kamu işçi maaş

Konu: İkameti Yurtdışında Bulunan Türk Vatandaşı Şahıs Firması Açmak İstiyor

İkameti Yurtdışında Bulunan Türk Vatandaşı Şahıs Firması Açmak İstiyor

Merhaba,

Italya'ya yasiyorum ve ikametim orada. Türk şirketlerine İtalya'da vermekte olduğum organizasyon hizmetleri için faturalarımı Türkiye'den kesmek istiyorum bu sebeple de bulunduğum şehirde (Çerkezköy/Tekirdağ) bir şahıs firması açacağım. Yer olarak ailemin evini göstereceğim.

Sorularıma gelirsek;

1) Şahıs firması açılışında ikametgah isteniyor. Ben buradan (şu anda Türkiye'deyim) ikametgah alamam, ne yapacağım? İtalya'ya gidip, konsolosluktan ikametgah alıp, buraya gelip onu mu göstereceğim?

Umarim boyle bir sey yoktur çünkü bir dahaki gelişim noel döneminde olacak. Vakit kaybetmek istemem.

2) Evin tapusu annemin üzerine, annemle aramda bir kira kontratı yaparak bir odayı firmam için yer olarak göstereceğim. Çalışma masası, bilgisayar, yazıcı gibi aletler bulunmakta. Fakat stopaj konusu kafamı karıştırıyor.

Stopajı az ödemek için kira kontratını 50 tl gibi sembolik bir ücret olarak gösterebilir miyim? Bunun bir alt limiti var mı? Sonuçta hiç kira ödemeyeceğim, kulağa oldukça saçma geliyor bu iş.

Vakit kaybetmek istemediğimden, eğer oluru varsa hemen annemle aramda bir kontrat düzenleyerek yarın bir muhasebeciye giderek açılış yaptırmak istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim cevap vereceklere.

İyi çalışmalar dilerim

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı icetin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

Italya'ya yasiyorum ve ikametim orada. Türk şirketlerine İtalya'da vermekte olduğum organizasyon hizmetleri için faturalarımı Türkiye'den kesmek istiyorum bu sebeple de bulunduğum şehirde (Çerkezköy/Tekirdağ) bir şahıs firması açacağım. Yer olarak ailemin evini göstereceğim.

Sorularıma gelirsek;

1) Şahıs firması açılışında ikametgah isteniyor. Ben buradan (şu anda Türkiye'deyim) ikametgah alamam, ne yapacağım? İtalya'ya gidip, konsolosluktan ikametgah alıp, buraya gelip onu mu göstereceğim?

T.C vatandaşı iseniz ikamet almak sorun değil. Annenizin evinde kayıt yaptırın.

Umarim boyle bir sey yoktur çünkü bir dahaki gelişim noel döneminde olacak. Vakit kaybetmek istemem.

2) Evin tapusu annemin üzerine, annemle aramda bir kira kontratı yaparak bir odayı firmam için yer olarak göstereceğim. Çalışma masası, bilgisayar, yazıcı gibi aletler bulunmakta. Fakat stopaj konusu kafamı karıştırıyor.

Kira ödemeyecekseniz stopaj da ödemezsiniz. Ancak anneniz emsal bedel üzerinden Gelir vergisi öder.

Stopajı az ödemek için kira kontratını 50 tl gibi sembolik bir ücret olarak gösterebilir miyim? Bunun bir alt limiti var mı? Sonuçta hiç kira ödemeyeceğim, kulağa oldukça saçma geliyor bu iş.

Vakit kaybetmek istemediğimden, eğer oluru varsa hemen annemle aramda bir kontrat düzenleyerek yarın bir muhasebeciye giderek açılış yaptırmak istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim cevap vereceklere.

İyi çalışmalar dilerim

Öncelikle muhatara gidip ikametgahı halledin.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Nizam Bey,

Sanirim mesajimin ilk bolumunu atladiniz. Benim Turkiye'de ikametim yok, Milano'da yasiyorum. Cerkezkoy'deki muhtardan nasil ikametgah alabilirim ki? Bu mümkün müdür, ben adamlarin kayitlarinda yokum?

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    siz de benim yazımı okumadınız sanırım. eğer T.C vatandaşı iseniz ikametinizn olması sorun değildir. İlgili muhtara gidip ben kayıt olmadım. vukuatlı nufüs kütüğüm budur diye beyanda bulunursunuz. Belki sizi nufus müdürlüğüne yönlendirir sonra da ikametgah verir. Vatandaşlıktan çıkarıldı iseniz nufus kaydınız da yoktur alamazsınız.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

bekledigim cevap buydu, simdi apacik oldu. tesekkurler, iyi calismalar.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)