kamu işçi maaş

Konu: Gider Pusulası, Stopaj Oranı Ve Süreklilik Problemi

Gider Pusulası, Stopaj Oranı Ve Süreklilik Problemi

Merhaba , kendi sahis sirketim var. bazi websitesi sahiplerine websitelerinde reklam yayinlamalari icin odeme yapiyorum . Bazi kisiler icin gunluk 1.500 TL odeme yaptigim oluyor. Bu odemeleri giderlestirmek icin gider pusulasi bastirdim.

1-) Bu giderleri gider olarak gostermek icin gider pusulasi kullandigimda stopaj orani % kac olmalidir ?
    2-) Bazi kisiler icin sureklilik mevcut fakat kisiler mukellef olmak istemiyor . Mesela haftalik 10.000 TL surekli olarak bir kisiye boyle odeme yapsam ilerde benim icin problem olurmu ? Yoksa mukellef olmamasi onu baglar ve sorumluluk onunmudur ?
    3-) Cogu kisi sehir disinda oldugu icin gider pusulalarini imzalatmam mumkun olmayacak. Bu konu bir problem olustururmu ?

koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Her 3'ü de problem yaratma potansiyeli taşıyor.

1-Gider pusulası böyle durumlarda kullanılmaz, karşı tarafın mükellef olması gerekiyor.

2- Karşı tarafın mükellefiyet tesis ettirmemesi onu bağlar, ama sizi de bağlar. Şöyle ki fatura almanız gerekirken almadığınız için VUK md.355/1'e göre özel usulsüzlük cezası kesilir size.

3-Zaten gider pusulası ile belgelendirme yapılmayacağı için gider pusulasında hizmeti satanın olması gereken imzasının olmamasının da bir önemi kalmıyor.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı Woncan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba , kendi sahis sirketim var. bazi websitesi sahiplerine websitelerinde reklam yayinlamalari icin odeme yapiyorum . Bazi kisiler icin gunluk 1.500 TL odeme yaptigim oluyor. Bu odemeleri giderlestirmek icin gider pusulasi bastirdim.

1-) Bu giderleri gider olarak gostermek icin gider pusulasi kullandigimda stopaj orani % kac olmalidir ?
    2-) Bazi kisiler icin sureklilik mevcut fakat kisiler mukellef olmak istemiyor . Mesela haftalik 10.000 TL surekli olarak bir kisiye boyle odeme yapsam ilerde benim icin problem olurmu ? Yoksa mukellef olmamasi onu baglar ve sorumluluk onunmudur ?
    3-) Cogu kisi sehir disinda oldugu icin gider pusulalarini imzalatmam mumkun olmayacak. Bu konu bir problem olustururmu ?
    Anlaşılan siz meslek mensubu değilsiniz. Bu sorduğunuz sorular öyle çok basit işlemler değildir. Bence profosyonel yardım almalısınız.
    Ancak mali müşavirinizin de çözemediği, net olmayan bir durum ortaya çıkarsa seve seve burda tartışırız.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)