kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni
  • 1 Post By geleceks
  • 1 Post By demiral

Konu: Taksi Plakası Sahibi Olup İşyeri Açmak

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Aralık.2011
    Mesajlar
    4

    Taksi Plakası Sahibi Olup İşyeri Açmak

    10 yıldır taksi plakası sahibiyim.Basit usul vergi mükellefiyim.Taksiyi kiraya verdim ve işyeri açmak istiyorum.Kendi üzerime mi açsam yoksa eşimin üzerine mi karar veremedim.Kendi üzerime açtığım taktirde ne gibi dezavantajları olur? Teşekkür ederim.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2013
    Mesajlar
    6
    basit usulden çıkmış olursunuz, karın ilk 10000 lik kısmı için %15 oranında vergi ödenir sonrası için %20 %27 % 35 gibi oranlara çıkar eşinizin üzerine açmanız daha avantajlı olur 15er bin kar etseniz taksi ve işletmeden, eşinzn üstüneyse toplamda 5000 vergi ödersiniz kendi üstünüze olursa 6200 ödersiniz
    mrt1980 bunu beğendi.

  3. #3
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245
    Alıntı salih83 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    10 yıldır taksi plakası sahibiyim.Basit usul vergi mükellefiyim.Taksiyi kiraya verdim ve işyeri açmak istiyorum.Kendi üzerime mi açsam yoksa eşimin üzerine mi karar veremedim.Kendi üzerime açtığım taktirde ne gibi dezavantajları olur? Teşekkür ederim.
    Sayın salih83,

    Konuyu VUK yönü ile inceleyelim önce,

    Taksi plakası sahibi olduğunuzu ve basit usul vergi mükellefi olduğunuzu belirtmişsiniz dolayısı ile buraya kadar bir sıkıntı mevcut değil.
    Taksi plakanızı kiraya verdiğinizi belirtmişsiniz gerçek kişilere ait taksi plakalarının kiralanması durumunda GSMİ oluşmaktadır diğer bir anlatım ile 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunun 46. maddesinde 47 ve 48 inci maddelerde yazılı şartları topluca haiz olanların ticari kazançları basit usulde tespit olunur.hükme bağlanmıştır basit usule tabi olmanın genel/özel şartları aynı kanunun ilgili maddelerinde açıklanmıştır.

    Gelir Vergisi Kanunun 47/1.madde,
    1. Kendi işinde bilfiil çalışmak veya bulunmak (işinde yardımcı işçi ve çırak kullanmak, seyahat, hastalık, ihtiyarlık, askerlik, tutukluluk ve hükümlülük gibi zaruri ayrılmalar dolayısıyla geçici olarak bilfiil işinin başında bulunmamak bu şartı bozmaz. Ölüm halinde iş sahibinin dul eşi veya küçük çocukları namına işe devam olunduğu takdirde, bunların bilfiil işin başında bulunup bulunmamalarına bakılmaz.) hükmüne yer verilmiştir.

    Dolayısı ile Gelir Vergisi Kanunun 47.maddesinde belirtilen 1. Kendi işinde bilfiil çalışmak veya bulunmak şartını ihlal ettiğiniz için yani taksi plakanızı kiraya verdiğiniz için ve kira geliri GMSİ oluştuğundan dolayı zaten basit usul mükellefiyetinizin devam etmesi mümkün değildir.

    Dolayısı ile yeni açacağınız işyerinizin kendi üzerinize alıp/almamanızın bu noktadan sonra hiç bir önemi yok.

    Taksi plakanızı kiraya vermenizden dolayı zaten basit usul mükellefiyetinizin devam etmesi mümkün bulunmamaktadır.

    Konuyu en kısa sürede profesyonel hizmet veren bir mali müşavir ile yüz yüze görüşmenizi tavsiye ederim.

    İyi Günler.
    koraykarakaya bunu beğendi.
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  4. #4
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    Alıntı geleceks Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    basit usulden çıkmış olursunuz, karın ilk 10000 lik kısmı için %15 oranında vergi ödenir sonrası için %20 %27 % 35 gibi oranlara çıkar eşinizin üzerine açmanız daha avantajlı olur 15er bin kar etseniz taksi ve işletmeden, eşinzn üstüneyse toplamda 5000 vergi ödersiniz kendi üstünüze olursa 6200 ödersiniz
    Allah basit usulde ticari kazanç elde edenler de artan oranlı tarifeye tabi değil mi zaten? Basit usulde sabit gelir vergisi oranı mı var??
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Aralık.2011
    Mesajlar
    4
    Alıntı demiral Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın salih83,

    Konuyu VUK yönü ile inceleyelim önce,

    Taksi plakası sahibi olduğunuzu ve basit usul vergi mükellefi olduğunuzu belirtmişsiniz dolayısı ile buraya kadar bir sıkıntı mevcut değil.
    Taksi plakanızı kiraya verdiğinizi belirtmişsiniz gerçek kişilere ait taksi plakalarının kiralanması durumunda GSMİ oluşmaktadır diğer bir anlatım ile 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunun 46. maddesinde 47 ve 48 inci maddelerde yazılı şartları topluca haiz olanların ticari kazançları basit usulde tespit olunur.hükme bağlanmıştır basit usule tabi olmanın genel/özel şartları aynı kanunun ilgili maddelerinde açıklanmıştır.

    Gelir Vergisi Kanunun 47/1.madde,
    1. Kendi işinde bilfiil çalışmak veya bulunmak (işinde yardımcı işçi ve çırak kullanmak, seyahat, hastalık, ihtiyarlık, askerlik, tutukluluk ve hükümlülük gibi zaruri ayrılmalar dolayısıyla geçici olarak bilfiil işinin başında bulunmamak bu şartı bozmaz. Ölüm halinde iş sahibinin dul eşi veya küçük çocukları namına işe devam olunduğu takdirde, bunların bilfiil işin başında bulunup bulunmamalarına bakılmaz.) hükmüne yer verilmiştir.

    Dolayısı ile Gelir Vergisi Kanunun 47.maddesinde belirtilen 1. Kendi işinde bilfiil çalışmak veya bulunmak şartını ihlal ettiğiniz için yani taksi plakanızı kiraya verdiğiniz için ve kira geliri GMSİ oluştuğundan dolayı zaten basit usul mükellefiyetinizin devam etmesi mümkün değildir.

    Dolayısı ile yeni açacağınız işyerinizin kendi üzerinize alıp/almamanızın bu noktadan sonra hiç bir önemi yok.

    Taksi plakanızı kiraya vermenizden dolayı zaten basit usul mükellefiyetinizin devam etmesi mümkün bulunmamaktadır.

    Konuyu en kısa sürede profesyonel hizmet veren bir mali müşavir ile yüz yüze görüşmenizi tavsiye ederim.

    İyi Günler.
    Cevabınız için teşekkür ederim.Kiraya vermekten kastım ortada herhangi bir sözleşme,devir v.s. yok.Amcaoğluna verdim benim yerime o çalışıyor.Ay sonunda belli bir oranda para veriyor bana.Aslında kira deyimi biraz yanlış oldu sanırım şoföre verdim desem daha doğru olur.

    Diğer cevaplayan arkadaşlara da teşekkür ederim.Sanırım en iyisi hanımın üzerine yapmak dükkanı.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Haziran.2013
    Mesajlar
    4
    sayın salih83 ortada bir sözleşme yok getirip elden size para ödüyor demişsiniz, eğer bu arkadaş allah korusun araçta ağır yaralanmalı kaza yaparsa sizce devlet sizin yanınızda mı yoksa tam karşınızda mı yer alır? benim de tavsiyem bir mali müşavire danışıp konuyu detaylarıyla şekillendirmeniz.
    Yorum farklılıkları tecrübeyle ilintili olup, kesin bilgi ihtiva etmez. saygılar.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Taksi Plakası Sahibi Olup İşyeri Açmak
    Konu Sahibi salih83 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 01.Temmuz.2013, 14:37
  2. Ticari Taksi Plakası Hk
    Konu Sahibi volkanuzun Forum İlan Panosu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 05.Mart.2013, 12:59
  3. Taksi Plakası devri
    Konu Sahibi Lonely_nk Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 03.Kasım.2011, 20:46
  4. Bir Şirketin Taksi Plakası Kiralaması
    Konu Sahibi SEMIHTASKIN Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 27.Ekim.2009, 08:53
  5. Basit Usul Mükellefi Ticari Taksi Sahibi 2. Taksi Alımı
    Konu Sahibi Fatih2006 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 21.Haziran.2006, 10:03

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36