kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni
  • 1 Post By ksimkesyan

Konu: Avanslarda Damga Vergisi

Avanslarda Damga Vergisi

Merhaba Üstadlar
    Konu hakkında fikrinize ihtiyacım var. Şöyle ki maaş avansı olarak 06.08 de 1500tl den damga vergisi düşülerek şahsa 1488,61tl ödeme yapıldı. Aynı ay bordroda mahsup edilemedi çünkü unutuldu. Şahsa fazla para ödendi. Şahıs 16.08 de 1488,61tl'yi iade etti. İlk kayıt şöyle
    196 1500tl borç 360 damga vergisi hesabı 11,39tl 102 banka 1488,61tl

bodrodan damga vergisi ve ödenen avans mahsup edilmedi. (Edilmesi gerekiyordu.) NO:Maaş ödemlerimiz her ayın 15 inde yapılıyor.

soru: maaş avansı iadesi 1500tl mi yoksa 1488,61tl mi olmalı? şahıs 1488,61tl ödedi? ikinci muhasebe kaydı nasıl olmalı ? damga vergisi eylül bordrosuna mı yansıtılmalı ? yoksa yukardaki muhasebe kaydı ter kayıtla aynı ay içinde kapatılmalı mı?

Karşıt görüşler var o sebepten sizden fikir istiyorum. İlgi için teşekkürler. Hayırlı günler dilerim. Selda

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın SLD,

avans ödemesinde DV kesintisi doğru bir işlem tabiki, ancak aynı dönem bordrosunda mahsup edilecek ödemelerde genellikle uygulanmıyor, çünkü bordro tanziminde zaten ödemenin tamamından kesinti yapılacağından usul olarak da bir sorun çıkmaz. Yoksa bir koyundan iki post çıkma ihtimali yüksek.

Sizin her ayın 15 inde maaş ödüyoruz cümleniz biraz sıkıntılı ödeme önemli değil bordroyu nasıl tanzim ettiğiniz önemli aslında.

Ancak eğer yanlış yorumlamadımsa sizin yapmadığınız mahsup işlemini bir sonraki dönem bordrosunda yapmanız sorununuzun çözümü olarak görünüyor, hem sizin hatanızın ceremesini de çalışanınız çekmez.

Avans ödeme kaydınız nasıl yapıldı bilemiyorum ancak iade işleminde de ödeme tutarınız kadar yapıp daha sonra mahsup işlemini yaptığınızda artan DV tutarını da çalışanınıza ödeyerek farkı tamamlamış olursunuz.

Saygılar,
    Kevork

196 1500tl borç 360 damga vergisi hesabı 11,39tl 102 banka 1488,61tl (Bu kayıt avans ödeme kaydıdır) bu kayıt 06.08 de yapıldı.

maaş ödemesi yaptığımızda bordro kaydını da yapıyoruz. 15 inde.

kişi iadesini 1488,61 tl olarak ödedi. diyorlar ki 11,39 tl daha ödeyecek. yani toplamda 1500tl. almadığı 11,39tl yi de ödesin. Bir ay sonra maaş bordrosundan mahsup edilsin. yani çalışan şirkete 11,39tl fazla ödeme yapsın. bir ay sonra eylül de şahsa iade ederiz. Bana saçma geldi. Şahıs neden fazla ödesin. çünkü 196 hesaba 1500tl yazmıştık. Ödesin ki 196 hesap bakiye kapansın. eylül de bordrodan mahsup edip size iade ederiz.
    öyle olsa idi şahıs aldığı avansı niye iade etsin ki? eylül de iade ederdi?

Sayın SLD,

Önce belirtmek gerekir ki yaptığınız kayıttaki 196 hesap yanlış, İş avansı olsaydı doğruydu, ancak maaş avansı olduğuna göre 135/335 hesap olması gerekir. Aslında 135 de değil 335 hesap olmalı. Tüm tahakkukları bu hesaba yaparsanız ve mahsupları da doğru yaparsanız 335 hesap zaten ototmatikman kapanır. ( 335 ilk önce borçkaydı oluşacak olmasına rağmen)

Bordroyu nasıl tanzim ediyorsunuz sorusunun cevabını alamadım. Bordroyu örneğin 1 - 31 temmuz için düzenleyip 15 ağustosta mı ödüyorsunuz yoksa 15 temmuz - 15 ağustos için mi düzenliyorsunuz. ( Bu durumun aslında çok da önemi yok ancak ikinci seçenek olduğunu da sanmıyorum ayrı)

Yukardaki kayıt işlemi kısmen hatalı diyebilirim bu nedenle illa hesabı kapatacağız diye çalışana cereme çektirme sonucu çıkmış ortaya.

Saygılar,
    Kevork

Sayın Kevork

kayıt doğrudur. Şöyle ki ilkin avans veriyoruz. Tahakkuk(Bordro) sonradan işleniyor. Borç hesabı olması için 196 PERSONEL VE SEYAHAT AVANSLARI altında maaş avansları ve seyahat avansları ayrı ayrı açılabilir ve alt başlığında takip edilebilir. Verilen avans bordroda kesinti yapılıyor. O zaman hesap kapanır. 335 hesap kullanılır. Bunda bir sıkıntım yok. Sonuç olarak ben sizin söyleminizden de anlıyorum ki, ikinci kayıtta bu mahsup fişini ters çevirip işlemeliyim diye düşünmekteyim. Böylelikle de eylül bordrosunda damga vergisinin düşümü söz konusu olmaz. Zaten devleti vergi ziyaına uğratmıyoruz. Brit ücretin 0,00759 kadar damga vergisi devlete ödemiş oluyoruz.

Cevap için teşekkür ederim. Saygılarımlar

Sayın SLD,
    196 hesap personel maaş avansı için yanlış kullanılmıştır. ( Süre problemi nedeniyle) TDHP açıklamaları;

196. PERSONEL AVANSLARI
    Personele, işletme adına yaptırılacak hizmet ve giderleri karşılamak üzere verilen iş avansları, personel ve işçilere maaş, ücret ve yolluklarına mahsuben önceden ödenen avansların izlendiği hesaptır.

135 / 335 hesap ise,
    135. PERSONELDEN ALACAKLAR

İşletmeye dahil personel ve işçinin işletmeye olan çeşitli borçlarını kapsar.
    İşleyişi :
    Bu hesaba, alacağın doğması halinde borç; tahsili halinde ise alacak kaydedilir.

335. PERSONELE BORÇLAR

İşletmenin personeline olan çeşitli borçlar bu hesapta izlenir.
    İşleyişi :
    Tahakkuk eden personele borçlar bu hesabın alacağına, ödenmesi halinde borcuna kaydedilir.

şeklindedir. Bu aşamada 196 hesabı personel borç ve alacakları için kullanamazsınız. Bordro tahakkuku sürecini sorma sebebim de bu nedenleydi.

Saygılar,
    Kevork

Sayın Kevork

Yukarıda yazdığınız gibi "Personele ve İşçilere Maaş" diyor. yani çok kesin hüküm verdiniz bence. Yani açıklamada yazılabileceğini anlıyorum ben.
    AYrıca Yeminli denetiminde olan bir firmayız. Yeminlimiz böyle olmasını uygun buluyor.
    Saygılar

Sayın SLD,

Ben başka açıklama da yapmıştım "süre nedeniyle" diyerek, başka sorduğum sorular da vardı. Kesin hüküm değil verdiğim.

Yeminli denetiminiz ise sizi sadece Vergi uygulamaları açısından bağlar, raporları ise sadece bu amaçla tanzim edilir. Keşke bu uygulamanız açısından da burada soru açmak yerine onlara danışıp onların göstereceği yolu uygulasaydınız.

Saygılar,
    Kevork
    bil_gin bunu beğendi.

Selamlar,
    Acizane ben de katkıda bulunmak istedim. Yukarıda da söylendiği gibi avans ödemesinde dv kesintisi pratikte uygulanmayan bir işlem. Vergi idaresi bir ay boyunca oluşan dv lerini takip eden ayda tahsil ediyor biliyorsunuz. Avans ödemesi ve ana maaş ödemesi aynı ayda olduğuna göre ara dönemde avans ödemesinde dv kesintisi yapmaya gerek yok.
    Siz şu kaydı yapmıştınız:
    196 1500
    360 10
    102 1490

ana maaş ödemesinde dv sini düşmeyi unuttuğunuza göre şu şekilde bir kayıt yaparak eskisini telafi edebilirsiniz:
    335 1490
    360 10
    196 1500

Böylece tüm hesaplarınız kapanmış olur.

Takıldığınız bir yer olursa lütfen yazınız. başka türlü hesaplarınızı kapatamazsınız.

Saygılarımla,

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)