kamu işçi maaş

Konu: Uluslararası Ticaret Aracılığının Vergi Boyutu Hk.

 1. #1
  ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Eylül.2006
  Mesajlar
  7.096

  Question Uluslararası Ticaret Aracılığının Vergi Boyutu Hk.

  Türkiye' de kurulu bir "A" Limited Şirket, Yurtdışındaki "B" firmanın, buradaki "C" firması ile olan ticari işlerinde aracılık yapıyor ve komisyon faturası kesiyor.Ancak aradaki para transferleri biraz soru işaretleri içeriyor.

  B firması Türkiye' de C firmasından mal alıyor, B firması parayı A firmasına gönderiyor, A firmasıda C firmasına, C firmasıda malı B firmasına gönderiyor. Malın evrakları C' den B' ye düzenleniyor.
  Aralarında da 3' lü bir sözleşme var.

  Mal teslimi gerçekleştikten sonrada A firması bu işteki aracılık işi karşılığı B firmasına Kdv' siz hizmet faturası düzenliyor.

  Burada vergi hukukumuz açısından sakıncalı diyebileceğimiz işlemler var mıdır?
  Cevaplar için teşekkürler.
  İyi günler.


 2. #2
  ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Mart.2013
  Mesajlar
  2.472
  Sayın Zindan,

  Bir şema çizerek baktım konuya, aslında iki yarar görünüyor A firması hem C hem de B için çalışıyor bir nevi. Ancak esas görünen B için yapılan işlemlerin Türkiye'de yapılıyor olması ve bu şekliyle yapılan hizmetten Türkiye'de yararlanılıyor olması. Hizmet faturasında KDV olması gerekiyor.

  Saygılar,
  Kevork

 3. #3
  ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Eylül.2006
  Mesajlar
  7.096
  26 Seri Nolu Kdv Genel Tebliğ' de bu konuya açıklık getirilmiş, yurtdışındaki bir firma adına, yurtiçinden temin edilecek mal ve işlemlere aracılık edilmesi, satılan malların yurtdışında tüketileceği yönünde olduğu için kdvden muaf tutulmuş.

  Para transferleri konusunda bir sıkıntı çıkarmı burada, örnekleri mevcutmudur? Karşılaştınız mı bu şekilde bir uygulama ile?
  Aralarında sözleşmeler yapılmaktadır. A firması yurtdışındaki firmaya hizmet verdiğini burada açık bir şekilde belirtiyor.
  Yurtiçindeki firmalar değişebiliyor sürekli, mal nereden bulunursa, onlar sadece sözleşmede taraf oluyorlar ancak paranın gidişine gelişine, hizmeti ve malı yurtdışındaki firmaya yapacaklarına dair vs.

  Aslında dediğiniz konuda da dikkatli olmak gerekir, inceleme elemanı sen yurtiçindeki firmalara da hizmet vermişsin diyebilir, sözleşmede bunun böyle olmadığı açıkça belirtilmeli.
  Benim bir diğer korkum para transferlerinin yasal bulunmaması olabilir mi diye düşünüyorum?

 4. #4
  bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  bulent249 isimli Üye şuanda online konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Aralık.2006
  Mesajlar
  3.791
  Olayımız A firmasının, yurtdışında yerleşik B firmasına mal temin etmesidir. A, nın B'ye keseceği fatura kdv ye tabi olmalıdır. Hizmet yurtdışındaki firmaya verilse de A nın yaptığı hizmet yurtiçinde gerçekleşmiştir.
  Kambiyo mevzuatına göre ihraç bedellerinin yurtdışından banka aracılığıyla, yada döviz beyan tutanağı ile tespit ettirilerek yolcu beraberinde nakit getirilmesi gerekir. C, ihracat bedelini A dan aldığı için kambiyo mevzuatı yönünden sıkıntı yaşayabilir. Ayrıca bu işlemde A firması B'ye değilde C nin mal satışına aracılık ediyor gibi görülüyor. 26 sayılı tebliğin K 4 bendi 2 nolu örnek sizin durumunuzu açıklıyor.

 5. #5
  ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Mart.2013
  Mesajlar
  2.472
  Sayın Zindan,

  26 sayılı tebliğde verilen örnek benim savımla örtüşüyor, bakınız;
  Örnek 2 :

  Türkiye'de komisyonculuk faaliyetinde bulunan (A) şirketi, Batı Almanya'da yerleşik bir firma için, bu firmanın Türkiye'den satın aldığı tekstil ürünlerinin temin edilmesinde aracılık etmiş ve komisyon ücreti almıştır.

  Adı geçen firma, bu komisyonculuk faaliyetine ilişkin olarak, hizmeti yurt dışındaki firma için yapmış, fatura bu firma adına düzenlenmiş ve hizmet bedelini Türkiye'ye döviz olarak getirdiğini döviz alım bordrosu ile tevsik etmiştir. Ancak, bu firma hizmet ihracatı istisnasından yararlanamayacaktır.

  Çünkü, (A) şirketinin yurt dışındaki firma için yaptığı hizmetten, Türkiye'de yararlanıldığı için, bu hizmet ihracat istisnasından yararlanamayacaktır.


  Faturanın KDV ile tanzimi gerekiyor.

  Para transferlerinde tek sorununuz 32 sayılı kararname ve MASAK olabilir ancak burada işin aslı / sözleşme ve hizmet faturası bu para transferinde bir sorun olmadığını belli ediyor, yani ispatlanabilir - açıklanabilir bir durum. Bu yüzden sıkıntı yok.

  Ancak sözleşmede "para toplama yetkisi" gibi bir başlık da bulundurulursa çok daha sağlıklı olur diyebilirim.

  Saygılar,
  Kevork

 6. #6
  ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Eylül.2006
  Mesajlar
  7.096
  Türk ihraç mallarının temini ve gönderilmesi ile ilgili olarak yurt dışındaki firmalardan alınan komisyonlar 26 no.lu KDV Genel Tebliği'nde, bu hizmetten Türkiye'de faydalanıldığı ileri sürülerek ihracat istisnası dışında mütalaa edilmiştir. Sonradan 30 no.lu KDV Genel Tebliği'nde, ihraç mallarının yurtdışında tüketildiği ve bu nedenle hizmetten yurtdışında faydalanıldığı gerekçesiyle ihracat komisyonlarının istisnaya konu olabileceği belirtilmiştir. İstisnadan faydalanabilmek için diğer üç şartın da yerine getirilmiş olması gerekmektedir.
  30 SERİ NO'LU KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ

  Resmi Gazete Sayısı 20021
  Resmi Gazete Tarihi 16/12/1988
  Kapsam

  Katma değer vergisi uygulaması ile ilgili olarak aşağıdaki açıklamaların yapılmasına gerek duyulmuştur. A _ HİZMET İHRACI :
  Bilindiği üzere, 26 Seri No.lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliğinde hizmet ihracı ile ilgili şartlar belirlenmiş ve gerekli açıklamalar yapılmıştı. Ancak, Bakanlığımıza intikal eden olayların yeniden değerlendirilmesi sonucu, konuyla ilgili olarak bu Tebliğin yayımı tarihinden itibaren aşağıdaki şekilde işlem yapılması uygun görülmüştür.
  Yurt dışındaki firmaların, Türkiye'den ithal edecekleri mal ve hizmetler ile ilgili olarak, bu firmalara aracılık hizmeti verenlerin, söz konusu hizmetleri karşılığında aldıkları komisyonlar, ihraç edilen mal ve hizmetler yurt dışında tüketildiğinden, hizmet ihracı istisnası kapsamında mütalaa edilecektir. Bu istisnanın uygulanmasında, 26 Seri No.lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliğinin (K) bölümünde yer alan diğer şartların da aranılacağı tabiidir.
  ÖRNEK 1 :
  Hollanda'da yerleşik bir firma Türkiye'den maden cevheri ithal etmektedir. Türkiye'de yerleşik (A) firması da söz konusu maden cevherinin sağlanması, kalite kontrolü, malın ihraç limanına kadar taşınması ve gemilere yüklenmesi gibi işleri yabancı firma adına yapmaktadır.
  (A) firması, bu hizmetleri ile ilgili olarak yaptığı harcamaları ve komisyon ücretini yabancı firmaya fatura etmekte ve karşılığını döviz olarak Türkiye' ye getirmektedir.
  İhraç edilen mal yurt dışında tüketildiğinden, (A) firmasının yaptığı bu hizmet karşılığında aldığı komisyon, hizmet ihracatı istisnası kapsamında mütalaa edilecektir.
  ÖRNEK 2 :
  Irak'da yerleşik bir firma sulama projesini üstlenen (A) Türk firması hakkında, (B) Türk danışmanlık firmasından, bu firma ile ilgili olarak yeterlilik araştırmasının yapılmasını istemiştir.
  (B) danışmanlık firması bu hizmeti ile ilgili olarak yaptığı harcamaları ve komisyon ücretini yabancı firmaya fatura etmekte ve karşılığında döviz olarak Türkiyeye getirmektedir.
  (A) firmasının hizmetinden yurt dışında faydalanılacağından, (B) danışmanlık firmasının yaptığı bu hizmet karşılığında aldığı komisyon hizmet ihracatı istisnası kapsamında değerlendirilecektir.
  Evet, 26 Seri Nolu Kdv Genel Tebliğ ile ihracat mallarına aracılık faaliyetlerini hizmet ihracı saymayan idare daha sonradan görüşünü değiştirerek, 30 Seri Nolu Kdv Genel Tebliğ ile bu hizmetlerin malın yurtdışında tüketildiğinden hareket ile hizmet ihracı saymış ve kdvden istisna olması gerektiğini belirtmiştir. 2 Tebliğinde numarasını vermem gerekirdi, eksik kaldı.26 ve 30 Seri Nolu Kdv Genel Tebliğleri birlikte okunması gerekiyor.

  Para transferleri konusuna gelince, sözleşmeler ile izah edilebilir belki, ama çok baş ağrıtır gibi geliyor banada.
  Teşekkürler.

 7. #7
  ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Mart.2013
  Mesajlar
  2.472
  Sayın Zindan,

  30 sayılı tebliğdeki 2 numaralı örnek başka bir sebeple de tartışmıştık, farklı sözlü bir ortamda, kötü bir örnek aslında. Yeterlilik araştırması bir kez yapılacak bir işlem olduğundan A firmasının işi ile ilintilendirilmiş olmasını doğru bulmadık. Ancak bu tereddütleri ortadan kaldırmak için 60 sayılı KDV sirkülerinden geriye doğru bir kez daha gözden geçirmek iyi olur gibi geliyor bana. Acilen değil ancak hafta sonu bende tekrar bir göz atar sonucu sizle paylaşırım.

  saygılar,
  Kevork

 8. #8
  ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Eylül.2006
  Mesajlar
  7.096
  Bizim firmanın yaptığı iş aslında Örnek1' e tas tamam uyuyor.
  Evet, bende özellikle 30 Seri Nolu Tebliğin dipnotlarına baktım, 26 Seri noluyu yürürlükten kaldırdığına dair bir bilgi var mı diye? Yok!
  Yani sanki ikisi de yürürlükte gibi birşey.

  Zaman ayırdığınız için teşekkürler.

 9. #9
  ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Mart.2013
  Mesajlar
  2.472
  Sayın Zindan,

  Önce teşekküre gerek yok.

  60 sayılı sirküler ve 117 sayılı tebliğle birçok değişiklik oldu. 117 sayılı tebliğle 30 sayılı tebliğin F bölümü yürürlükten kalktı, ki sizin konunuzu içermiyor. Yinede Hizmet ihracı meselesi okadar didiklendi ki geriye doğru bakılmalı. Hazırlanan yni KDV taslağına da bir göz atın derim ben tüm tebliğler iptal edilip tek bir tebliğe dönüştürülüyor. GİB sitesinde var.

  Saygılar,
  Kevork

 10. #10
  demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Ekim.2010
  Mesajlar
  2.245
  Alıntı ksimkesyan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Ancak bu tereddütleri ortadan kaldırmak için 60 sayılı KDV sirkülerinden geriye doğru bir kez daha gözden geçirmek iyi olur gibi geliyor bana. Acilen değil ancak hafta sonu bende tekrar bir göz atar sonucu sizle paylaşırım.

  saygılar,
  Kevork
  Sayın kevork,

  60 sayılı KDV sirkülerinden geriye doğru bakacaksanız yalnız 1-59 arası KDV sirküleri yürürlükten kaldırıldı.

  İyi Günler.
  Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. İnternet Sitesi Ücretli Üyelik - Vergi Boyutu
  Konu Sahibi DYGHKK Forum Konu Dışı
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 11.Şubat.2016, 21:51
 2. Vergi Mükellefi E-Ticaret
  Konu Sahibi mkay Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 23.Şubat.2013, 08:31
 3. Bireyler arasi hizmet alisverisine yapilan araciligin vergi boyutu
  Konu Sahibi ozcan777 Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 13.Temmuz.2012, 15:19
 4. Kreş ve anaokulu vergi boyutu
  Konu Sahibi merihs12 Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 22.Eylül.2011, 10:55
 5. Uluslararası Taşımacılıkta Vergi İstisnası
  Konu Sahibi nane Forum Diğer Vergi Kanunları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 15.Ekim.2008, 12:30

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36