üreticiliği zirai faaliyet kapsamına alınıyor, daha önce değildi. Çiftçi ve çiftçi sayılanların yanında zirai faaliyette çalışan işçilerin asgari ücrete tekabül eden üretimleri gelir vergisinden istisna tutuluyor. Eşin, anne ve babasının kullanımına bedelsiz olarak tahsis edilen konutlarda emsal kira bedeli uygulamasından vazgeçtik. İkamet amacıyla satın alınan tek konutun ne zaman satılırsa satılsın elde edilen kazancın gelir vergisinden istisna edildi.

  KANUN NELERİ DEĞİŞTİRECEK?

  Ücret ve istisna serbest meslek geliri elde edenlerden, Bakanlar Kurulu’nca belirlenecek gelir eşiklerini aşanlar beyanname verecek.

  Birden fazla kaynaktan gelir elde edip elde ettiği gelirleri toplamı belirlenen eşiği aşanlar beyana tabi gelirlerini birleştirecek.

  Kentsel rantların ve sermaye kazançlarının vergilemesindeki istisnalar daraltılıyor.

  Kira gelirlerinde götürü gider uygulaması sınırlandırılıyor.

  Birden fazla işyerinde ticari faaliyette bulunanlar basit usulden yararlanamayacak.

  Kurumların, yönetim kurulu üyeleri için, ortaklık payı ile orantılı olmaksızın verilen kâr payları ücret sayılacak.

  Yeni iş kuran gençlere 3 yıl vergi kredisi, genç girişimciler 3 yıl boyunca asgari ücret kadar kazançları üzerinden vergi ödemeyecek.

  Halen, gerçek usulde vergilemeyi gerektiren biçerdöver, kamyon ya da on yaşına kadar iki traktörü olmak, gerçek usulde vergilendirme nedeni sayılmayacak.

  Ticari kazanç olarak vergilemeyi gerektiren; sertifikalı tohum, fide, hayvan fetüsü üreticiliği zirai faaliyet kapsamına alınıyor.

  Beyanname verme süreleri bir ay öne çekilerek, dördüncü dönem geçici vergi beyannamesi kaldırılıyor.

  Basit usul mükellefleri defterlerini kendileri tutabilecek.

  Eşin anne babasının oturduğu ev için de emsal kira bedeli üzerinden vergi ödenmeyecek.

  Fiilen ikamet edilen temel konut satış kazancı vergiden istisna.

  Isı yalıtımı enerji tasarrufu harcamaları, gayrimenkul gelirlerinden doğrudan indirilecek.

  ...........................
  Konu ebru şener tarafından (30.Mayıs.2013 Saat 17:35 ) değiştirilmiştir.
  Benjamin bunu beğendi.


 2. #2
  demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Ekim.2010
  Mesajlar
  2.245
  Henüz yayınlanmamış bir kanunu burada yansıtmak kafa karışıklığına yol açaçaktır.

  Lütfen link kullanmayınız.

  İyi Günler.

 3. #3
  ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Eylül.2006
  Mesajlar
  7.043
  "Beyanname verme süreleri bir ay öne çekilerek, dördüncü dönem geçici vergi beyannamesi kaldırılıyor."

  Yine yeni bir koşuşturmaca desenize, bu kdv, 3 aylık muhtasar ve geçici aynı ay içinde demek.
  Aman ne güzel...


  "Ücret ve istisna serbest meslek geliri elde edenlerden, Bakanlar Kurulu’nca belirlenecek gelir eşiklerini aşanlar beyanname verecek."

  Bu da güzelmiş, sınırı çok altta tutarsa herkesin beyanname vermesi demektir bu.Asgari ücretli bile beyanname verebilir, kim verecek bunları muhasebeciler...

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Nisan.2013
  Mesajlar
  94
  Alıntı ZİNDAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  "Beyanname verme süreleri bir ay öne çekilerek, dördüncü dönem geçici vergi beyannamesi kaldırılıyor."

  Yine yeni bir koşuşturmaca desenize, bu kdv, 3 aylık muhtasar ve geçici aynı ay içinde demek.
  Aman ne güzel...


  "Ücret ve istisna serbest meslek geliri elde edenlerden, Bakanlar Kurulu’nca belirlenecek gelir eşiklerini aşanlar beyanname verecek."

  Bu da güzelmiş, sınırı çok altta tutarsa herkesin beyanname vermesi demektir bu.Asgari ücretli bile beyanname verebilir, kim verecek bunları muhasebeciler...
  asgari ücretliden vergi alınmayacak dolayısıyla beyanname verme söz konusu değil diye biliyorum ben ama.. tam netleşmedi sanırım.

 5. #5
  Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Nisan.2007
  Mesajlar
  7.822
  Selamlar
  Henüz taslak aşamasında olan bir kanun değişikliği hakkında konuşmak ve birşeyler yazmak için henüz erken..Biraz sabredin. Yasalaştıktan sonra zaten üzerinde bol bol tartışılacaktır..
  Saygılar
  demiral ve koraykarakaya bunu beğendi.
  Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Eylül.2009
  Mesajlar
  482
  asgari ücretliden verginin kalkması sadece bir söylentiydi toplam vergideki payın yüksek oluşundan eski haliyle devam edecek

 7. #7
  merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2012
  Mesajlar
  5.161
  Hiç belli olmaz hele bir meclise gelsin... malum kabul edenler etmeyenler hoooop kabul edilmiştir denerek 3-5 dak. içinde herhangi bir madde değişiverir.
  koraykarakaya bunu beğendi.
  Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

 8. #8
  Üyelik tarihi
  Nisan.2013
  Mesajlar
  75
  tüm forumdaşlara iyi çalışmalar dilerim ( soruyu doğru yerde sormadıysam şimdiden özür dilerim )

  A şahıs işletmesi var ( daha önce işletme defteri idi, rakamlar arttığı için şu an bilanço usulü gelir vergisi mükellefidir.) internet üzerinden saat gözlük vs. satışı var. 2-3 yıllık bir şahıs işletmesi. işletmenin gelir durumu hergeçen gün yükselişe geçti. A şahsına ait olan site haklarını dışardan bir şirket veya şahıs siteyi almak istiyor. ( işletme genelde sipariş üzerine alış satış yapıyor, stoksuz çalışıyor. siteyi almak isteyen şirketler sadece sitenin kendisini alacak.ortada bir mal yok.sadece hak var.) işletmenin defterinde sitenin değeri için herhangi bir kayıt yok. eğer site 600.000-ve üzeri bir değere satılırsa ve alıcı firma fatura isteyince biz nasıl bir fatura keseceğiz.giriş yok. sadece sitenin bilinirliliği değeri var.kdv işlemleri nasıl olacak.fatura kesmeyecekse A şahsı mart ayında gelir vergisi yıllık beyanı verirken bu satışı gelirini diğer arizi gelirlere mi yazacak.yardımlarınız ve paylaşımlarınız teşekkür ederim.saygılarımla

 9. #9
  Üyelik tarihi
  Nisan.2013
  Mesajlar
  75
  sayın arkadaşlar, düşünce ve bilgisini paylaşacak yok mu?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Kira Geliri İle Birlikte Ticari Kazancı Olanlar
  Konu Sahibi fgokdemir Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 17.Ocak.2012, 22:17
 2. Beş Yıldan Fazla Bağ-Kur Prim Borcu Olanlar
  Konu Sahibi ferhat Forum Bağ-Kur Mevzuatı (Arşiv)
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 16.Kasım.2008, 16:38
 3. Cevap: 0
  Son Mesaj : 29.Ekim.2008, 15:10
 4. Otomotivde % 10'dan Fazla İndirim Yapan ÖTV Farkını Cepten Verecek
  Konu Sahibi ferhat Forum Diğer Vergi Kanunları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 11.Haziran.2008, 18:09
 5. Hem Ev Hem İşyeri Kira Geliri Olanlar İçin
  Konu Sahibi aslivolkan Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 06.Mart.2006, 17:38

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36