kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni
  • 1 Post By koraykarakaya
  • 1 Post By demiral

Konu: Eğitim Masrafları

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2012
    Mesajlar
    188

    Eğitim Masrafları

    Merhaba,

    bir arkadaşım Denetim firmasında çalışıyor,
    SMMM başlatma sınavlarına giren personelin, sınav bedellerini giderleştirdiklerini söyledi.

    böyle bir durum mümkün müdür ?

    işletmemizde, iş konumuz ile ilgili çeşitli sınavlara giren personel var fakat sınav giriş bedelini ücret olarak değerlendiriyoruz.

    farklı bir uygulama mümkün müdür ?

    İyi günler.


  2. #2
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    Son derece yoruma açık bir konu. Bir bakış açısına göre yapılan giderler ticari kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi ile doğrudan ilgili olmadığı için GVK md.40/1'e göre gider yazılamaz, ancak personele ücret olarak ödenip, personelin bu giderleri ilgili kurum veya kuruluşa ödeme yapması, ve bu tutarında ücret gideri olarak dikkate alınması gerekmektedir.

    İkinci bakış açısına göre ise bu neviden sınav ücretleri personelin yetkinliğinin belgelendirilmesi amacıyla katlanan giderlerdendir ve ticari kazancın tespit edilmesinde ücret ile ilişkilendirilmeden gider yazılabilir.

    Benin şahsi kanaatime göre risk almayarak birinci yolu izlemek gerekmektedir.
    önmuhasebeci bunu beğendi.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  3. #3
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245
    Sayın koraykarakaya'ya katılmakla birlikte,

    GVK madde 96 eklemek istiyorum.

    Vergi tevkifatı, ücretler dışında kalan ödemelerde gayrisafi tutarlar üzerinden yapılır. Kesilmesi gereken verginin ödemeyi yapan tarafından üstlenilmesi halinde bu vergi, bilfiil ödenen miktar ile ödemeyi yapanın yüklendiği verginin toplamı üzerinden hesaplanır.

    İyi Günler.
    önmuhasebeci bunu beğendi.
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Fuar Masrafları
    Konu Sahibi Zeynep Elif Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 25.Aralık.2014, 12:02
  2. Personel Masrafları
    Konu Sahibi önmuhasebeci Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 13.Mart.2013, 16:50
  3. Ruhsat masrafları
    Konu Sahibi vakkasozkin Forum Stajyer Sorunları
    Cevap: 26
    Son Mesaj : 25.Eylül.2011, 11:29
  4. Şirket tarafından eğitim masrafları karşılanan öğrencinin vergisel avantajı..
    Konu Sahibi KAAN07 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 07.Eylül.2010, 19:04
  5. Ameliyat Masrafları Hk
    Konu Sahibi fatmanur Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 21.Nisan.2009, 17:48

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36